A gabonaexport Magyarországról olyan mértékben növekszik, mint ahogyan a cukor távozott a piacról – írja a Világgazdaság.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kivitele az idei év első kilenc hónapjában túllépte a tízmilliárd eurót, ami figyelemre méltó növekedést jelez. Ezenkívül az agrár-külkereskedelem aktívuma is jelentős emelkedést mutatott. A gabona- és takarmánykivitel továbbra is a legfőbb hajtóereje az agrárexportnak, alátámasztva e szektor szerepét a gazdaságban.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportja 2024 első három negyedévében 10,3 milliárd eurós bevételt generált, míg az import értéke 7,2 milliárd euróra rúgott – tájékoztatott az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Az agrár-külkereskedelem egyenlege 3,1 milliárd euróra emelkedett, ami 637 millió eurós növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest.
Az agrárexport kiemelkedő teljesítménye jól tükröződik a legfrissebb adatokban: a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportértéke 4,2 százalékkal emelkedett, míg az importérték 3 százalékkal csökkent 2024 első kilenc hónapjában. Ennek eredményeként az agrárszektor egyenlege 25,7 százalékkal javult a 2023 első három negyedévi adatokhoz viszonyítva. Ezzel párhuzamosan a nemzetgazdaság exportja 4,3 százalékkal, míg az import 7 százalékkal csökkent.
A piaci árak csökkenését tükrözi, hogy az élelmiszer-gazdasági export mennyisége jelentősen meghaladta az értékbeli növekedést, míg az import esetében csökkenés figyelhető meg. Az élelmiszeripari és mezőgazdasági termékek exportvolumene 29,6%-kal nőtt, ezzel szemben az import mennyisége 18,7%-kal csökkent.
A gabonaexport bevételei szárnyalásnak indultak.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek 24 árucsoportja közül 14 exportértéke emelkedett, tízé pedig csökkent 2024 első három negyedévében a bázisidőszakhoz viszonyítva. A legnagyobb mértékben az állati és növényi zsír és olaj árucsoportot kivitelének értéke csökkent, itt a bevétel 136,9 millió euróval lett kevesebb mint egy évvel korábban, főként a napraforgómag-olaj exportértékének 91 millió eurós esése miatt.
Az importpiacon a dohánytermékek és a kakaókészítmények értéke emelkedett a legnagyobb mértékben, szám szerint 90,2 és 63,1 millió euróval. Ezzel szemben a gabonafélék importja jelentős csökkenést mutatott, összesen több mint 238,2 millió euróval, amelynek fő oka a kukorica 211,3 millió eurós visszaesése volt.
A magyar agrár-külkereskedelem továbbra is markánsan koncentrált és szoros kapcsolatokkal bír Európával: az exportforgalom dominanciája...
Az Európai Unió belső piaca kulcsszerepet játszik az agrár-külkereskedelemben: 2024 első kilenc hónapjában az export 83,5%-át, míg az import 92,4%-át adta. Az EU-tagállamok irányába irányuló export értéke 3,6%-kal nőtt, míg az import 2,9%-os emelkedést mutatott. Az egyenleg 1960 millió euróra rúgott, ami 6,3%-kal magasabb a korábbi időszakhoz képest.