Vége a Willkommenskultur időszakának? - A legesélyesebb német kancellárjelölt radikálisan szigorítaná a bevándorlási jogszabályokat.

Friedrich Merz, a német jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje egy berlini beszédében határozottan követelte a beutazási és tartózkodási törvények szigorítását, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi helyzet megköveteli a jogszabályok szigorúbb érvényesítését.
A Németországban az elmúlt évtizedben tapasztalt, elhibázott menekült- és bevándorláspolitikai intézkedések súlyos következményekkel járnak. Az uniós menekültügyi szabályozások egyértelműen nem látják el a feladatukat, és a helyzet válságos állapotba került.
- mutatott rá. Németországnak ezért élnie kell azzal a jogával, hogy a nemzeti jognak elsőbbséget adjon - húzta alá.
Merz bejelentette, hogy ha kancellárrá választják, azonnal, már hivatalba lépésének első napján utasítja a belügyminisztériumot: minden német határon állandó ellenőrzéseket kell végezniük, hogy megakadályozzák az illegális belépési kísérleteket. A szigorítás nem csupán a migrációs helyzetre vonatkozik, hanem a védelemre jogosult személyekre is kiterjedne.
Az országot elhagyni kénytelen személyeket a határokon, pályaudvarokon és repülőtereken megállító szövetségi rendőrségnek szüksége van arra, hogy jogot kapjon letartóztatási parancsok benyújtására. Amikor az ilyen személyeket feltartóztatják, akkor nem lehet őket szabadon engedni; azonnali őrizetbevételük elengedhetetlen, és a leggyorsabb lehetséges módon kell őket kitoloncolni - fogalmazott.
Minden lehetséges ingatlant a szövetségi kormány rendelkezésre kellene bocsátani annak érdekében, hogy jelentősen növelni lehessen a kitoloncolást megelőző őrizetbe vételre rendelkezésre álló helyek számát - követelte Merz, az üresen álló laktanyákat hozva fel példaként.
Elfogadhatatlan, hogy jelenleg csak mintegy 750 férőhely áll rendelkezésre 42 ezer távozásra kötelezett és további 180 ezer megtűrt státuszú ember számára
- emelte ki, hozzátéve, hogy a szövetségi kormánynak nem lenne helyénvaló a kitoloncolás felelősségét a tartományokra áthárítania.
A kancellárjelölt megígérte, hogy amennyiben megválasztják, módosítja a tartózkodási törvényeket. Célja, hogy lehetőséget biztosítson arra, hogy minden bűnözőt és veszélyes egyént, aki köteles elhagyni az országot, határozatlan ideig őrizetben tarthassanak a kitoloncolási folyamat lezárultáig.
Merz hangsúlyozta, hogy a fent említett követelmények a vezetése alatt koalíciós alapfeltételként funkcionálnak.
Kompromisszumok ezekben a kérdésekben már nem lehetségesek
- fogalmazta meg határozottan.
A CDU és bajor testvérpártja, a CSU jelenleg a február 23-án esedékes német parlamenti választások megnyerésére legesélyesebb erő, így nagy valószínűséggel Merz lesz Németország következő kancellárja. Merz, aki korábban a volt kancellár, Angela Merkel nagy pártbeli riválisa volt, Merkel visszavonulása után tért vissza a politikába, 2022-től pedig átvette a CDU vezetését.
Angela Merkel 2015-ben a "Willkommenskultur" (befogadási kultúra) elvének jegyében több százezer szíriai menekültet engedett be Németországba. Ez a döntés azonban komoly feszültségeket generált a társadalomban a migránsok nagyszámú érkezése miatt. A politikai viták középpontjában álló Friedrich Merz már hosszú ideje a bevándorlási szabályok szigorítását sürgeti, jelezve ezzel a problémákra való érzékenységét.