Furcsa fordulat: elsötétült a neves erdélyi gyógyvíz - Startlap Utazás

A Csiszár Fürdő egyik medencéjében található szénsavas víz régóta megőrzi jellegzetes szürkés árnyalatát. Az utóbbi időszakban azonban meglepő változás következett be: ez a gyógyító erejéről híres víz most sötét fekete színben pompázik.
Az utóbbi hetek során fokozatosan sötétebbé vált a Bálványosfürdőn található Csiszár Fürdő egyik szénsavas borvizes medencéje. A fürdő közösségi platformján közzétett információk szerint a jelenséget március 21-én észlelték a Hammas (más néven Hamvas) medencénél – számolt be róla a Termál Online.
A vizet szakértők alaposan elemezték, többek között Kis Boglárka-Mercédesz geológus és Dr. Zsigmond Andrea kémikus részvételével. Az általuk tett megállapítások szerint valószínűleg...
A vízbe különösen nagy mennyiségű vas jutott, ami a benne található kén hatására vas-szulfiddá alakult át – ez az anyag felelős a mély fekete árnyalatért.
A feltételezések szerint a vas mélyebb rétegekből szivárgott be a vízbe, valószínűleg a medence egyik széléről, a Szemvíz irányából. Ez az oldal rendkívül vasas, vörös iszapos. Azt feltételezik, hogy a márciusi esőzések hatására a talajból a szokásosnál több vas oldódott ki, és ennek hatására csapódott ki a medencében a vas-szulfid. Bár ez a jelenség nem káros sem az emberekre, sem a víz minőségére nézve, látványos színváltozással jár. A Csiszár Fürdő vizei amúgy is vasban gazdagok, ez adja a termálfürdő medencéinek megszokott vörös-sárgás árnyalatát. A Hammas medence viszont - amely a többi forráshoz képest még több vasat tartalmaz - a vas nem vas-oxidként, hanem vas-szulfidként jelenik meg, így lett fekete. Amennyiben a talajból történő beszivárgás megszűnik, idővel visszatér majd a megszokott szürkés vízszín.
Az ilyen színváltozások nem ritkák, és számos példát találhatunk rájuk. Vegyük például a vajdasági Pacsér termáltó ügyét, amely 2014-ben nyílt meg. A következő szezonra a tó vize rózsaszínes-lilás árnyalatot öltött. A jelenség hátterében húzódó okok még nem teljesen világosak; korábban a víz kémiai összetételét emlegették a színbeli változás felelőseként, mostanában viszont egy algafaj megjelenése is gyanúsnak tűnik az elszíneződés mögött.