A fogyasztói pesszimizmus továbbra is fokozódik | ma7.sk


Április hónapban a fogyasztók hangulata az előző hónaphoz képest jelentősen romlott; a gazdaság és a munkanélküliség jövőjét sokkal borongósabb színben látták. E pesszimista érzés nem csupán a vásárlók körében volt érezhető, hanem a kereskedelmi és szolgáltatási szektor vállalkozói között is dominált. Ezzel szemben az ipari és építőipari vállalkozók viszonylag optimistább véleménnyel voltak, ami azt jelzi, hogy ezen ágazatokban a hangulat némileg kedvezőbb volt.

A gazdasági hangulat Szlovákiában az előző hónaphoz viszonyítva szinte érintetlenül maradt. A gazdasági hangulatindex (IES) 99,7-es szintre emelkedett, csupán 0,1 ponttal feljebb a múlt havi értéknél.

Ezt a kismértékű növekedést az ipari és építőipari vállalkozók pozitívabb hangulata idézte elő. Ezzel szemben a kereskedelmi, szolgáltatási szektor vállalkozói, valamint a fogyasztók pesszimistábban látták a gazdasági helyzetet.

Az előző évhez viszonyítva a gazdasági hangulat 6,8 ponttal gyengült, és 6,3 ponttal elmarad a hosszú távú átlagtól.

A gazdasági hangulatot öt különböző részindikátor segítségével mérjük, amelyek a vállalkozók elvárásait és bizalmát tükrözik négy fő ágazatban: ipar, építőipar, kereskedelem és szolgáltatások, valamint a fogyasztói csoportok körében. Ezek a részindikátorok -100 ponttól (teljes pesszimizmus) +100 pontig (teljes optimizmus) terjednek, így egy átfogó képet adnak a gazdasági helyzet alakulásáról.

Az ipari bizalmi indikátor áprilisban 2 ponttal -4,7 pontra emelkedett, a szezonálisan kiigazított adatok szerint. A mutató emelkedését a késztermékkészletek csökkenése és a megrendelések számának növekedése alakította, különösen a fa- és papíráru gyártás területén. A textil- és ruházati iparban jelentős készletcsökkenést tapasztaltak, míg a fém- és fémtárgygyártásban a megrendelések számának emelkedése figyelhető meg.

A szezonálisan kiigazított szolgáltatási bizalmi index áprilisban 1 pontos csökkenéssel 8,3 pontra esett vissza. Az üzleti környezet és az elmúlt három hónap keresletének értékelésében egyértelműen visszaesés tapasztalható.

Az üzleti környezet romlása különösen a szállás- és vendéglátóiparban mutatkozott meg, ahol a hatások a legszembetűnőbbek voltak. Ezzel párhuzamosan a kereslet jelentős csökkenése elsősorban a művészet, a szórakoztatás és a rekreáció szektorát érintette a legnagyobb mértékben.

A szlovák fogyasztók bizalmatlansága - az előző havi javulás után - áprilisban ismét romlott. A szezonálisan kiigazított fogyasztói bizalmi index havi szinten 1,6 ponttal -22,7 pontra csökkent, és 2,8 ponttal marad el a hosszú távú átlagtól. A fogyasztók az indikátor négy összetevőjéből kettő esetében voltak negatívabb hangulatban: a gazdasági helyzet és a munkanélküliség alakulását ítélték meg borúsabban. Ugyanakkor kedvezőbben látták a háztartások pénzügyi helyzetének alakulását. Enyhe javulás volt tapasztalható a megtakarítási lehetőségek és az összesített pénzügyi helyzet megítélésében.

A kereskedelmi bizalmi index áprilisban 3,3 pontos csökkenéssel 11,7 pontra esett vissza a márciusi adatokhoz viszonyítva. A válaszadók aggódva nyilatkoztak a beszállítói igények várható csökkenéséről, továbbá a munkaerő létszámának csökkenése is aggasztó jelenségként jelent meg.

A beszállítói kereslet visszaesését főként a bolton kívüli kiskereskedelemben, valamint a háztartási termékeket árusító speciális üzletekben feltételezték. A létszámcsökkentést főként az IKT-eszközöket árusító speciális kiskereskedésekben tervezik.

Április hónapban az építőipari bizalmi mutató szezonálisan kiigazított értéke 1,5 ponttal -7 pontra nőtt az előző hónaphoz képest. Ezt a pozitív elmozdulást a megrendelések szintjének javuló értékelése okozta, hiszen a válaszadók közel háromnegyede megfelelőnek tartotta a meglévő megrendelések számát.

Related posts