Idén a magyarok több mint 500 ezer forintot szánnak nyaralásra - derül ki a Pénzcentrum friss jelentéséből.

Idén a magyarok körében a külföldi utazások iránti vágy egyre erősebb, hiszen minden második ember tervez legalább egy külföldi kiruccanást. Az úti célok terén nem tapasztalható jelentős változás, viszont a nyaralások költségei folyamatosan emelkednek. Egy friss, a Groupama Biztosító és az OTP Bank által megrendelt országos reprezentatív kutatás szerint a válaszadók háromnegyede úgy gondolja, hogy az idei vakációk minden szempontból drágábbak lesznek, mint a tavalyi évi. A biztonságos pihenés érdekében egyre többen döntenek úgy, hogy utasbiztosítást kötnek, ezzel is biztosítva a gondtalan nyaralást.
A nyár beköszöntével és a vakáció időszakának kezdetével egyre többen indulnak el pihenni a magyarok közül. Egy friss felmérés, amely 1000 fő véleményét tükrözi, azt mutatja, hogy 2025-re nőtt azoknak a száma, akik külföldi utazásokat terveznek.
A legnépszerűbb úti célok továbbra is Horvátország, Olaszország és Ausztria, emellett feljövőben vannak a kelet-közép-európai országok, mint például Csehország - főként a rövid, 1-2 napos utazások tekintetében. A dél-európai régió nemcsak a legkedveltebb úti cél, de a leghosszabb időt - átlagosan 5-10 napot - is itt töltik el az emberek. Az idén utazóknak összességében a negyede tervez egyhetesnél hosszabb külföldi utazást és ezeket elsősorban a nyári hónapokra időzítik. Sokan több utazást is terveznek, 12 százalék kétszer, 8 százalék pedig háromszor vagy még többször is tervez távolabbi időtöltést.
A megkérdezettek többsége határozottan áremelkedésre számít: háromnegyedük véleménye szerint idén minden, a nyaralással kapcsolatos szolgáltatás drágább lesz. Ennek következtében magasabb költségekkel kell számolniuk az utazás, a szállás, a belépők és az étkezések terén is. Egy átlagos család esetében az utazásra szánt összeg körülbelül 575 ezer forintra rúg. Figyelemre méltó, hogy a kettesben utazó párok is hasonló összeggel kalkulálnak, 540 ezer forintot terveznek egy közös kirándulásra. A legmagasabb költségekkel a repülős utak járnak, amelyekre átlagosan 700 ezer forintot költenek a magyar utazók - ez több mint duplája az autós, vonatos vagy buszos utazások várható 300 ezer forint körüli költségeinek.
A külföldi utazásokra készülő emberek tudatossága egyre nő: a felmérések szerint kétharmaduk tervez utasbiztosítást kötni, és az előző évhez képest 3%-kal többen vannak, akik ezt minden egyes utazásukra megteszik. Ennek mögött valószínűleg a korábbi élmények állnak, hiszen a válaszadók több mint negyede már tapasztalt valamilyen balesetet vagy problémát a külföldi nyaralás során, és 53%-uk úgy véli, hogy velük is könnyen megtörténhet hasonló eset. Azonban az utasbiztosítás megkötése nem mindig automatikus: sokan hajlamosak lemondani róla, ha az utazásuk az EU-n belül történik, vagy ha csak rövid időre terveznek elutazni.
A kutatás rámutat ugyanakkor, hogy az egészségügyi szolgáltatások meghatározóak az utasbiztosítás kiválasztásakor. A válaszadók többségének a biztosítás legfontosabb elemei a sürgősségi ellátások fedezése, a balesetbiztosítási térítés, illetve a Magyarországra történő betegszállítás.
Sokan tévesen azt hiszik, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EEK) elegendő védelmet nyújt külföldön. Fontos megérteni, hogy ez a kártya csupán az adott ország állami egészségügyi szolgáltatóihoz biztosít hozzáférést, és nem fedezi az önrészeket vagy a kötelező hozzájárulásokat. A megfelelő védelem érdekében célszerű utasbiztosítást kötni, amely egy felnőtt esetében már napi 590 forinttól, ami körülbelül egy presszókávé ára, több tízmillió forintos fedezetet kínálhat. Extrém esetekben, mint például egy egyszerű gyomorrontás, a kezelés költsége akár több százezer forintra is rúghat, főként népszerű turisztikai helyszíneken, ahol gyakran csak magánklinikák működnek – ezeknél pedig az EEK nem alkalmazható. Nem meglepő tehát, hogy a válaszadók az egészségügyi fedezetet tartják az utasbiztosítás legfontosabb aspektusának - hívta fel a figyelmet Szobonya László, a Groupama Biztosító lakossági nem-életbiztosítási termékmenedzsment vezetője.
"Így vagyok nyugodt, nem akarom, hogy bármi megkeserítse az utazást" - ez a leggyakoribb indok, amit megneveztek a válaszadók az utasbiztosítás kötése kapcsán. Sokan úgy vélik, hogy egy utasbiztosítás költsége csekély az utazás többi költségéhez képest. Nem véletlen ezért, hogy a kiválasztásnál az ár-érték arány a legfontosabb: nem a legolcsóbb csomagok a legkeresettebbek.
A válaszadók jelentős része általában az online lehetőségeket választja biztosításaik intézésére, azonban az utazók körében harmaduk néha személyesen is megköt egy-egy biztosítást. A döntésnél pedig kulcsfontosságú szempont, hogy vészhelyzet esetén egyszerűen és gyorsan hozzáférhessenek a biztosítóhoz.
Tavaly a külföldre utazók közül tízből heten az utazás előtt mindössze 7 nappal kötötték meg biztosításukat. A legtöbben eseti alapon, az adott utazásra vonatkozóan intézik a biztosítást, de érdekes módon a válaszadók 8%-a már rendelkezik egy állandó biztosítással is.