Az FBI új igazgatójának kinevezése egy váratlan fordulatot vett, hiszen a döntés nem várt következményekkel járt: az új vezető azonnal keresztbe tett Donald Trumpnak. A véletlen folytán megtörtént események sora sokakat meglepett, és új kihívások elé állí

Komoly gondokat okozhat a Trump-adminisztrációnak Brian Driscoll, az FBI új megbízott igazgatója, aki egy számítógépes hiba miatt került a posztjára. Most azon munkálkodik, hogy megvédje azokat az alkalmazottakat, akikkel szemben korábban a Capitolium elleni támadásban zajló nyomozások miatt indultak belső vizsgálatok.
Hogyan vált Brian Driscoll, aki Donald Trump egyik hangos kritikája, január 20-án az FBI megbízott igazgatójává? Furcsának tűnhet, de a válasz egy meglepően egyszerű tényezőre vezethető vissza: a véletlenre.
Ez egy olyan makacsság, amely rossz szolgálatot tesz nekik - fogalmazta meg véleményét a Blick nevű svájci lap. Mint emlékeztettek, a 2024-es elnökválasztást követően Trump csapata felkérte Driscollt, az FBI New Yorkban dolgozó különleges ügynökét, hogy legyen a Szövetségi Nyomozóiroda igazgatóhelyettese Robert Kissane vezérlete alatt.
Donald Trump 2025. januári beiktatását követően azonban Driscoll véletlenül eggyel feljebb lépett, és ő lett az FBI megbízott igazgatója: a Fehér Ház honlapja ugyanis (helytelenül) őt tüntette fel megbízott igazgatóként, Kissane-t pedig az igazgatóhelyettesként. A hiba kijavítása helyett végül Trump kormánya úgy döntött, hogy felcserélik kettejük szerepét - ismertette a vígjátékba illő történetet a The Wall Street Journal.
A komédia akkor fordult komolyabbra, anikor Donald Trump az igazságügyi minisztériumon keresztül követelte annak a hatezer FBI-ügynöknek a listáját, akik 2021 januárjában nyomoztak ellene és a Capitolium elleni támadás ügyében. Driscoll azonban megvédte a mundér becsületét:
Driscoll makacsul ragaszkodott a formális felülvizsgálati eljárás elindításához. E döntésével a The New York Times beszámolója szerint jelentős támogatást nyert el a szervezeten belül.
A CNN értesülései szerint az ügy végül egy kompromisszumos megoldással zárult: az FBI egy titkosított rendszeren keresztül juttatta el a minisztériumnak a hatezer nevet, azonban a többi ügynök személyes adatai nem kerültek nyilvánosságra. Ezen kívül más források arról számoltak be, hogy a Trump-adminisztráció egy olyan dokumentumot kapott, amelyben az érintett ügynökök feladatkörét, szerepét és titulusát részletezték, ám neveik nélkül.
Az igazságügyi minisztérium ezt a cselekedetet engedetlenségnek minősítette - írja a The New York Times. A cikk szerint az elküldött e-mail kizárólag kódokat és számsorokat tartalmazott a nevek helyett. Azóta folyamatosan zajlik a diskurzus arról, hogy az átadott információk elegendőek-e a kormányzati kérdések megválaszolásához. Közben az FBI élén továbbra is Brian Driscoli áll.