Óvodásaink már fiatal korban is egyre tudatosabban közelítik meg a környezettudatosság témáját. A legkisebbek között is terjed a zöld gondolkodás, ami azt mutatja, hogy a jövő generációja már most elkötelezett a fenntarthatóság mellett.
A fenntarthatóság és környezettudatosság már a legkisebbek nevelésében is kulcsfontosságú szerepet játszik. Éppen ezért különösen figyelemreméltó az a háromnapos, akkreditált továbbképzés, amelyet november végén tartottak Szekszárdon, 17 lelkes óvodapedagógus részvételével.
A pécsi Zöld-Híd Alapítvány által életre hívott program célja az volt, hogy a résztvevők még eredményesebben integrálhassák a környezeti nevelést óvodáik mindennapi tevékenységeibe. A képzés különlegessége abban állt, hogy a résztvevők nem csupán a Zöld Óvoda cím elnyeréséhez szükséges kritériumokat ismerhették meg, hanem részletes helyzetelemzési támogatást is kaptak. Nagy hangsúlyt fektettek az óvodán kívüli együttműködési lehetőségek feltérképezésére is, mint például új kirándulási helyszínek felfedezése és potenciális partnerek bevonása. Az olyan környezetvédelmi akciók szervezésétől kezdve a modern nevelési módszerekig széleskörű ötlettárral gazdagodtak a résztvevők, így új inspirációkkal térhettek haza.
A november 27. és 29. között tartott továbbképzés helyszíne Szekszárd volt, ahol a Fejér, Csongrád-Csanád és Tolna vármegyéből érkező pedagógusok napi tíz órában merültek el a "Zöld Óvodák - zöld otthonok" témáiban. A programot az Energiaügyi Minisztérium támogatta, amely lehetővé tette, hogy a tanfolyam ingyenesen elérhető legyen a résztvevők számára.
Borsós Zsófia, a Zöld-Híd Alapítvány szakmai vezetője kifejtette: „Törekvésünk az volt, hogy modern ismereteket és innovatív módszertani anyagokat biztosítsunk az óvodapedagógusok számára. Célunk, hogy ezeken keresztül a környezettudatosság üzenetét élménydús módon tudják átadni az óvodás gyermekeknek.”
A Zöld-Híd Alapítvány (Öko-Kuckó Oktatóterem) az elmúlt tíz év során 12 alkalommal szervezett hasonló képzéseket, elérve ezzel közel 200 pedagógust. Ez alatt az időszak alatt a szervezet gyermekközpontú és innovatív megközelítése révén méltán nyerte el a szakmai közösség elismerését, és jelentős szerepet játszott több generáció kisgyermekeinek környezettudatos nevelésében.