Szokott hátrafelé sétálni? A fizikoterapeuta véleménye szerint néha jót tenne ez a mozgásforma.
Míg egyesek a fizikoterápiás kezelés keretein belül választják a fordított mozgásformákat, mások a fizikai állapotuk erősítése és általános egészségi állapotuk javítása érdekében alkalmazzák ezt a gyakorlatot.
Ha jár edzőterembe előfordulhatott, hogy látta, amint valaki hátrafelé sétált a futópadon, vagy hátrafelé pedáloz egy elliptikus tréneren.
-Szerintem csodálatos, ha egy kis hátrafelé mozgással dobják fel a napjukat az emberek, hiszen túl sokat ülnek, ráadásul hiányzik az életmódjukból a változatos mozgás - mondta Grayson Wickham, a New York-i Lux Physical Therapy and Functional Medicine fizikoterapeutája.
Több kutatás foglalkozott a hátrafelé járás, más néven retró gyaloglás, előnyeivel. Egy 2021 márciusában publikált tanulmány megállapította, hogy azok a résztvevők, akik négy héten át napi 30 percet sétáltak hátrafelé a futópadon, jelentős javulást tapasztaltak az egyensúlyérzékükben, a sétatempójukban, valamint a kardiopulmonális állóképességükben.
Ezen túlmenően, egy klinikai vizsgálat szerint hat hét után a nők egy csoportjánál csökkent a testzsír, javultak a szív- és érrendszeri és a légzőrendszeri vizsgálatok eredményei.
Más tanulmányok azt mutatják, hogy a hátrafelé történő mozgás segíthet a térdízületi gyulladás csökkentésében és a krónikus hátfájásban szenvedőknek is, valamint javíthatja a járást és az egyensúlyt.
Élesítheti az elmét, és segíthet tudatosabbá válni, mivel az agynak éberebbnek kell lennie, amikor ezt a különleges mozgást végzi. Az idősebbek számára különösen előnyös lehet, ha beiktatnak néhány hátrafelé sétát a rutinjukba, ahogy egy 2021-es, krónikus stroke-ban szenvedő betegek körében végzett tanulmány eredményei is jelezték.
"Amikor az ember előre halad, a combizmait aktiválja, ami a mozgás dinamizmusát adja. A hátrafelé gyaloglás viszont egy érdekes fordulatot hoz, hiszen ilyenkor a térdnyújtás kerül a figyelem középpontjába. Ez a mozgásforma különféle izomcsoportokat dolgoztat meg, amelyekhez a test nem igazán van hozzászokva. Ennek következtében a hátrafelé való járás jótékony hatással bír, és erősítő szerepe is van." - nyilatkozta Landry Estes, az erőnléti edzés szakértője a texasi College Stationből.
Wickham kifejtette, hogy a testünk folyamatosan alkalmazkodik a leggyakrabban végzett mozgásokhoz és testhelyzetekhez. Ez azonban feszültséget okozhat az izmokban és ízületekben, ami kompenzációs kényszerhez vezethet. E folyamat következményeként ízületi kopás, fájdalom és akár sérülések is kialakulhatnak. Ezért rendkívül fontos, hogy változatos mozgásformákat integráljunk mindennapi rutinunkba, legyen szó otthoni feladatokról vagy edzőtermi edzésről; ezáltal a szervezetünk számára sokkal kedvezőbb környezetet teremtünk.
Amikor előre lépkedünk, először a sarok érinti meg a talajt, majd innen gördülve haladunk tovább a talpunkon, végül a lábujjakra támaszkodva lendítjük előre a mozdulatot. Ha hátrafelé sétálunk, viszont a lábujj érkezik először a földre, és onnan gördülünk végig a talpunkon, míg a sarkunkra érkezünk.
Ez a mozgásforma nem új ötlet, hiszen Kínában az emberek évszázadok óta visszafelé sétálnak a testi és lelki egészségükért. A visszafelé mozgás szintén gyakori a sportban - gondoljunk a focistákra és a játékvezetőkre.
Nincs szükség különösebb előkészületekre a hátrafelé sétálás elkezdéséhez; csupán elhatározásra van szükség. Mint minden új mozgásformánál, itt is fontos, hogy az elején fokozatosan haladjon. Kezdheti azzal, hogy hetente többször öt percet sétál hátrafelé, vagy végezhet egy 20 perces sétát, amelynek során öt percig fordítva halad. Ahogy a teste egyre inkább hozzászokik a mozgáshoz, fokozhatja az időtartamot és a tempót, vagy kipróbálhat összetettebb gyakorlatokat is, például guggolás közben hátrafelé sétálhat – ajánlja Wickham.
Mielőtt bármilyen új edzésprogramra lépne, mindig érdemes orvosi tanácsot kérni. Ha pedig edzés közben fájdalmat tapasztal, ne habozzon, azonnal álljon meg!