Szijjártó Péter bejelentette, hogy Magyarország és Szlovákia közösen lépett fel az újabb EU-s szankciós csomag elfogadása ellen, ezzel megakadályozva annak életbe lépését.

Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb európai uniós szankciós csomag elfogadását, ezzel tiltakozva az ellen, hogy Brüsszel meg akarja tiltani az olcsó orosz földgáz és kőolaj vásárlását, ami tönkretenné Magyarország energiabiztonságát - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.
A minisztérium hivatalos közleménye alapján a tárcavezető a legutóbbi európai uniós külügyi tanács ülését követően tartott sajtótájékoztatón arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy a kollégái körében egyre erősödik a háborús feszültség. Kiemelte, hogy jelentős nyomás nehezedik a kormányokra az ukrajnának nyújtott fegyverszállítások és támogatások növelésére, valamint újabb szankciók bevezetésére, továbbá sürgetik Ukrajna mielőbbi uniós csatlakozását is.
Az ukrán külügyminiszter személyesen jelent meg az ülés kezdetén, ahol határozottan újabb szankciók bevezetését sürgette. Emellett további fegyverek és pénzügyi támogatás iránti igényét is kifejezte, valamint Ukrajna gyors EU-csatlakozását is követelte. A miniszter hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak sürgősen meg kellene akadályoznia a kőolajvásárlásokat Oroszországból, és még több pénzügyi forrást kellene biztosítania Ukrajna számára, valamint további hosszú hatótávolságú nehézfegyvereket is el kellene juttatnia az országba – tette hozzá.
"Mi azonban határozottan ellenálltunk minden nyomásnak. Először is, ami a további anyagi és katonai támogatásokat illeti: az Európai Unió idén eddig 10 ezer milliárd forintnyi támogatást juttatott Ukrajnának. A mai napon pedig világossá vált, hogy ez még mindig nem elegendő, sokkal több forrásra van szükség (...) Mi azonban egyértelművé tettük, hogy nem engedjük, hogy a magyar adófizetők pénze Ukrajnába kerüljön. Semmilyen újabb pénzügyi támogatás, újabb fegyverszállítmány vagy katonai akció kapcsán nem állunk szóba a hozzájárulásról" - hangsúlyozta.
- tette hozzá.
Kifejtette, hogy ennek hátterében az áll, hogy az EU szeretné megakadályozni a tagállamok számára az olcsó orosz földgáz és kőolaj behozatalát, ami súlyosan veszélyeztetné Magyarország energiabiztonságát, és jelentős mértékben, akár a rezsiköltségek kétszeresére vagy háromszorosára növekedéséhez vezethetne.
Szijjártó Péter a témával kapcsolatban éles bírálatot fogalmazott meg Brüsszel "képmutató" politikájával szemben. Rámutatott, hogy míg a magyar törvényeket aprólékosan, szinte mikroszkóppal elemzik a közösségi jog szempontjából, addig most súlyosan sértik meg a vonatkozó előírásokat. Emlékeztetett arra, hogy 2022-ben az EU egyhangú szavazással teljes mentességet biztosított Magyarországnak és Szlovákiának az orosz kőolajvásárlással kapcsolatos tilalom alól.
- kiemelte.
Ezen kívül felhívta a figyelmet arra is, hogy az orosz földgázimportot illetően jelenleg nincsenek érvényes korlátozások, és az Európai Bizottság éppen ezen a területen tervez változtatásokat, a tagállamokat megkerülve, az egyhangú döntéshozatal elvét figyelmen kívül hagyva.
- tudatta.
A miniszter kiemelte, hogy az utolsó tíz év során számos válság sújtotta a kontinensünket, de jelenleg az európai energiapiac még sosem volt ennyire ingatag helyzetben.
"Nem meglepő, hogy a G7 országok sem tudtak konszenzusra jutni az olajársapka ügyében. Az a tény, hogy a G7-ek egyetértésre nem jutottak, valamint Irán fenyegetése a Hormuzi-szoros lezárásával – ahol a globális kőolaj- és földgázszállítás körülbelül 20-25 százaléka történik – olyan instabil helyzetet teremtett a világ energia piacán, hogy ha valaki most energiabeszerzési tilalmat vezetne be, az súlyos károkat és egy komoly energiaellátási válságot okozhat." – hívta fel a figyelmet.
"Ezért ha valamikor, akkor most el kéne dobnia mindent az Európai Bizottságnak, és még csak ki sem szabadna mondania a REPowerEU nevet, még csak ki sem szabadna mondania, hogy energiavásárlási tilalmat akar előírni, mert ha ez megtörténik, akkor az Európai Unió tragikus helyzetbe fog kerülni energiaellátás szempontjából" - fűzte hozzá.