Steven Spielberg felfedezte egy magyar férfi lenyűgöző történetét, és azonnal úgy döntött, hogy filmre viszi azt.


A "Magyarosaurus dacus" néven ismertté vált krétakorbeli fosszíliákat egy 1897-ben publikált tudományos dolgozatban sorolták fel, ami jelentős hatással volt a paleontológia iránti érdeklődésére, sőt, ennek köszönhetően doktorátust is szerzett a területen. Munkája nem volt csekély: több tucat teknőst, krokodilt és repülőőshüllőt azonosított a régióban.

Számos olyan következtetése, több száz szakcikke és tanulmánya megjelent a dinoszauruszok témájában, olyannyira nagy szaktekintély lett, hogy részben őt tartják a paleontológia és a paleobiológia megalapítójának. Még olyan hír is járt, hogy amikor Steven Spielberg 1992-ben elkezdte forgatni a Jurassic Parkot, ő volt az inspiráció mögötte.

Nopcsa nem csupán a paleontológia élvonalbeli szakértőjeként vált ismertté, hanem kalandvágyó természetéről is híres volt. Különösen szoros érzelmi kötelék fűzte az albán néphez, amelynek küzdelme az oszmán-törökök ellen mélyen megérintette. Számos térképet és fényképet készített róluk, sőt, Albánia geológiájáról és néprajzáról is ő írta az első átfogó munkát. Emellett Bajazid Elmaz Doda, az albán etnográfus, akit szeretőjeként és titkáraként is tisztelt, olyan különleges helyet foglalt el az életében, hogy még egy ősi teknőst is róla nevezett el, kifejezve ezzel iránti mély vonzalmait.

A paleontológus nem csupán a földtani és etnográfiai kutatások terén tett kiemelkedő lépéseket, hanem 1903-tól kezdődően aktívan részt vett diplomáciai és hírszerzési tevékenységekben is, mindezt az Osztrák-Magyar Monarchia érdekében. Gyakorlatilag egy titkos ügynökként működött. Olyannyira lelkesedett az albán függetlenségi mozgalom iránt, hogy saját anyagi forrásait felhasználva több gerilla- és szabadcsapatot is felfegyverzett, ami végül 1912-ben a szkipetárok lázadásához vezetett.

Related posts