Somogyi Alfrédot nevezték ki a Szövetség a Közös Célokért új elnökének.
A Szövetség a Közös Célokért társulás november 22-én, Királyfiakarcsán, a Petőfi-ligetben tartotta meg a tisztújító Tanácsülését. Gubík László leköszönő elnököt Somogyi Alfréd lelkipásztor, a Selye János Egyetem Református Teológiai Karának dékánja váltja.
Gubík Lászlót a Magyar Szövetség párt a Félben 2024. szeptember 28-án tartott tisztújító kongresszusán országos elnökévé választotta, ezért a Szövetség a Közös Célokért társulás elnöki tisztségéről lemondott.
Az új elnök erős felhatalmazást kapott, ugyanis az alapító tagszervezetek támogatásával, a SZAKC Elnökségének javaslatára, a Marthos Polgári Társulás képviseletében a Tanács tagjai nyílt szavazással, tartózkodás és ellenszavazat nélkül választották meg a SZAKC elnökének.
Somogyi Alfréd szívhez szóló szavakkal idézte fel néhai elődjének, Duray Miklósnak az emlékét. Szavain keresztül nemcsak a tiszteletét fejezte ki, hanem a közös értékek és tapasztalatok iránti mély háláját is.
Magát jellemezve úgy fogalmazott, neveltetése és értékrendje okán már fiatalon is konzervatív volt. Dolgozott a NAP szerkesztőségében, majd 1991-től a szlovák közszolgálati rádió magyar adásának volt a munkatársa. A Duna TV indulásától annak szlovákiai tudósítója, majd 1996-ban belsős szerkesztője lett.
A Komáromban megalakult Calvin János Teológiai Akadémia falai között végezte el lelkészképző tanulmányait. Amikor a Felvidéken szükség mutatkozott a szolgálatra, visszatért szülőfalujába, Apácaszakállasra, ahol már 25 éve teljesít szolgálatot.
A Pozsonyi Református Egyházmegye espereseként, zsinati képviselőként és tanácstagként számos fontos feladatot látott el, és már évek óta ő irányítja a Zsinat jogi bizottságát. Ezen kívül néhány évig tagja volt a Szlovák Televízió Tanácsának is, ahová az MKP jelölte őt, még a kormánykoalíciós időszak alatt.
A Selye János Egyetem megalakulása után ő lett az egyik óraadó tanár az intézmény falai között, ahol az egyházjog és az egyháztörténet rejtelmeivel foglalkozik. Mindkét doktori disszertációját sikeresen megvédte, így elnyerte a docensi címet is. 2014 óta főállású egyetemi oktatóként tevékenykedik, és már negyedik éve vezeti a Református Teológiai Kar munkáját dékánként.
Somogyi Alfréd, az új elnök erős felhatalmazást kapott, ugyanis a Tanács tagjai nyílt szavazással, tartózkodás és ellenszavazat nélkül választották meg.
Somogyi Alfréd a megválasztása után tartott székfoglaló beszédében hangsúlyozta, hogy református lelkipásztorként kizárólag keresztyén és konzervatív értékek mentén képes gondolkodni, kommunikálni és cselekedni.
Kiemelte, hogy meggyőződése szerint a felvidéki magyar közösség számára elengedhetetlenek ezek az értékek.
"Ha nem vigyázunk, egyszerűen eltűnünk, mint a hó a tavaszi napsütésben. Tudjuk, hogy vannak olyanok, akik örömmel néznék a magyar közösségünk felbomlását, és aktívan dolgoznának ezen. Ezt a veszélyt sosem szabad alábecsülnünk" - hangsúlyozta.
"Fontos, hogy erős bizalmi kapcsolatokat alakítsunk ki a szervezeteink és azokat irányító emberek között" - emelte ki.
Az új elnök kiemelte: folytatnunk kell a Mézes Rudolf által megkezdett, a Duray Miklós által megalapozott, majd Gubík László által folytatott munkát.
Fontos, hogy a szervezet Alapszabályában rögzített érdekképviseleti és érdekvédelmi tevékenységek folyamatosan harmonikusan működjenek.
Köszönetét fejezte ki Losonszky Margit gazdasági igazgató asszonynak és a SZAKC ügyvezető igazgatójának, Hideghéthy Andreának, hogy mindennapos munkájukkal segítik ennek a szekérnek a haladását. Emellett tisztelettel emlékezett meg azokról az eredményekről, amelyeket néhai Pogány Erzsébet igazgató asszony vezetése alatt ért el a SZAKC.
Somogyi Alfréd véleménye szerint a felvidéki magyar közösség önértékelésének helyreállításában a SZAKC-nak kulcsszerepe lesz a társadalmi színtéren. Ehhez azonban nem elegendő csupán a belső kapcsolatok fejlesztése; a szervezet külső kapcsolati rendszerének kiépítése és megerősítése is elengedhetetlen.
Úgy véli, meghatározó, hogy a SZAKC milyen kapcsolatban van a felvidéki magyar politikummal, kultúrával, gazdasággal és közélettel. Mint mondta, a Magyar Szövetséggel való kapcsolat létfontosságú a közös célok miatt.
A kultúra témájában így fogalmazott: "Fontos, hogy pragmatikusan közelítsünk ahhoz a ponthoz, ahol azokkal, akiknek közösek a céljaink, szorosabbra fűzzük a kapcsolatainkat. Azokkal pedig, akikkel nem osztozunk közös célokon, soha ne lépjünk konfliktusba. Mindenki végezze a saját feladatát, és az idő, a teljesítmény, valamint a sors majd elhozza a maga igazságát a végén."
A gazdasági tényezőkről beszélve hangsúlyozta, hogy mivel ezeknek közvetlen hatásuk nincs, így a legfontosabb a szakszerű és megbízható munka elvégzése, amely végső soron a magyar közösség számára is előnyös lehet. Kiemelte, hogy a közélet területén találja a legnagyobb potenciált a munkalehetőségek szempontjából.
Tagszervezeteink által - civil szempontból - a SZAKC lehet az a szervezet, amely a legmegbízhatóbban képviseli a felvidéki magyar közösség számára lényeges kérdéseket, és képes világos állásfoglalásokat megfogalmazni.
"A közösségünk fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy iránymutatásokat, mérföldköveket és útjelzőket állítsunk fel. Ebből adódóan, mint a SZAKC elnöke, célom, hogy a figyelmem és a munkám legnagyobb részét erre a fontos feladatra összpontosítsam" - emelte ki.
Kiemelte, hogy elengedhetetlen, hogy a közélet területén elinduljon egy olyan kapcsolatépítési folyamat, amely a történelmi egyházak irányába mutat. "Az egyházakat az utolsó mentsvárunkként kell szemlélnünk. Itt találhatunk menedéket, ahol a legkisebb állami beavatkozás nélkül megőrizhetjük identitásunkat, és ha az Úr is úgy akarja, akkor még növekedhetünk is" - hangsúlyozta.
Somogyi Alfréd szavaival felhívta a figyelmet arra, hogy a társulás jelentős szerepet játszhat a magyar nemzetpolitika formálásában és végrehajtásában egyaránt.
Sajnos több mint egy évszázada a magyarság története különböző irányokba ágazott el, így a hazai, a külföldön élő és a diaszpórában lévő közösségek mind sajátos, egyedi elemekkel gazdagított történelmet élnek meg.
Ebben nekünk kell tudnunk közösen megfogalmaznunk a felvidéki sajátosságainkat, mert ez része az önbecsülésünk megerősítésének" - hívta fel a figyelmet.
A SZAKC újonnan megválasztott elnöke székfoglaló beszédét egy különös üzenettel zárta, amelyben hangsúlyozta, hogy munkatársaitól mindig két dolgot vár el: elkötelezett munkát és készséges segítséget. "Én pedig két dolgot ígértem nekik: szorgalmas munkát és támogató segítséget. Ezt kérem tőletek, és ezt ígértem most nektek is. Kérem a Jóistent, hogy adjon erőt az ígéretem betartásához" - emelte ki szavaiban.
A SZAKC Tanácsülését követően, november 22-én este, a SZAKC közgyűlésére és a Pogány Erzsébet-díj átadására kerül sor. E jeles eseménynek a Petőfi Baráti Társulás, amelyet Erdös Péter vezet, Királyfiakarcsány gyönyörű helyszíne ad otthont.
A Szövetség a Közös Célokért legutóbbi Tanácsülése 2024. június 14-én zajlott Budapesten, az Országház impozáns Esterházy János gróf termében. Ezen a fontos eseményen Gubík László négy évre szóló megbízást kapott a Szövetség elnöki posztjára. Továbbá, Erdös Péter, a Petőfi Baráti Társulás vezetője, jelölést nyert az Ellenőrző Bizottság tagjának pozíciójára. Csémi Szilárd, az SZMCS elnöke, valamint Pásztor Csaba, a MÁNCSE elnöke pedig póttagként nyert lehetőséget a részvételre. Ők a Tanácsülést követő Közgyűlésen kerülnek majd véglegesen megválasztásra.