Semjén Zsolt véleménye szerint a határon túli magyarok 27%-os áfa-kötelezettségének megkérdőjelezése nem csupán gazdasági, hanem politikai értelemben is hazaárulásnak minősül.


Ha az erdélyi magyarok szerint jó nekünk, magyarországiaknak a 27 százalékos áfa, akkor kóstoljanak bele ők is - erre tett javaslatot Jakab Péter a miniszterelnöknek írt december 2-i levelében. A Nép Pártján mozgalom politikai közösségi elnöke már egy ideje küzd a határon túli magyarok szavazati joga ellen, mellyel szerinte a levélszavazók hozzájárulnak a Fidesz kétharmados kormányzásának bebetonozásához. Jakab szerint a határon túliak csak a fideszes kormányzás előnyeit - a magyar közpénzből épített kórházakat, iskolákat és családtámogatást - élvezik, a kötelezettségekből azonban nem vállalnak részt.

Épp ezért arra kérte Orbán Viktort, hogy hasson oda a Fidesszel köztudottan remek kapcsolatokat ápoló RMDSZ-re: a romániai magyar párt kezdeményezze Romániában a 27 százalékos általános forgalmi adó bevezetését. "Ha a négyévente rólunk döntő határon túliak szerint ez olyan jó dolog, legyen egyformán jó minden magyarnak. Ha a szavazati jog közös, s ehhez a joghoz a határon túliak ragaszkodnak, legyen közös a kötelezettség is. Így igazságos. Egyetértünk?" - vetette fel Jakab .

Levelére egy héttel később nem Orbán Viktor, hanem helyettese, Semjén Zsolt, a KDNP politikusa válaszolt. Semjén nem kertelt, és lényegében nemzetárulónak titulálta a független országgyűlési képviselőt. "Sajnálattal értesültem arról, hogy Képviselő Úr ismét a nemzetárulók táborába lépett" - írta Semjén, utalva a 20 évvel ezelőtti, a határon túli és az anyaországi magyarok közötti mély megosztottságot okozó 2004. december 5-i népszavazásra. "Politikai tevékenysége és kérdései világosan mutatják, hogy Ön folyamatosan a gyurcsányi út felé halad, a nemzet megosztásának irányába. Ennek pedig nincs helye sem adventben, sem máskor azok körében, akik szeretik hazájukat és nemzetüket. Felvetésével egyúttal tanúbizonyságot tett nemzetéhez való hűtlenségéről és súlyos tájékozatlanságáról" - fogalmazott Semjén, lényegében árulásnak bélyegezve azt az elképzelést, hogy az erdélyi magyarság is a magyar áfát fizesse.

Romániában az általános forgalmi adó mértéke 19%, ami a régióban viszonylag átlagosnak számít. Ezzel szemben a magyar áfa kiemelkedően magas, nemcsak az Európai Unió keretein belül, hanem világszinten is páratlan. A PWC globális elemzése alapján egyetlen más ország sem alkalmaz ilyen magas áfakulcsot. A Nép Pártján rendszeresen hangsúlyozza a határon túli magyar közösségeknek és településeknek nyújtott állami támogatások fontosságát, emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy a kormány 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást kínál a határon túli családok számára gyermekenként.

Jakab Péter novemberben elindította a petícióját, amely a levélszavazati jog megszüntetésére irányul, arra hivatkozva, hogy azok, akik soha nem éltek Magyarországon, ne befolyásolhassák az ország jövőjét. December 9-én írt levelében kifejtette, hogy az anyaországi lakosság többsége osztja ezt a véleményt, azonban nem hozott fel erre vonatkozó közvélemény-kutatási eredményeket. Érdemes megjegyezni, hogy a kérdéses online petíció kitöltése során tapasztalataink szerint fiktív adatokkal, például hamis névvel, telefonszámmal és címadatokkal is lehetséges a részvétel.

Related posts