Rövid lelkesedéssel és friss impulzusokkal ugrik ki a telefonpiac a mélypontról.
A tavalyi mennyiséghez képest idén várhatóan 6,2 százalékkal több okostelefont szállíthatnak le globálisan. Ez rá is fér az előző két évet hátramenetben töltő szektorra.
Szilveszter közeledtével egyre derűlátóbb képet fest az IDC üveggömbje az okostelefon-piac idei teljesítményéről. Az amerikai kutatóintézet év elején még 2,8 százalékos növekedést tartott reálisnak, ám azóta a prognózis folyamatos emelkedésnek indult. Az első félévben előrejelzett 4 százalékos bővülést a nyár végén már 5,8 százalékra módosították, és a legutóbbi jelentés szerint mostanra már 6,2 százalékra emelkedett a várható éves növekedési ütem.
Vége a két szűk esztendőnek
A legfrissebb szektoriális elemzés alapján a globális gyártók összesen 1,24 milliárd okostelefont fognak forgalomba helyezni, ami jelentős részesedést képvisel a piacon. Ez különösen fontos, mivel mind a 2022-es, mind a 2023-as évben csökkent a piaci kereslet. Jelenlegi fellendülés azonban inkább egy egyszeri, jelentősebb korrekciónak tűnik, mintsem egy tartós növekedési trend kezdetének. Az IDC szakértői úgy vélik, hogy a következő három évben az éves növekedés az egyszámjegyű tartomány legalacsonyabb szintjein fog maradni.
Az okostelefonos piac alakulása az IDC szerint
A fenti grafikon világosan mutatja, hogy a készülékek jelentős része, körülbelül 1 milliárd darab, Android operációs rendszert használ. A Google platformja egyébként is kedvező helyzetben van, hiszen az idei évben az átlaghoz képest 7,6%-kal több új modell kerül forgalomba.
Az Apple okostelefonjai idén szinte változatlanok maradnak, de az iOS jövőre újra feléledhet. A prognózisok alapján 2025-re a 3,1%-os növekedést mutató iPhone-szállítmányok fogják dominálni a piacot, míg az Android csupán 1,7%-os éves bővülésre számíthat.
A legfrissebb jelentés egyik figyelemre méltó megállapítása, hogy a folyamatosan fejlődő és egyre pozitívabb kritikákat begyűjtő hajlított kijelzős mobiltelefonok forgalma a harmadik negyedévben jelentős visszaesést mutatott, méghozzá 7,4 százalékkal. Érdekes, hogy ebben az időszakban több gyártó is új modellek bemutatásával jelentkezett. Ez a tendencia azonban csupán egy átmeneti megtorpanásnak tekinthető, mivel az IDC az év egészére vonatkozóan 10,5 százalékos éves növekedést prognosztizál. Ezt a kétszámjegyű növekedést pedig valószínűleg egészen 2028-ig fenntarthatónak látják.
Az MI még mindig nem vált meghatározó tényezővé.
Természetesen a generatív algoritmusok (GenAI) kérdéskörét itt sem lehetett elkerülni. Az IDC-nél, ahogy sok más helyszínen, szintén komoly várakozások övezik az MI-alapú új generációs okostelefonokat, azonban a legfrissebb szállítási statisztikák alapján ez a lelkesedés egyelőre nem tükröződik a valóságban.
Az elemzés szerint azért nem beszélhetünk egyelőre áttörésről, mert a gyártók egyelőre nem tudtak olyan, GenAI által elérhető új képességre, ami a fogyasztók nagy tömegét tudná mobilizálni egy azonnali készülékcserére. Ennek hiányában az MI-képességek megmaradnak a prémium kategória "játszóterének", ahonnan csak lassan csorog majd le az olcsóbb telefonok szintjére.