Sokan küzdenek különféle nehézségekkel a munkájuk során, mégis bátran fellépnek az iskolai erőszak ellen.


A 2024 elején elindult Piros Lap-kampány célja, hogy egyesítse a diákokat és osztályközösségeket, felhívva őket az iskolai zaklatások és erőszak elleni közös fellépésre. A kezdeményezés mögött álló 8K az Életminőség Fejlesztéséért Alapítvány ügyvezetőjével, Nagy Anitával beszélgettünk arról, milyen lényeges, hogy a fiatalok tudatosítsák magukban a bullying problémáját, és bátran lépjenek fel ellene. Emellett kitértünk arra is, hogy sajnálatos módon az állami és tankerületi intézmények, sőt, néha még az iskolaigazgatók is akadályozhatják a résztvevő osztályok és tanárok munkáját.

Nemrégiben beszámoltunk arról, hogy a 8K az Életminőség Fejlesztéséért Alapítvány elindította iskolai bántalmazások ellen irányuló kampányát, melynek neve: Ne Bántsátok Egymást! - Piros Lapot az Iskolai Bántalmazásnak. Az első szakasz, amely 2024 elején indult, mindössze két hónapig tartott a résztvevő osztályok számára. Azonban a program iránti érdeklődés olyan mértékben megnőtt, hogy világossá vált: a folytatás elkerülhetetlen. A 2024/2025-ös tanévre már sokkal nagyobb számú jelentkező érkezett az ország minden tájáról, és több mint 110 osztály regisztrálta részvételét, akik most már aktívan részt vesznek a bántalmazás elleni küzdelemben.

A győzteseket március 20-án ünnepelték meg egy különleges díjátadó esemény keretein belül, ahol a CEU impozáns nagyelőadója megtelt az ország különböző szegleteiből érkező fiatal tehetségekkel, akik 10 és 18 év közöttiek voltak, valamint osztályfőnökeikkel. Az ünnepség során a résztvevők színes programokban vehettek részt, és a díjak mellett számos értékes ajándékkal is gazdagodtak.

A szervezők - látva a diákok lelkesedését és tenni akarását - már a kampány záró szakaszában tudták, hogy a 2025/2026-os tanévben is elindítják a programot, amelyet kibővített feladatokkal és több módosítással tesznek még interaktívabbá, még élvezetesebbé és a szélesebb rétegek számára még vonzóbbá. Emellett október 2-ára, az Erőszakmentesség Világnapjára megszervezik az országos #PirosLapNap-ot.

A Piros Lap-kampány célja, hogy minden osztály saját kreativitásával és ötleteivel alakítson ki egy bántalmazásellenes projektet, ezzel aktívan hozzájárulva egy biztonságosabb és empatikusabb közösség megteremtéséhez. A program keretében az osztályközösségek kerülnek a középpontba, ahol egy teljes tanév során saját kampányokat dolgoznak ki és valósítanak meg, hogy fellépjenek a bántalmazás ellen. Ezáltal nemcsak a problémát ismerik fel, hanem megoldásokat is keresnek, és közben erősítik a közösségi összetartozást és felelősségvállalást.

Ennek első állomása lesz az október 2-i #PirosLapNap, amelyre egészen szeptember 18-ig tudnak jelentkezni az osztályok, az alapítvány pedig tart majd nekik felkészítő konzultációkat zoomon keresztül, és küldenek nekik mintákat, hogy mit és hogyan kell csinálniuk abban az adott pillanatban, amikor az egész ország együtt áll majd ki az iskolai zaklatások és bántalmazások ellen.

Ez csupán a kampány első lépése, hiszen most kezdődik el a valódi munka, ami az alkotási folyamatot jelenti. Az októbertől márciusig terjedő időszak pontos részleteit itt ismertetjük:

Arról, hogy miként telt az előző évad, hogy milyen nagyobb változtatásokra lehet számítani és hogy milyen eredményeket sikerült elérni a kampánnyal, Nagy Anitával, a 8K az Életminőség Fejlesztéséért Alapítvány ügyvezetőjével és a kuratórium elnökével beszélgettünk.

"A #PirosLapNap egy különleges országos akció, amely az Erőszakmentesség Világnapjára esik, és célja a iskolai bántalmazás elleni fellépés. Kérjük az iskolákat és osztályokat, hogy október 2-án rendezzék meg saját bántalmazásellenes témanapjukat, és 11 órakor emeljék a magasba a piros lapokat, ezzel kifejezve elkötelezettségüket az iskolai bántalmazás elleni harc mellett. Bátorítunk mindenkit, hogy a közösségi média felületein a #PirosLapNap hashtaggel ossza meg a piros lap emeléséről készült fotókat és videókat." – mondta az ügyvezető. Hozzátette, hogy a nap megvalósításához módszertani segédanyagokat, kreatív kampányötleteket és közösségi akciókat biztosítanak, valamint online felkészítő konzultációkat is szerveznek.

Október 2-án, az iskolából, ahonnan a legtöbb osztály részt vesz, élő bejelentkezéssel fogjuk nyomon követni a piros lap emelését. Ezen a napon szakértői kerekasztal beszélgetésekkel is készülünk, amelyek az iskolai bántalmazás problémáját járják körbe.

- kiegészítette aznapra tervezett feladatokat.

Amikor érdeklődtem arról, hogy kik rejtőznek a kezdeményezés mögött, azt válaszolta, hogy eddig számos szakmai szervezet és Kamaszbarát Önkormányzat csatlakozott a kampányhoz, amelyben a következő tanévben is számítanak rájuk. Hozzátette azonban, hogy "nincs háttértámogatónk, ezt a kezdeményezést a 8K Alapítvány indította el."

Kifejtette, hogy ugyan az esemény országos lesz akként, hogy minden iskola jelentkezését örömmel fogadják, és akik csatlakoznak, ők természetesen a saját iskolájukban jelenléti eseményen emelik fel a piros lapot és szerveznek témanapot, az alapítvány pedig ezeket az eseményeket koordinálja, felkészíti az osztályokat, valamint a közösségi médiafelületein dokumentálja azokat. Ennél az eseménynél nem lesz lehetőség személyes találkozó az osztályok között, viszont elárulta, hogy a 2025/2026-os tanévben lesznek olyan események, amelyeken a személyes találkozásra is lehetőséget kapnak az osztályok.

A korábbi évek tapasztalatairól beszélve elmondta, hogy a 2023/2024-es tanév második félévében indult el először kampány, ám akkor az osztályoknak csak annyi volt a feladatuk, hogy olvassák el és amennyiben elfogadják, akkor írják alá az alapítvány által kiadott Bántalmazás Elleni Paktumot. Ezt végül több mint kilencezren írták alá, tehát a folytatás nem volt kérdéses.

"A 2024/2025-ös tanév során a kampányunk fejlesztése során új megközelítést alkalmaztunk: a csatlakozó osztályoknak maguknak kellett megalkotnia a saját Bántalmazás Elleni Paktumukat, valamint személyre szabott piros lapjukat. Az osztályok számára lehetőséget biztosítottunk arra, hogy szabadon választott kihívásokat teljesítsenek, mindössze annyira volt szükség, hogy ezek összhangban álljanak a paktumukban foglalt vállalásaikkal."

A tanév kezdetén összesen 164 osztály csatlakozott különféle projektjeinkhez, és közülük 102 osztály sikeresen teljesítette a vállalásait. Ezen osztályok képviselőit márciusban egy országos díjátadó gálán ünnepeltük, míg azoknak, akik nem tudtak részt venni, postai úton juttattuk el az oklevelet és a Kamaszfesztiválra érvényes karszalagot.

- fogalmazott.

A tatai Kamaszfesztiválról - amely június 12-15. között lesz - elmondta, hogy eredetileg ezeknek az osztályoknak szólt, mégis mindössze 13 osztály tud részt venni a programon. A legtöbben forráshiány, vagy intézményi ellenállás miatt nem tudnak elmenni.

Sajnálatos módon, hogy a bürokratikus és anyagi nehézségek miatt végül éppen azok a diákcsoportok maradnak ki a fesztiválról, akik egész évben fáradhatatlanul dolgoztak, hogy erősítsék osztályközösségüket. Ez is világosan rávilágít arra, hogy rendszerszintű támogatás nélkül az ilyen közösségi kezdeményezések komoly nehézségekbe ütköznek, még akkor is, ha szakmai szempontból sikeresek és társadalmilag jelentős értéket képviselnek.

A jövőbeli elképzelések kapcsán kiemelte, hogy a 2025/2026-os tanévben továbbra is folytatják a kampányt, amelynek lényege, hogy a diákok saját maguk szervezzék meg a bántalmazás ellen irányuló akciókat. "Ez nem csupán a bántalmazás jelenségének mélyebb megértéséhez járul hozzá, hanem elősegíti a közösségek kialakulását is, ahol a gyerekek érzékenyebbé válnak, és elkötelezettek a változás iránt."

Nagy Anita hat pontban fogalmazta meg, miért kiemelkedő jelentőségű, ha a gyerekek saját kezdeményezésből szerveznek bántalmazás elleni kampányokat. Íme ezek a gondolatok:

Kitért arra is, hogy ugyan a regisztrációs díj tanulónként 1000 forint, amelyre azért van szükség, mert nem támogatja sem az állam, sem a tankerületek, a jelenleg formálódó "átláhatósági törvény" miatt a külföldi források megszerzése pedig egyre nehezebbé válik. Így a regisztrációs díjat teljes egészében a kampány lebonyolításához szükséges költségek fedezésére, a módszertani anyagok elkészítésére, konzultációk szervezésére, a kampány koordinációjára fordítják.

Már megkaptuk a visszajelzéseket, és tisztában vagyunk azzal, hogy ez az összeg sok család számára, különösen a hátrányos helyzetű településeken, jelentős anyagi megterhelést jelenthet.

- tette hozzá szomorúan.

Fontos számunkra, hogy senkit ne zárjunk ki, ezért arra bíztatjuk az osztályokat, hogy anyagi okok miatt ne mondjanak le a jelentkezésről. Kérjük, lépjetek kapcsolatba az alapítványunkkal, és közösen megoldást találunk! Az iskolai bántalmazás sajnos mindenütt jelen van, és mindenkinek szüksége lehet támogatásra. Ha szeretnétek csatlakozni, de anyagi korlátokba ütköztök, ne habozzatok írni nekünk, együtt biztosan találunk megoldást. "Ezen kívül keresünk olyan támogatókat is, akik segíthetnek abban, hogy egész osztályok részt vehessenek a programban, különösen ott, ahol a legnagyobb szükség van rá" - tette hozzá.

Végül Nagy Anita kifejtette, hogy a #PirosLapNap keretein belül "közösen léphetünk fel azért, hogy iskoláink minden diák számára biztonságosabb és támogatóbb hellyé váljanak." Emellett a projekt beilleszthető a teljesítményértékelési célok (TÉR) közé is, "ahogyan ezt az idei tanévben számos pedagógus már megtette." "Szeretettel várjuk a jelentkezéseiteket! Emeljük együtt a piros lapot a bántalmazás ellen, osztályról osztályra, iskoláról iskolára, országosan!" - tette hozzá.

Related posts