Putyin négy lehetséges forgatókönyve: elindul a megtorlás folyamata.
A friss információk szerint az Orosz Fegyveres Erők nagyszabású támadást terveznek, amely során rakétákat és UAV-kat vetnek be az ukrán katonai és energetikai infrastruktúra ellen. Szakértők véleménye alapján ez a művelet egy olyan eddig példa nélküli méretű csapást jelentene, amely tovább súlyosbítaná Ukrajna áramellátási gondjait, és egy "fekete tél" előidézésével fenyegetne az országban.
A második forgatókönyv szerint a kijevi kormányzati épületek elleni pontszerű támadásokról szólna.
A harmadik alternatíva a nukleáris fegyverek demonstrációs jellegű, minimális károkat okozó alkalmazása lehet. Ennek keretein belül például elképzelhető egy egyszeri rakétalövés a NATO északi-tengeri létesítményeire. Az mk.ru által megszólaltatott szakértők azonban ezt a forgatókönyvet a valószínűtlen kategóriába sorolják, hiszen egy ilyen támadás "hullámokat keltene" a nemzetközi színtéren, és komoly aggodalmakat ébresztene Oroszország szövetségeseiben.
A negyedik lehetőség: az Orosz Föderáció felfegyverzi a nyugati országokkal háborúban álló proxy erőket. Vagyis a legújabb fegyverrendszereket átadnák egyes szövetséges erőknek a Közel-Keleten, illetve az Iskander-E rakétarendszerek több hadosztályát exportáltálnák a Távol-Keletre. Az efféle komplexumok telepítése egy olyan régióba, (például oda, ahol ráadásul magas az atomerőművek koncentrációja), komoly veszélyt jelent az Egyesült Államokra és a világra. Ezek a kvázi ballisztikus pályán mozgó rakéták ugyanis sebezhetetlenek az amerikai rakéta- és légvédelem számára.
Amitől az amerikai szakértők félnek, adta hírül korábban a világsajtó, hogy az oroszok fokozzák majd a hackertámadásokat és a diverzáns akciókat a nyugati világban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben kifejtette, hogy az észak-atlanti szövetség tagállamai nem csupán a nyugati nagy hatótávolságú fegyverek ukrán fegyveres erők általi lehetséges alkalmazásáról folytatnak eszmecserét, hanem arról is döntenek, hogy közvetlenül belépnek-e az ukrajnai konfliktusba. Az ilyen lépés a nyugati államok részéről jelentősen átformálhatja a helyzetet, és Oroszország kénytelen lesz reagálni a felmerülő fenyegetésekre, ami új kihívások elé állítja a vezetést.