Profession.hu: A külföldön dolgozó magyarok körében végzett felmérés alapján a megkérdezettek 60%-a úgy véli, hogy zökkenőmentesen sikerült beilleszkedniük új környezetükbe.


A legfrissebb Profession.hu felmérés alapján a magyar munkavállalók körében minden tizedik ember már külföldi munkatapasztalattal büszkélkedhet. A legnépszerűbb úti célok közé tartozik Németország, az Egyesült Királyság, Ausztria és Franciaország. A külföldi munkavállalás mögött elsősorban a jobb kereseti lehetőségek állnak, de sokakat vonzanak a kulturális élmények és a nyelvi fejlődés lehetőségei is.

A külföldön munkát vállaló magyarok körében a tapasztalatok szerint a válaszadók majdnem fele egy már kint dolgozó ismerős vagy barát ajánlásával talált új állást. Ezen kívül 16%-uk fejvadász cégeken keresztül szerzett elhelyezést, míg 13%-ukat közvetlenül a munkaadók delegálták. Érdekes módon az utóbbi időszakban a Profession.hu platformon is jelentős növekedés figyelhető meg a külföldi álláshirdetések számában. A felmérés adatai szerint a válaszadóknak átlagosan körülbelül 3 hónapra volt szükségük a megfelelő külföldi munkahely megtalálásához és betöltéséhez. A legtöbben, körülbelül 70%-uk fizikai munkakörben helyezkedett el, míg a többiek, körülbelül 30%-uk szellemi pozíciókat választottak.

A külföldi munkavállalást leginkább a pénzügyi szempontok motiválták a dolgozóknál - 36 százalékuk jelölte meg ezt legfontosabb indokként. 25 százalékuknak új nyelvi és kulturális tapasztalatok megszerzése, 13 százalékuk a szakmai fejlődés lehetősége miatt vállalt munkát az országon kívül, míg 12 százalékuk leginkább jobb életkörülményekre vágyott, 6 százalékuk pedig családi okok miatt vállalt el határon túli állást. A legnépszerűbb országok Németország (45 százalék), az Egyesült Királyság (16 százalék), Ausztria (11 százalék), vagy Franciaország (6 százalék) a külföldön munkát vállaló magyarok számára.

A kutatás eredményei világosan rámutattak arra, hogy az érzelmek jelentős befolyással bírnak a határon túli életet választó egyénekre. A megkérdezettek közül tízből hatan erős honvágyat tapasztaltak, míg csupán minden ötödik válaszadó állította, hogy soha nem érezte ezt az érzést külföldi tartózkodása során. Különösen a nőknél és a kisebb településeken élők között volt jellemzőbb a hazavágynak ezen fokozott megjelenése.

A honvágy ellenére az új környezetbe való beilleszkedés viszonylag zökkenőmentesen alakult: a megkérdezettek 62%-a arról számolt be, hogy maradéktalanul sikerült integrálódnia a helyi közösségekbe. Ezzel szemben 30% részleges sikerélményről beszélt, míg csupán 8% tapasztalt komolyabb nehézségeket e téren.

A külföldi munkavállalás során gyakran felbukkanó kihívások közül az egyik legjelentősebb a nyelvi akadály, amely tízből négy munkavállalót érintett. Emellett a válaszadók körében – szintén tízből hárman – az emberi kapcsolatok kialakítása terén tapasztaltak nehézségeket. Tízből két résztvevő arról számolt be, hogy a kulturális eltérések is komoly kihívást jelentettek számukra. A lakhatással, anyagi helyzettel és ügyintézéssel kapcsolatos problémák pedig egyformán érintették a munkavállalókat, mivel mindhárom esetben körülbelül 15 százalékos előfordulást tapasztaltak.

A válaszok tükrében úgy tűnik, hogy az ország határain kívül dolgozók többsége elégedett a helyzetével: a megkérdezettek 70%-ának javult az életminősége a korábbiakhoz képest. Különösen figyelemre méltó, hogy közülük minden második személy jelentős előrelépést tapasztalt. Míg a résztvevők 20%-a a jelenlegi helyzetét a régihez hasonlónak értékelte, mindössze 2%-uk jelezte, hogy anyagi szempontból romlott a helyzete.

A kutatás eredményei szerint a pénzügyi motiváció a legfőbb hajtóereje a külföldi munkavállalásnak, de a szakmai fejlődés lehetősége is a legfontosabb tényezők között szerepel. A válaszadók, függetlenül attól, hogy eredetileg miért vállaltak munkát Magyarország határain kívül, szinte egyöntetűen egyetértenek abban, hogy a más országokban szerzett tapasztalatok kiváló lehetőséget nyújtanak a szakmai kompetenciák fejlesztésére, és sokak számára új karrierlehetőségeket nyitnak meg. Tíz megkérdezettből nyolcan így vélekedtek. A válaszadók kétharmada visszatért Magyarországra, hogy itthon kamatoztassa a külföldön szerzett tudását, míg 40 százalékuk a jövőben is tervezi, hogy más országokban vállaljon munkát – emelte ki Dencső Blanka, a Profession.hu piackutatási és üzletfejlesztési szakértője.

Akik dolgoztak már külföldön, azok közel felének (45 százalék) néhány hónapig tartott a kinti munka, míg 22 százalékuk 12 évet dolgozott az országon kívül, 19 százalékuk 2-5, 12 százalékuk 5-10, 3 százalékuk pedig több mint 10 éven át vállalt külföldi munkát.

Related posts