Pakisztán ambíciót mutat a kriptovaluták világában való részvétel iránt, ám a Valutaalap nem nézi ezt jó szemmel.


Pakisztán csendes, de annál figyelemfelkeltőbb fejlődése révén nemrégiben a kriptovaluták terén a legnagyobb új belépővé vált. Az ország kriptotanácsának új vezetője, Bilal Bin Saqib márciusban felvetette, hogy a rendelkezésre álló többletenergiát Bitcoin bányászat céljára használják fel. Május 28-án pedig bejelentette, hogy Pakisztán saját, állami irányítás alatt álló bitcoin stratégiai tartalékot hoz létre. Ezen kívül, májusban a hírek arról szóltak, hogy a külföldi befektetések ösztönzése érdekében 2000 MW energiát különítenek el a kriptobányászat és adatközpontok számára. A kezdeményezés a pakisztáni kriptotanács irányítása alatt valósul meg, és a pénzügyminisztérium is támogatja. Emellett kedvezményes energiaárakat is terveznek bevezetni a bányászati szektor számára. Ilyen előremutató lépések láttán nem meglepő, hogy a nemzetközi, kriptovalutákkal szemben kritikus szervezetek figyelemmel kísérik az országot, és aggodalmukat fejezik ki.

Ahogy azt Salvador ügyénél tapasztaltuk, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) most Pakisztánban is megjelent, válaszul a hírekre. A szervezet elutasította Pakisztán javaslatát, mely a kriptobányászati tevékenységekhez kedvezményes áramtarifák bevezetését célozta. Helyi források szerint a kormány továbbra is egyeztet a nemzetközi testületekkel a terv finomításáról. Dr. Fakhray Alam Irfan, Pakisztán energiaügyi minisztere, a szenátus energiaügyi állandó bizottságának ülésén hozta nyilvánosságra az IMF elutasító állásfoglalását. Az alap figyelmeztetett, hogy a javasolt intézkedés további terheket róhat az energiaszektorra, és aggodalmát fejezte ki a pakisztáni támogatott energiaárak esetleges piaci torzulásai miatt. Az IMF már a terv bejelentése óta folyamatosan aggályokat fogalmaz meg. Csak az elmúlt hónapban is jogi és ellátási kérdések merültek fel a témával kapcsolatban. Az ügynökség rámutatott az erőforrások elosztását és az áramdíjakra gyakorolt lehetséges következményeket érintő aggodalmakra is.

Fontos megemlíteni, hogy a pakisztáni kriptovaluta tanács tisztában van a jelenlegi helyzettel. A Bitcoin-bányászat támogatása számos szempontból kedvező lenne az ország számára. Pakisztán több mint 2000 megawatt többlet villamos energiával bír, különösen a csúcsidőszakokon kívül. Ahelyett, hogy ez a kapacitás kárba veszne, miközben az erőművek fenntartási költségei továbbra is terhelik a költségvetést, a kormány átirányíthatná ezt az energiát a Bitcoin-bányászat és a mesterséges intelligencia adatközpontok irányába, ezzel bevételeket generálva az egyébként kihasználatlan energiaforrásból. Ráadásul, ha a villamosenergia-díjak és az adókedvezmények versenyképesek lennének, Pakisztán könnyen regionális központtá válhatna a kriptobányászat terén. Emellett nem elhanyagolható a magasan képzett munkaerőpiaci pozíciók megjelenése és a digitális infrastruktúra fejlődése sem. Az energiaügyi miniszter a legutóbbi bizottsági ülésen azt is kiemelte, hogy a kezdeményezés keretében hogyan lehetne hatékonyan kezelni az illegális energiafelhasználás és az áramlopás problémáit.

A Bitcoin-bányászat terén a legnagyobb aktivitást Oroszország, az Egyesült Államok és Kína mutatja. Ezekben az országokban a bányászat motorját a rendkívül alacsony, szinte ingyenes energiaárak adják. Hasonló trend figyelhető meg Paraguayban, Norvégiában és Kanadában is, ahol szintén kedvezőek az energiafeltételek. Érdekes megjegyezni, hogy Magyarország sem áll rosszul a megújuló energiaforrások terén: az ország elektromos energiájának 25%-át napenergiából nyeri, ami a legmagasabb arány Európában. Ez a többlet azonban csak a napos időszakokban érhető el. Ha az ország jobban ki tudná használni ezt a potenciált, a mesterséges intelligencia adatközpontjai és a kriptobányászat is jó lehetőségeket kínálhatnának. Sajnos a kriptoellenes hozzáállás és az extra adók miatt a szabályozási környezet nem kedvez a fejlődésnek.

Related posts