Tavaly Németországban jelentős emelkedés tapasztalható a csődbejelentések számában.


Nőtt a bejelentett csődök száma tavaly Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken publikált jelentése alapján.

A Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) előzetes jelentései alapján 2024 decemberében a Németországban történő fizetésképtelenségi bejelentések száma 13,8%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Az év során összességében 16,8%-os növekedést mutatott a csődbejelentések száma a 2023-as évhez képest.

Az eredményeknél figyelembe kell venni, hogy a kérelmek csak a csődbíróság első döntése után kerülnek be a statisztikába. Sok esetben a fizetésképtelenségi kérelem tényleges benyújtásának időpontja csaknem három hónappal korábbi.

Október hónapban a helyi csődbíróságok összesen 2102 vállalati csőd bejelentését regisztrálták, ami 35,9%-kal magasabb a tavalyi év azonos időszakához képest. Ezek a csődbejelentések a hitelezők kintlévőségeit 3,8 milliárd euróra becsülik, ami jelentős növekedés a tavalyi 1,6 milliárd euróhoz viszonyítva.

A csődkérelmek mögött álló okok széles spektrumot ölelnek fel: a megugró energiaköltségek, a túlbonyolított bürokrácia, a politikai instabilitás, valamint a fogyasztók óvatos költekezése mind hozzájárulnak a helyzet súlyosbodásához. Ráadásul lejártak azok a különleges intézkedések is, amelyeket az állam a koronavírus-járvány idején alkalmazott a csődhullám megfékezésére.

A Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) vezető elemzője, Volker Treier, az októberi statisztikákat "határozott figyelmeztetésnek" minősítette.

- hívta fel a figyelmet.

A Creditreform hitelügynökség legfrissebb adatai szerint Németországban a tavalyi évben a fizetésképtelenséget bejelentő vállalatok száma 22 400-ra emelkedett, ami 2015 óta a legmagasabb érték. A prognózisok szerint 2025-re a csődkérelmek száma akár a 2009-es pénzügyi válság során tapasztalt csúcsot is elérheti, amely több mint 32 ezer esetet jelentett.

Christoph Niering, a német fizetésképtelenségi ügyintézők és vagyonkezelők szakmai szövetségének (VID) elnöke szerint a fizetésképtelenségi esetek növekedése világosan tükrözi a német gazdaságban zajló strukturális átalakulásokat.

A zűrzavar 2025-ben is továbbra is jelen lesz, függetlenül attól, hogy az új német kormány milyen irányvonalat képvisel.

Az új energiaforrásokra való átállás és a piaci változások különösen kihívást jelentő feladatok azon régiókban, ahol bizonyos esetekben évtizedek óta elhanyagolták a fenntarthatóság szempontjait.

- hívta fel a figyelmet Niering.

Related posts