"Önök a történelem igaz oldalán állnak" - reagáltak az ukrán értelmiségiek a magyar nyílt levélre.


A Nobel-békedíjas jogvédő, egykori hadifogoly, történész és újságíró is szerepel az ukrán válaszlevél aláírói között. Ők úgy vélik, hogy nemzeteinket a szabadságért, függetlenségért és szuverenitásért folytatott küzdelem köti össze.

"Szívből megérintett és hálával telt el a lelkünk, amikor megkaptuk az üzenetüket. Ebben a különösen megpróbáltatásokkal teli időszakban különösen fontos számunkra, hogy Magyarországról és a magyar néptől ilyen bátorító szavak érkeznek" - olvasható abban a nyílt levélben, amelyet ukrán értelmiségiek írtak, válaszul egy, Magyarországról Ukrajnába küldött hasonló üzenetre, és amelyet a Válasz Online közölt.

Az ungvári Közép-európai Stratégia Intézete (ICES) által koordinált 23 aláíró között olyan kiemelkedő személyiségek találhatók, mint Nobel-békedíjas jogvédők, egykori hadifoglyok, katonák, aktivisták, történészek és újságírók. Válaszlevelükben hangsúlyozzák, hogy az eredeti levél szerzői "a történelem igazságos oldalán állnak."

Ez a valódi Magyarország: Petőfi Sándor szelleme és Nagy Imre víziója által formált haza.

A válaszlevél szerzői hangsúlyozták, hogy Közép-Európa népei között évszázadok óta fennáll a közös kötelék, amelyet a szabadságért, függetlenségért és szuverenitásért folytatott harcok formálnak. Az aláírók sajnálatukat fejezik ki amiatt, hogy Magyarországon sokakban olyan kép alakult ki, miszerint Ukrajna korlátozni kívánná a magyar kisebbség jogait. "Mind a magyar, mind az ukrán történelem a saját identitásunk, nyelvünk, kultúránk és jogaink védelméért folytatott folyamatos küzdelem története. Éppen ezért, mi, ukránok soha nem törekedhetnénk olyan célokra, amelyektől magunk is évszázadokon át szenvedtünk" - olvasható a levélben.

A levél szerint Európa Ukrajna történelmi otthona, ezért akarnak csatlakozni a NATO-hoz és az EU-hoz is. "Azok a politikai doktrínák, amelyek szerint Ukrajna nem lehet az EU és a NATO tagja, nemcsak ukránellenesek, hanem magyarellenesek és Európa-ellenesek is" - írják.

A magyar értelmiség, többek között Iványi Gábor, Jeszenszky Géza, Puzsér Róbert és Szél Bernadett, által indított "Levél az ukrán népnek" című petícióhoz már majdnem 36 ezer támogató csatlakozott. Orbán Viktor is kifejezte véleményét az ügyről, és kijelentette, hogy az aláírók "figyelmen kívül hagyják Magyarország érdekeit."

Related posts