Nem világos számodra, hogy miért borzolja annyira a kedélyeket a szexuális botrányok sora az egyházban? Ne aggódj, van egy részletes, 80 oldalas kiadványunk, amely alaposan körüljárja ezt a témát.


Míg ősszel egymás után érkeztek a gyermekek szexuális bántalmazásával vádolt papokról szóló hírek, decemberben már a magyar egyház központi vezetése is kénytelen volt megszólalni, majd jöttek a püspöki kar azon tagjai, akik a problémás közös nyilatkozatnál többet akartak mondani.

Az elmúlt hónapokban talán minden eddiginél jobban a figyelem középpontjába került ez a kérdés, amivel a magyar sajtóban a 444 újságírója, Urfi Péter foglalkozott a legtöbbet. Tényfeltáró cikkeit és történeti áttekintéseit 2022-ben rendezte egy kisebb könyv terjedelmű magazinba, amelyben beszámol az általa bemutatott esetek utóéletéről is. De kitér a katolikus gyermekvédelem eredményeire és hétköznapi hőseire, illetve a globális botrány olyan magyarázataira is, mint a hallgatás kultúrája, a cölibátus és a klerikalizmus.

Mártonffy Marcell teológus és irodalomtörténész a kötet kapcsán a következőket fogalmazta meg: "Ahol csak lehetőség nyílt az egyházi tisztségviselők által elkövetett szexuális bűncselekmények feltárására, ott megdöbbentő mértékben bontakozott ki az áldozatok és az elkövetési esetek száma. A vizsgálatok rámutatnak arra, hogy ez a jelenség a katolikus egyház struktúrájának egészét érinti: a hatalom önkényes gyakorlása, amely saját isteni eredetére hivatkozik, számos következménnyel jár. Az abúzus tehát messze túlnyúlik a bántalmazások és azok eltussolásán: a tagadás, a hallgatás és a közvélemény manipulálása szintén része ennek a tragikus képletnek. Urfi Péter higgadt, objektív, de egyben empatikus és párbeszédre ösztönző beszámolója felbecsülhetetlen értéket képvisel az áldozatok és a magyar kereszténység számára: bátorságra, önvizsgálatra, őszinteségre és az egyházi hatalommegosztás lehetőségeinek mérlegelésére sarkall."

Related posts