Amikor valakinek szívinfarktusa van, a szívizom egy részének vérellátása hirtelen megszűnik. Ez általában akkor fordul elő, amikor egy artéria, amely a szívet oxigénnel és tápanyagokkal látja el, elzáródik. Az elzáródás leggyakrabban egy véralvadék követk

Mit jelent pontosan az, hogy infarktus? Mi történik szívinfarktus lezajlása közben? Cikkünkben elmagyarázzuk.
A szívünk folyamatosan dolgozó, speciális izomsejtekkel rendelkező szerv, átlagosan percenként 60-80 összehúzódással és elernyedéssel biztosítja a szervezet működéséhez szükséges vérellátást. Az állandó szívizommunkához szükséges oxigént és energiát a szív saját érrendszere, a koszorúérrendszer biztosítja, mely körülöleli a szív külső felszínét, és a leágazások juttattatják el a szívizomzat mélyebb rétegeibe a vért. Három fő koszorúeret különböztetünk meg: jobb koszorúér, bal közös eredéssel indulva bal leszálló ér, és körbefutó ér. Ezek az erek a szív különböző területeinek vérellátásáért felelősek.
Az infarktus különböző szervrendszerekben kialakulhat, és ez a vérellátás megszakadásából ered, amely végül a sejtek és szövetek elhalásához vezet. A szívinfarktus kifejezetten a szívizom elhalását jelenti, amely a vérellátási zavar következménye. Ha egy koszorúér elzáródik, az az érintett szívizomterület oxigénellátottságának csökkenéséhez vezet, így kialakul egy oxigénhiányos állapot.
Leggyakrabban lerakódások - úgynevezett plakkok - találhatók a koszorúér belső felszínéhez közel, amelyek rongálják az érfal szerkezetét, berepedhet felettük a vékonyabbá vált érbelhártya. Ide, a sérülést elhárító természetes folyamatokban is részt vevő vérlemezkék kicsapódnak. Ilyenkor egy komplett véralvadási folyamat is beindul - a keletkező vérrög tovább szűkíti és végül el is zárhatja az eret.
Néha más okok is hozzájárulhatnak az érelzáródás kialakulásához. Ilyenek például az ér izmainak tartós, görcsös összehúzódásai, de előfordulhat, hogy a test egy másik részéről érkező apró vérrög is blokkolja a vér áramlását.
A plakkok kialakulásának hátterében több tényező húzódik meg, mint például a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a hipertónia, a dohányzás, a mozgásszegény életmód, az öregedés természetes folyamatai és az örökletes hajlam. Az egészséges életmóddal, valamint szükség esetén gyógyszerek alkalmazásával lassítható a plakkok létrejötte és növekedése. A már meglévő plakkokon vérrögök képződését az acetil-szalicilsav alacsony dózisban képes gátolni. Ennek napi 100 mg-os adagban történő rendszeres fogyasztása jelentősen csökkentheti a szívinfarktus és az agyi érelzáródás kockázatát. Mielőtt azonban elkezdene kisdózisú acetil-szalicilsav tartalmú, recept nélkül kapható készítményeket szedni megelőzés céljából, fontos, hogy konzultáljon háziorvosával, figyelembe véve az esetleges ellenjavallatokat és mellékhatásokat.
Az oxigénhiány hatására a szív elektromos aktivitása megváltozik, amit az EKG-vizsgálat során észlelhetünk. Ez az „elektromos zavar” játszik kulcsszerepet a szívinfarktus következtében fellépő, potenciálisan életveszélyes ritmuszavarok kialakulásában is.
A koszorúerek lefutása döntő szerepet játszik abban, hogy mely szívizomterületek szenvednek el károsodást egy ér elzáródása során. Amikor a jobb koszorúér záródik el, általában a hátsó fali terület érintett, míg a bal leszálló koszorúér elzáródása gyakran mellső fali infarktust eredményez. A sejtek károsodása következtében ezen a területen a szívizom összehúzódó képessége jelentősen csökkenhet, sőt, bizonyos esetekben teljes mértékben meg is szűnhet.
A vérellátás helyreállítása érdekében gyógyszeres vérrögoldó kezelést és szívkatéteres értágító technikákat alkalmazunk. A legtöbb esetben e két módszer együttes alkalmazása hozza el a várt javulást. Fontos megjegyezni, hogy a szívizom károsodásának mértéke szoros kapcsolatban áll azzal, hogy az ér mennyi ideig van elzárva.
A szívizomzat megmentésének legkritikusabb időszaka az első 2-3 óra, amikor a megfelelő ér megnyitásával jelentős károsodás előzhető meg. Ezért elengedhetetlen, hogy szívinfarktus gyanúja esetén azonnal mentőt hívjunk. Magyarországon a sürgősségi infarktuskezelés jól szervezett, így bárki gyorsan elérheti azokat az egészségügyi intézményeket, ahol szívkatéteres koszorúér-tágítást végeznek, és ahol a szív védelme érdekében a legjobb ellátást kaphatja.
A szívműködés károsodásának mértéke szív-ultrahangvizsgálattal és egyéb speciális vizsgáló módszerekkel mutatható ki. A vérellátás gyors helyreállításának célja ennek a funkcióvesztésnek a minimalizálása és az életveszélyes ritmuszavarok megelőzése.