Újabb fontos lépést tettünk a zöldítés irányába: az Egyetem térre 21 friss fát ültettek, köztük van olyan is, amely már most eléri a 10 méteres magasságot! - Metropol

Teljesült a helyi közösség vágyakozása: a Belváros önkormányzata 21 új fát ültetett az Egyetem térre. Ezek közül három impozáns óriásfa azonnali árnyékot nyújt majd a tikkasztó nyári hőségben. Szentgyörgyvölgyi Péter fideszes polgármester eddig is komolyan vette a környezetvédelmet, hiszen a kerület klímatudatossága messze megelőzi az országos átlagot, nem is beszélve a Karácsony Gergely vezette fővárosról. A kék és zöld szemléletmódot évek óta folyamatosan alkalmazzák, és az eredmények magukért beszélnek: a városrész ütemes zöldítése még a legmeglepőbb helyeken is megvalósul, ahol korábban senki nem gondolta volna, hogy a betontömeg és az épített környezet ilyen lehetőségeket rejt.
Belváros Önkormányzata az elmúlt években 600 új fát ültetett innovatív zöldítési módszerrel, a nagy forgalmat bonyolító Egyetem tér ráncfelvarrása szintén ennek jegyében telt- bevonva a már ott lévő fákat is a rendszerbe. A projekt ezáltali folytatása a városrész hosszútávú, klímatudatos koncepciójának, hiszen a munkálatok során áthelyezték a közműveket, és a gyökércella menedzsmentet illetve a stokcholm módszert alkalmazták, mint általában máshol is.
Szentgyörgyvölgyi Péter a közösségi oldalán osztotta meg a részleteket az eseményről.
Az önkormányzat korábbi tájékoztatása szerint, a változatos térkialakítással, a különböző korú és méretű fák ültetésével a lokális hőszigethatás csökken, jelentősen nő a párolgó - és árnyékolt felület, pozitív hatásuk szinte azonnal jelentkezik majd. A köz- és térvilágítás, a vízelvezetés, illetve átépítés után a forgalomtechnika nem változik a téren. A "Sajt-szökőkutat" áthelyezik a Henszlmann utca torkolatába, a helyén pedig egy új ivókutat telepítenek. A munkálatok 2024. július elsején kezdődtek és várhatóan 2025 tavaszáig tartanak.
A fák életterének optimalizálása és a kedvező életkörülmények hosszú távú biztosítása érdekében teherbíró burkolat alatt mesterséges váztalajt alkalmaztak. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a fa gyökerei hozzáférjenek az esszenciális oxigénhez, vízhez és tápanyagokhoz. A fák egészséges fejlődésének elősegítése és fenntartása érdekében gyökérmenedzsment és automatikus öntözőrendszert alakítottak ki, amely magában foglalja a csapadékvíz hasznosítását is. Ezenkívül a tér már meglévő fáit is integrálták az öntözőhálózatba, így biztosítva a zöldfelületek folyamatos gondozását és a természetes ökoszisztéma fenntartását.