A kormány háromszorosára emeli az erdőtelepítésekre rendelkezésre álló forrást.


Az Agrárminisztérium hivatalos tájékoztatása alapján kiemelt figyelmet kapnak a Somogy és Baranya vármegyék, valamint a Nyírség területei az erdőtelepítési program keretében. Az elültetésre kerülő fák között az őshonos fafajok, különösen a tölgy, élveznek majd elsőbbséget. Emellett lesznek olyan helyszínek is, ahol akácot fognak telepíteni. A projekt megvalósítása érdekében összesen 310 milliárd forintot terveznek felhasználni 2027-ig.

A magyar kormány 80%-os hazai társfinanszírozás mellett, uniós források igénybevételével, összesen 310 milliárd forintot tervez új erdők telepítésére és a klímaváltozás következményeinek mérséklésére 2027-ig. Magyarországon több mint kétmillió hektár erdő terül el, ami az ország területének 22%-át jelenti. A legnagyobb erdősültséggel rendelkező területek közé tartozik Vas és Zala vármegye, a Mecsek, valamint az Északi-középhegység. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint a mostani kezdeményezés keretében háromszorosára emelik a korábban erdőtelepítésekre szánt pénzügyi keretet.

Mocz András, az erdőkért felelős helyettes államtitkár az InfoRádióban kifejtette: a több mint 300 milliárd forintnyi keret nemcsak új erdők telepítésére lesz felhasználva, hanem a már létező erdők megőrzésére és fenntartására is jelentős forrásokat biztosítanak. Hozzáfűzte: az agrártárca elkötelezett amellett, hogy támogassa azokat a vállalkozásokat és szakembereket, akik részt vesznek e fontos feladatok ellátásában.

Az új erdők létrehozására körülbelül 64 milliárd forintot fognak fordítani.

míg a meglévő és már telepített erdők esetében a Vidékfejlesztési Programból folyamatosan finanszírozzák az elvégzendő feladatokat, amelyekre további 80 milliárd forint áll rendelkezésre, így összesen 144 milliárd forintnyi támogatási összeg jut a gazdálkodóknak.

A helyettes államtitkár bejelentette, hogy az ország egész területén, különös figyelmet fordítva Somogy és Baranya megyére, valamint a Nyírség térségére, erdőtelepítési programok indulnak a közeljövőben. Kiemelte, hogy a telepítések során kizárólag az adott terület ökológiai viszonyainak megfelelő fafajokat fogják választani, és különös hangsúlyt helyeznek az őshonos fák ültetésére. A tervezett telepítések során a klímaváltozás hatásait is figyelembe veszik, hogy a jövő erdejei fenntarthatóak és ellenállóak legyenek.

Mocz András emlékeztetett arra, hogy a hazai erdők területének 23%-át tölgyek borítják, amely a jelenlegi program keretein belül kiemelt figyelmet kap. Céljuk, hogy ezt az arányt a jövőben is megőrizzék. Hangsúlyozta, hogy Európában, és különösen Magyarországon, egyre gyakoribb az akác megjelenése, amelyet sokan csupán jövevényfajnak tekintenek, ugyanakkor rendkívül értékes növény. "Fontos alapelv, hogy tölgytermőhelyeken ne telepítsünk akácot, viszont azon területeken, ahol már nem lehetséges őshonos tölgyek ültetése, ott az akácnak is megvan a maga helye" - fejtette ki az Agrárminisztérium erdőkért felelős helyettes államtitkára.

Mocz András hangsúlyozta, hogy az erdőtelepítéssel foglalkozó szakemberek számára megkezdődött a társadalmi konzultáció az erdőtelepítési és fásítási támogatásokkal, valamint a pályázati lehetőségekkel kapcsolatban. A szaktárca két héten keresztül várja a véleményeket, míg az erdősítési felhívások várhatóan március 10-ig fognak megjelenni. További részletekért látogasson el erre az oldalra.

Nagy István agrárminiszter Facebook-oldalán közölte: 2014-től 2022 végéig több mint 43 700 hektárnyi területre igényeltek sikeresen erdőtelepítési támogatást a Vidékfejlesztési Program keretében. Ebből csaknem 32 ezer hektárnyi erdő már létre is jött. Az állami erdészeti társaságok területén zajló mintafásítási és Újszülöttek erdeje programoknak köszönhetően 2020 óta további, mintegy 1700 hektáron zöldülhetett az ország.

A tárcavezető bejelentette, hogy idén is folytatódik a rendszerváltozás óta legnagyobb belterületi fásítási kezdeményezés, a Településfásítási Program. Eddig négy ütemben körülbelül 1500 kis településen összesen 56 ezer sorfát ültettek el. Az Agrárminisztérium célja, hogy 2030-ra az ország erdei fafajokkal borított területeinek arányát a jelenlegi 25%-ról 27%-ra emeljék.

Related posts