Felfedték a kukorica aszálytűrésének rejtélyes titkát?


Az észak-amerikai mérsékelt égövi kukoricafajták gyökerei véletlenszerűen terjeszkednek a talajban, míg a trópusi és szubtrópusi változatok ügyesen orientálják gyökérzetüket a nedvességforrások felé. Azonban az ipari termesztésre kifejlesztett fajták esetében a hozamnövelés érdekében végzett szelektív folyamatok következtében a vízkereső képesség csökkenése figyelhető meg - tájékoztat az Agroinform.

Pedig az, hogy a gyökérrendszer milyen mélyen hatol a talajba, nyilvánvaló módon összefügg a növény szárazságtűrő képességével - azok a fajták, amelyek érzékelik a víz helyzetét, mélyebb gyökereket növesztenek.

A genetikai kutatások alapján két hormon, az auxin és az etilén, meghatározó szerepet töltenek be a gyökérnövekedés szabályozásában.

Az auxin hormon serkenti a gyökerek víz felé irányuló növekedését, míg az etilén hatása alatt a gyökerek elágazása gátlódik, különösen száraz környezetben.

Az agrár hírportál írása szerint a kutatás eredményei segíthetik az aszálytűrő kukoricafajták nemesítését, amelyek jobban alkalmazkodnak a klímaváltozás okozta vízhiányos környezethez. A felfedezés hozzájárulhat a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok fejlesztéséhez is, javítva a növények ellenállóképességét a szélsőséges időjárási körülményekkel szemben.

Related posts