Marokkó és Kína zöld lámpát gyújtott a kriptovaluták számára, míg az Egyesült Királyság friss elképzelésekkel állt elő a digitális pénzek jövőjéről.


A kriptovaluták hivatalos tilalma Marokkóban 2017 óta érvényben van, azonban a digitális valuták használata továbbra is virágzik az országban, főként titkos csatornákon keresztül. A marokkói állampolgárok ügyesen navigálnak a jogi akadályok között, hogy részesülhessenek a modern pénzügyi világ előnyeiből.

Egy nemzetközi konferencián, amely Rabat vibráló légkörében zajlott, Abdellatif Jouahri, a Bank Al-Maghrib elnöke bejelentette, hogy a kriptoeszközök szabályozására vonatkozó törvénytervezet készülőben van. Jelenleg ez a jogszabály az elfogadási folyamat kezdeti fázisában tart, ami izgalmas lehetőségeket nyit meg Marokkó pénzügyi jövője előtt.

Ezen túlmenően a központi bank a digitális központi banki valuta (CBDC) bevezetésének lehetőségét is vizsgálja. Jouahri elmondta, hogy Marokkó, hasonlóan más országokhoz, kutatja a CBDC lehetséges előnyeit, különös tekintettel a pénzügyi inklúzió előmozdítására. A CBDC, szemben a decentralizált kriptovalutákkal, közvetlenül a központi bank ellenőrzése alatt állna.

Kínában új fordulatot vett a kriptovaluták jogi helyzete. Sun Jie, a sanghaji Songjiang Népbíróság bírája kifejtette, hogy "nem illegális az egyének számára a kriptovaluták birtoklása." Az ítélet a kriptovalutákat tulajdonként kategorizálta, ami jelentős előrelépésnek számít Kína szigorú szabályozási környezetében.

Bár a kínai hatóságok továbbra is keményen lépnek fel a spekulatív kereskedési gyakorlatok ellen, Sun bíró hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések csupán akkor értelmezhetők, ha a kriptovaluták birtoklása legális keretek között zajlik. Ez az új jogi megközelítés reményt adhat arra, hogy Kínában egy nyitottabb és toleránsabb szabályozási környezet alakuljon ki a jövőben.

A kínai bírósági határozatok és a szigorú törvényi keretek ellenére a Bitcoin népszerűsége Kínában töretlen. Az ország bányászai a Bitcoin hálózat összes hasherejének több mint felét biztosítják. Ezen túlmenően, a technikai tudással rendelkező kínai befektetők, a megszorítások ellenére, folyamatosan aktívan részt vesznek a kriptovaluták kereskedelmében.

Az utóbbi időszakban a Bitcoin árfolyama folyamatosan a 98 300 dolláros határ fölött stabilizálódott, és szakértők véleménye szerint bármikor átlépheti a 100 000 dolláros történelmi rekordot. Nigel Green, a deVere Group vezetője úgy véli, hogy ez a cél nem csupán reális, hanem 2025 első negyedévére akár 120 000 dollárra is felkúszhat az árfolyam.

A Polymarket, az Ethereum ökoszisztéma legnagyobb fogadási platformja, lenyűgöző 93%-os valószínűséget tulajdonít annak, hogy a Bitcoin 2024-re átlépi a 100 000 dolláros határt. E mögött pedig több mint 6,8 millió dolláros fogadási összeg áll, ami jól mutatja a piaci érdeklődést és a befektetők optimizmusát.

Az Egyesült Királyság Pénzügyi Felügyeleti Hatósága (FCA) bejelentette, hogy 2026-ig teljes körű szabályozást vezet be a kriptoeszközök piacán, amely biztonságosabb, versenyképesebb és fenntarthatóbb környezetet teremt a kriptovaluták számára az országban.

Az FCA a piaci visszaélések, valamint a belépési és közzétételi szabályok kapcsán 2024 második negyedévétől kezdődően vitairatokat fog kidolgozni a szabályozási keretrendszer megerősítése érdekében. Ezt követően, 2025 első felében a stabilcoinokkal, a letétkezelési előírásokkal és a prudenciális követelményekkel kapcsolatos konzultációkat terveznek. Az ütemterv végső szakasza 2026-ban valósul meg, amikor is közzéteszik a végleges szabályozási irányelveket.

Ez a kezdeményezés összhangban áll az EU 2023 júniusában életbe lépett MiCA szabályozásával, valamint az Egyesült Államok FIT 21 törvényjavaslatával, amelyek célja a kriptoeszközök globális szabályozási kereteinek kialakítása.

Az Egyesült Királyságban a kriptovaluták, például a Bitcoin és az Ethereum jelenleg szabályozatlanok. Ez azt jelenti, hogy a befektetők nem élveznek olyan védelmet, mint a hagyományos befektetések esetében. Például nem érhetők el számukra a Pénzügyi Szolgáltatások Kártérítési Alap (FSCS) vagy a Pénzügyi Ombudsman Szolgálat (FOS) nyújtotta lehetőségek.

Az FCA által végzett kutatás rávilágít arra, hogy a befektetők körülbelül egyharmada nincs tisztában a valós helyzettel, és tévesen azt feltételezi, hogy jogorvoslatot nyújthatnak vagy pénzügyi védelmet élvezhetnek. Ez különösen aggasztó, hiszen a kriptoeszközök nem csupán rendkívül ingadozóak, hanem a csalások is elterjedtek ezen a területen.

Az FCA legfrissebb kutatása rávilágít arra, hogy a brit felnőttek körében 12%-ra emelkedett a kriptoeszközökkel rendelkező befektetők aránya, szemben a korábbi 10%-os adatával. Emellett az átlagos befektetési összeg is jelentős növekedést mutatott: 1595 fontról 1842 fontra emelkedett. A kriptovaluták iránt érdeklődő vásárlók többsége családtagok és barátok ajánlásait követi, ugyanakkor megdöbbentő, hogy minden tizedik befektető anélkül lép vásárlásra, hogy bármilyen alapos kutatást végezne.

A növekvő tulajdonosi arány mellett nő a csalások előfordulása is. Az FCA 2023 októbere óta több mint 900 csaló weboldalt és 50 alkalmazást távolított el.

Miközben Marokkó és Kína új ötleteket mérlegel a kriptovaluták világában, a Föld többi régiója is fokozott figyelmet szentel a digitális eszközök szabályozásának és potenciáljának. A lényegi kérdés továbbra is az, hogy ezek az országok mikor és milyen módon fogják integrálni vagy keretek közé szorítani a digitális valuták elterjedését, amely jelentős hatással lehet a globális pénzügyi tájra.

Related posts