Mostantól Európában is hozzáférhetővé vált a halál utáni mélyfagyasztás, amely új lehetőségeket kínál a jövőbeli életre való várakozásra.
Becca Ziegler még csak 24 éves, de már gondosan meg van tervezve a halála: holttestét folyékony nitrogénnel mínusz 200 Celsius fokra mélyhűtik majd, hogy ha az orvostudomány ott tart, fel tudják éleszteni.
Becca Ziegler, egy amerikai technológiai vállalat berlini irodájának munkatársa, úgy határozott, hogy megpályázza a német fővárosban működő Tomorrow Biostasis (Holnapi Mélyhűtés) nevű startup pozícióját. Ez a cég innovatív megoldásokat kínál: kriogén technológia alkalmazásával mélyhűti a testét a halál után, abban a reményben, hogy a jövő orvostudományának fejlődése lehetővé teszi számára, hogy újraéledjen, és részese lehessen a jövő világának.
A cég honlapján részletesen bemutatja a regisztráció utáni ötlépcsős protokollt, mi történik a halál pillanatát követően, ha valaki úgy dönt, testét lefagyasztja.
Mindezt azzal a reménnyel teszi, hogy egy szép napon az orvosi technológia olyan szintre emelkedik, amely lehetővé teszi az elhunytak visszahozatalát az életbe. Bár sok szakember ezt a jövőt inkább utópiának tekinti, Ziegler nem hagyja, hogy a kétkedés elbizonytalanítsa, és elhatározta, hogy belevág a kísérletbe.
"Rendkívül izgat a jövő alakulása, és alapvetően mélyen értékelem az élet minden pillanatát. Ezért igencsak csábító számomra az a lehetőség, hogy még több időt tudjak szánni önmagamra" - osztja meg gondolatait a kaliforniai hölgy.
A kriogén fagyasztás, más néven krionika, egykor az extravagáns milliárdosok privilégiuma volt, ám az utóbbi években sokkal szélesebb körben hozzáférhetővé vált - számol be erről a medicalexpress.com.
A közelmúltban az Egyesült Államokban és világszerte számos cég kínál mélyhűtési szolgáltatásokat, ami miatt körülbelül 500 ember jövője már a jégben fekszik. Az emberek között egy állandó legenda kering, miszerint Walt Disney, a híres Miki egér megalkotója is közöttük lenne, ám ezt a híresztelést folyamatosan megcáfolják. A BBC 2019-es riportja szerint erre vonatkozóan "semmiféle bizonyíték" nem áll rendelkezésre.
A Tomorrow Biostasis, 2020-as megalapítása óta, valószínűleg az első olyan vállalkozás Európában, amely különleges biostatikai szolgáltatásokat nyújt.
A cég szolgáltatásai között szerepel a test halál utáni lefagyasztása és tárolása, amely havi 50 eurós díj ellenében érhető el. Alternatívaként, lehetőség van egyösszegű kifizetésre is: a teljes test lefagyasztása esetén 200 ezer eurót (jelenlegi árfolyamon körülbelül 81,6 millió forintot), míg csupán az agy lefagyasztására 75 ezer eurót (30,6 millió forintot) kell fizetni. Érdekes megoldás, hogy a teljes összeg akár halál utáni életbiztosításból is fedezhető.
"A vállalat fő prioritása a költségek minimalizálása, így a mélyhűtés lehetősége mindenki számára elérhetővé válik, aki ezt kívánja" - osztja meg Emil Kendziora, a Tomorrow Biostasis egyik társalapítója, aki 38 éves. Emil a nyugat-németországi Darmstadtban tanult orvostudományt, és kezdetben a rákkutatás területén dolgozott, de csalódott lett a szakterület lassú előrehaladása miatt.
"A mélyhűtés egyik nagy előnye, hogy ezt azonnal meg kell kezdeni. Ha egy kliens meghal, a Tomorrow Biostasis vállalja, hogy egy speciálisan felszerelt mentőautót és egy orvosi csapatot küld ki, amely a lehető leghamarabb megkezdi a test hűtését" - magyarázza a cégvezető.
A vállalat információi szerint jelenleg körülbelül 700 aktív taggal büszkélkedhetnek, és az előző év végéig már négy személy tagságát felfüggesztették.
Kendziorra megjegyzi, hogy a tipikus vásárló általában 30 és 40 év közötti, egészséges, műszaki szektorban tevékenykedik, és a férfiak körében nagyobb a valószínűsége a vásárlásnak, mint a nőknél.
Még soha senkit nem kelt életre a mélyhűtés után, de a támogatók szerint a technológia közeljövőbeli fejlődése közelebb hozta megvalósulást. Csaknem tíz évvel ezelőtt egy kísérlet során a tudósok azt mondták, hogy sikerült egy nyúl agyát mélyhűtéssel megőrizni, és majdnem tökéletes állapotban újraéleszteni.
Idén a kínai Fudan Egyetem tudományos csapata új, forradalmi módszert fejlesztett ki az emberi agyszövet fagyasztására, amely lehetővé teszi, hogy a szövet a felolvasztás után visszanyerje eredeti funkcióját. Ennek ellenére néhány kutató komoly kételyeinek ad hangot a jövőbeni életre való visszatérés lehetőségét illetően.
Holger Reinsch, az ILK Drezdai Hűtéstechnológiai Kutatóintézet Cryo Kompetencia Központjának vezetője azt mondja, hogy az ember életrekeltése még mindig csak egy távoli álom.
"Határozottan fenntartásokkal kezeljük a krionika eredményeit. Személyesen nem javasolnám senkinek ezt az eljárást. A szöveti struktúrák életben tartásának mélyhűtési lehetőségei eddig csupán egy apró békaszív szintjén állnak, és ez a helyzet az 1970-es évek óta lényegében változatlan."
Sajnos Kendzior is elismerte, hogy az új életre garanciát nem tudnak biztosítani.
„Úgy vélem, van egy kedvező lehetőség a sikerre, de egyáltalán nem merném biztosra venni” – fűzi hozzá.
Még ha a jövő bármilyen irányba is alakul, Becca Ziegler határozottan biztos abban, hogy nem fogja megbánni a választását. "Valóban különös vállalkozás ez. De az, hogy egy dobozban a földbe temessenek, ahol a férgek felfalnak, számomra egyszerűen nem jöhet szóba" - osztja meg gondolatait a fiatal nő.