Most már világos, miért volt Szijjártó reggel rosszkedvű: Brüsszelben 84 orosz, kínai és észak-koreai állampolgárt helyeztek szankciós listára.
Az Európai Unió Tanácsa hétfőn hivatalosan is zöld utat adott az Oroszország ellen bevezetett 15. szankciós csomagnak, amely összesen 84 jogi és természetes személyt érint. A szankciós listán nemcsak orosz entitások, hanem kínai vállalatok és észak-koreai tisztségviselők is helyet kaptak – számolt be az MTI. A tanácsülés előtt Szijjártó Péter, aki kora reggel kissé morózus hangulatban érkezett Brüsszelbe, még azt is megosztotta közösségi oldalán, hogy hiába hozta magával a békeajánlatát egy kis lábaskában, senki sem mutatott érdeklődést a tűzszünetről folytatott tárgyalások iránt. A csalódottságát egy 😕 emojival is kifejezte, jelezve, hogy az elvárásai nem teljesültek.
Közben a tagországok kormányait képviselő uniós testület közölte: az újabb büntetőintézkedések 54 természetes és 30 jogi személy ellen irányulnak "Ukrajna területi egysége szuverenitása és függetlensége elleni fenyegetés miatt". Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője azt mondta: az újabb csomag célja "az orosz hadigépezet, valamint azon - mások mellett kínai - vállalatok meggyengítése, amelyek lehetővé teszik az ukrajnai háború folytatását".
A szankciók célkeresztjében többek között a kijevi Ohmadit gyermekkórház elleni rakétatámadást végrehajtó katonai egység, az energiaipari vállalatok vezetői, valamint az ukrán gyermekek deportálásáért felelős egyének állnak. Továbbá két észak-koreai tisztségviselő is a listán szerepel. A szankciók elsősorban az orosz védelmi iparral kapcsolatos cégeket érintik, valamint olyan hajózási társaságokat, amelyek gyanú szerint részt vesznek az orosz nyersolaj és olajtermékek tengeri szállításában, ezzel jelentős bevételekhez juttatva az orosz kormányt.
Újabb szereplők kerültek a szankciós listára, köztük egy vegyianyaggyár, valamint egy orosz polgári légitársaság, amely jelentős logisztikai támogatást nyújt az orosz hadseregnek. Ezen kívül, először történik meg, hogy teljes körű szankciókat alkalmaznak olyan kínai egyénekkel szemben, akik drón- és mikroelektronikai alkatrészekkel segítik Oroszország Ukrajna ellen folytatott hadműveleteit. A szankciók között szerepelnek utazási tilalmak és vagyoni eszközök befagyasztása is.
Újabb 52 hajót is felvettek a kikötőkbe való belépési tilalommal sújtott hajók listájára. Köztük vannak olyan, nem EU-tagországokban bejegyzett tartályhajókat, amelyek az úgynevezett orosz árnyékflotta - azaz adatszolgáltatás és szakhatósági ellenőrzés nélkül közlekedő hajók - részét képezik, és megkerülik az olajár-korlátozási mechanizmust. A most elfogadott szankciókkal együtt az büntetőintézkedéssel sújtott hajók száma 79-re emelkedett.
A szankciós listán szereplő 32 jogi személyt azért emelték be, mert közvetlen támogatást nyújtanak Oroszország katonai és ipari ágazatának az Ukrajna ellen folytatott harc során. Ezek a vállalatok között találunk olyanokat is, amelyek EU-n kívüli országokban, például Indiában, Kínában, Iránban, Szerbiában és az Egyesült Arab Emírségekben működnek.