Magyarország és Ukrajna kapcsolatait belpolitikai érdekek szőtte át, amelyek feszültséget okoznak a két ország között.


Magyarország korábbi kijevi nagykövete egy rossz politikai viccparádénak tartja a magyar-ukrán kapcsolatok legújabb fejleményeit. Bársony Andrást azután kértük a kialakult helyzet elemzésére, hogy hétfőn elmaradt a két ország miniszteri szintűre tervezett tárgyalása a kisebbségek jogainak helyzetéről. A közvetlen előzmény az volt, hogy kölcsönösen kémkedéssel vádolták meg egymást, majd emiatt diplomatákat utasítottak ki. A magyar-ukrán viszony kapcsán a szakértő leszögezte, hogy a belpolitikai szempontok vezérlik mindkét ország vezetését a feszültségek szításában. Azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy az oroszoknak pont a magyar kémek által gyűjtött információkra van szükségük Ukrajnában - mondta, s hozzátette, azt nem tudja, hogyan mozgatják a magyar vezetők az orosz érdekeket, és azt sem, hogy erre mennyire figyelnek Moszkvában.

Az utóbbi időszakban a magyar-ukrán kapcsolatok egy újabb mélypontra süllyedtek, amelyet jól tükrözött a "kémügyként" elhíresült eseménysorozat. Ennek során Kárpátalján és Budapesten is zajlottak akciók, ahol a megszokott kémügyekkel ellentétben, kamerák kereszttüzében, nyíltan kapták el a másik ország állítólagos kémjeit. Az ilyen jellegű felvételek nyilvánosságra hozatala szokatlan lépésnek számít, ami tovább fokozta a feszültséget. A kémügyre hivatkozva, mindkét fél diplomáciai képviselőket utasított ki, majd a magyar fél lemondta a kárpátaljai magyar kisebbség jogainak rendezéséről szóló hétfőre tervezett tárgyalást is.

Vajon végképp a mélypontra jutottak a magyar-ukrán kapcsolatok? Lehet-e, és ha igen, merre lejjebb? Bársony Andrást kérdeztük. "Jós nem vagyok, arra, hogy ennél van-e lejjebb, csak annyit tudok válaszolni, hogy akár még lehet is, mindenesetre - tegyük hozzá - sokan megtesznek ezért mindent" - mondta a korábbi kijevi magyar nagykövet. De a dolog némileg túl van dimenzionálva - derült ki abból, amit mondott. Mint ugyanis magyarázta: a helyzet az, hogy miközben Magyarország és Ukrajna viszonya a két ország számára a fontos kérdések közé tartozik, nemzetközi értelemben, szélesebb kitekintésben érdektelen.

A kémügy mesterséges felnagyítása - ezt állapította meg az elemző. Az orosz-ukrán háború árnyékában, ahol Oroszország a kémkedés terén kiemelkedő szerepet játszik, a magyarok tevékenységei nem tűnnek jelentősnek. "Nem gondolhatja senki komolyan, hogy az oroszok, akik mindenhol jelen vannak Ukrajnában, valóban a magyarok információgyűjtésére támaszkodnának" - fogalmazott, hozzátéve, hogy az oroszok a megszerzett adatok terén legalább százszorosan felülmúlják a magyarokat. Ezen kívül az a módszer, hogy két ember körülnéz a területen, már régóta elavult, ma már nem így zajlik az információszerzés. "Én ezt az egészet egy szánalmas politikai viccnek tartom". A két fél közötti kommunikáció alapján megszerzett információk pedig olyanok, mint amilyenek évtizedekkel ezelőtt is megszokottak voltak. Miközben a kémkedés célja az információgyűjtés, itt csupán érdektelen és elhanyagolható tevékenységek sorozata zajlott.

De vajon mi rejlik a "rossz viccparádé" mögött? Bársony András szerint a két fél belpolitikai indítékai állnak a háttérben. Ukrajna célja, hogy Magyarországot lejáratva erősítse saját pozícióját, miközben igyekszik bizonyítani, hogy Budapest csupán provokálja Kijevet, amikor megnehezíti az EU- és NATO-integrációs folyamatokat.

Ami pedig a magyar kormányt illeti, azt talán mondani sem kell, hogy mi a belpolitikai érdeke, amikor szítja a feszültséget Ukrajnával. Folyik a kormány által kiírt úgynevezett véleménynyilvánító szavazás, s nem kell magyarázni, ennek a kormánynak miért fontos az eredménye - magyarázta.

Kérdésünkre, hogy vajon Oroszország közvetlenül hozzájárul-e a magyar-ukrán kapcsolatok szándékos megromlásához, a volt kijevi nagykövetünk kifejtette, hogy bár orosz politikai érdekek valóban állhatnak a háttérben, a feszültség generálása nem az ő hatáskörük. "Nem tudom, hogy a magyar vezetők miként képviselik az orosz érdekeket, és azt sem, mennyire figyelik ezt Moszkvában, de a lényegi szempontból ez elhanyagolható" - tette hozzá.

Az év elején úgy tűnt, hogy a helyzet kedvező irányba változik, de mostanra egyre inkább romlani látszik - mondtuk. Bársony András erre úgy válaszolt, hogy szerinte a helyzet folyamatosan ingadozik, és a jövőben is várhatóak hasonló hullámzások.

Related posts