A magas vérnyomás komoly következményekkel járhat, ha nem figyelünk rá kellőképpen! Ha elhanyagoljuk, súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.


A kezeletlen magas vérnyomás komoly gondokat idézhet elő, mivel idővel szűkíti és merevvé alakítja az ereket.

Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyász szakorvosa, hangsúlyozta a vaszkuláris demencia jelenségének fontosságát, valamint az átfogó kezelési megközelítések szerepét.

A kezeletlen magas vérnyomás következtében idővel lerakódások, plakkok jelenhetnek meg az erek falán, amelyek előbb-utóbb gyengítik a vérellátást. Ez pedig azt jelenti, hogy a magas vérnyomás talaján lassan, évek, évtizedek alatt súlyos érelmeszesedés alakulhat ki, például a szívizomzatban, az agyban, a vesében, a szem ütőereiben. Ennek következtében pedig jelentősen megnőhet az infarktus, a stroke, a szívelégtelenség, a vakság és a demencia, vagyis az úgynevezett elbutulás kockázata is.

A vérellátás zavara következtében az agyba érkező oxigén és tápanyag mennyisége csökken, ami súlyosan befolyásolhatja az agysejtek működését. Ennek következményeként előfordulhat, hogy ezek a sejtek károsodnak, sőt, akár el is halnak. Ez a károsító folyamat különböző tünetekben nyilvánulhat meg, amelyek érinthetik a személy memóriáját, gondolkodásmódját, mozgáskoordinációját, viselkedését, valamint a megértés és beszéd képességeit. Továbbá, a cselekvések végrehajtásának zavarai (apraxia) és a felismerési nehézségek (agnosia) is megjelenhetnek. Ezt a jelenséget ismerjük vaszkuláris demenciaként, amely a szív- és érrendszeri problémák következményeként alakul ki.

A demencia egy olyan állapot, amely fokozatosan, lépésről lépésre romlik, és sajnos az idő múlásával egyre súlyosabb tünetekkel jár. A demenciák mögött álló okok között ez a második leggyakoribb, közvetlenül az Alzheimer-kór után. Érdekes megjegyezni, hogy sok Alzheimer-kórral diagnosztizált páciensnél valószínű, hogy a szív- és érrendszeri problémák is szerepet játszanak a betegség kialakulásában.

Sajnos a vaszkuláris demenciának önállóan nincs végleges gyógymódja, azonban a megfelelő kezelés segíthet lassítani a betegség előrehaladását. Az alapvető cél az ereket érintő, szűkítő és merevítő problémák kezelése, így például fontos a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és bizonyos szívbetegségek kezelése, valamint gyakran a magas vérnyomás helyreállítása is elengedhetetlen.

Ebben az esetben a megfelelő, rendszeresen kontrollált kezelés akár a stroke kialakulását is megelőzheti. Azzal érdemes tisztában lenni, hogy a kezelésnek két pillérre kell támaszkodnia: az életmódra és szükség esetén a gyógyszerekre - hangsúlyozza dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista.

Az életmódkonzultáció során kifejlesztett terápiákban, ahol a betegek aktívan részt vesznek, az életmód alapjait négy pillérre építik.

A szakértők ajánlása szerint heti 150 perc közepes intenzitású kardiomozgás és 2 x 20-30 perc izomfejlesztő edzés ideális az egészség megőrzéséhez. Érdemes figyelni arra is, hogy a kardioedzések között ne teljen el 72 óránál több idő, és egy-egy edzés minimum 30 perc hosszú legyen. Idősebbek számára a tempós séta is kiváló kardiomozgásnak számít.

A hosszú távon fenntartott egészséges táplálkozás, mint például a DASH-étrend vagy a mediterrán diéta, jelentős hatással lehet a vérnyomásra. Ezek az étrendek gazdagok zöldségekben, gyümölcsökben, alacsony zsírtartalmú tejtermékekben, fehér húsokban és teljes kiőrlésű gabonákban, és akár 8-10 Hgmm-rel is csökkenthetik a vérnyomást. Emellett a só- és alkoholfogyasztás mérséklése is hozzájárul a vérnyomás normalizálásához, így az egészséges életmód részeként érdemes ezeket is figyelembe venni.

Az elhízás kezelésének egyik fontos lépése a normális testsúly elérése, ami 10 kilogramm leadásával 5-20 Hgmm-rel csökkentheti a vérnyomást.

A dohányzás, akár aktívan, akár passzívan, szűkíti az ereket, ami következtében a vérnyomás emelkedését idézi elő. Ezért elengedhetetlen, hogy a leszokás folyamata részeként a függőségkezelés is integrált részét képezze a terápiának.

Az életkornak megfelelő mennyiségű alvás is elengedhetetlen a megfelelő életmódhoz.

A stressz kezelésének, a pihentető ellazulásnak és a problémák hatékony feldolgozásának elsajátítása hozzájárulhat a magas vérnyomás csökkentéséhez.

Related posts