Az életmentő gyógyszer sajnos eltűnt a szlovákiai gyógyszertárak kínálatából.


Január második felében egy kulcsfontosságú gyógyszer vált hirtelen elérhetetlenné, amelyet az epilepsziás rohamokkal küzdő betegek széles körben alkalmaztak.

A Phenaemal egy rendkívül fontos gyógyszer az epilepsziás betegek számára, de sajnos nem létezik teljes mértékben megfelelő alternatívája. Az alternatív kezelések gyakran különböző egészségügyi problémákat idéznek elő a páciensek körében – hívta fel a figyelmet a SME.

A Szlovák Gyógyszerellenőrzési Intézet (ŠÚKL) tisztában van a gyógyszerhiány problémájával, ám az elmúlt hét végén még nem tudtak pontos információt adni arról, hogy mikor válik újra hozzáférhetővé a hiányzó készítmény.

A Phenaemal készítmény az epilepszia különböző akut formáinak kezelésére lett kifejlesztve. Fő hatóanyaga, a fenobarbitál, célzottan a központi idegrendszerre gyakorol hatást. E gyógyszer különösen erős görcsoldó tulajdonságokkal bír. Fontos megjegyezni, hogy a Phenaemal csak orvosi vény birtokában érhető el.

"Jelenleg a Phenaemal 100 milligrammos kiszerelésének szállítása szünetel a szlovákiai piacon, a legutóbbi információk szerint 2025. január 20. óta" - nyilatkozta Lucia Balážiková, az állami gyógyszerellenőrzési hatóság szóvivője. "A betegek számára fontos, hogy konzultáljanak kezelőorvosukkal a további kezelési lehetőségeikről" - tette hozzá.

"A Phenaemalnak nincs helyettesítője" - mondta a lapnak Magdaléna Perichtová neurológus. Véleménye szerint ez azért is különösen súlyos probléma, mert a Phenaemalt az akut orvoslásban életmentő állapotok kezelésére használják.

"A betegnek létfontosságú ez a gyógyszer, mert soha nem lehet teljes bizonyossággal tudni, hogyan reagál a szervezete annak elhagyására" - folytatta a neurológus.

A gyógyszer hirtelen abbahagyása a legnagyobb kockázatot jelenti az epilepsziás betegek számára. Ondrej Sukeľ, a Szlovák Gyógyszerészkamara elnöke hangsúlyozza, hogy sok beteg évekig rohammentes marad a Phenaemal használatának köszönhetően, de ha hirtelen megszakítják a kezelést, a rohamok akár néhány órán belül is újra megjelenhetnek. Ezen kívül nemcsak a gyógyszer teljes elhagyása, hanem az adag csökkentése is súlyos következményekkel járhat, ami szintén rohamokat provokálhat.

Related posts