Csányi Sándor bejelentette, hogy lemond vezérigazgatói tisztségéről az OTP élén.


Csányi Sándor elmondta: az OTP fennállása óta 26, az elmúlt tíz évben 14 pénzintézetet vásárolt, öt országban a bank piacvezető. Mérlegfőösszege 2024 végén 106 milliárd euróra nőtt, ami háromszoros növekedés tíz év alatt, ezzel a pénzintézet az európai középbankok kategóriájába lépett.

Tavaly a bankcsoport kiemelkedő pénzügyi teljesítményt mutatott, hiszen a saját tőkére vetített megtérülés (ROE) 2024-re elérte a 23,5 százalékot. Emellett az elsődleges alapvető tőkemutató (CET1) 18,9 százalékos szintet ért el, míg a nettó hitel és betét aránya 74 százalékra rúgott.

A marzsok javulása mellett a költséghatékonyság is javult: a működési költség/bevétel mutató 41,3 százalékra csökkent, ami történelmi mélypont. A hitelkockázati költségráta 0,38 százalékra nőtt, elsősorban az óvatosabb tartalékolás miatt.

A magyar operáció tavaly 270 milliárd forint korrigált profitot ért el a leányvállalatoktól kapott osztalékok nélkül, ami 16 százalékos növekedés, mindez kiugróan magas, 29,3 százalékos tőkemegfelelési mutató mellett.

A 2024 végére vonatkozó adatok szerint az OTP Bank jelentős részesedéssel bír a magyar hitelpiacon. A jelzáloghitelezés terén 28,9%-os, míg a babaváró hiteleknél ez az arány 39,8%-ra emelkedik. A személyi kölcsönök esetében a bank részesedése 47,9%-ot tesz ki, míg a lakossági betétek terén 41,5%-os arányt mutatott. A vállalati hitelezés terén a bank óvatosabb megközelítést alkalmaz, hiszen piaci részesedése itt 19,5%-ra rúgott. Az önkormányzati hitelek piacán azonban kiemelkedő, 57%-os részesedéssel rendelkezik.

Az elnök-vezérigazgató hangsúlyozta, hogy Magyarországon a speciális banki terhek a legmagasabbak az európai országok között. Míg tavaly a terhek összesen 172 milliárd forintot tettek ki, idén ez a szám akár 263 milliárd forintra is nőhet. Ebből a tranzakciós illeték önállóan 176 milliárd forintot képvisel, amelynek jelentős részét a bankok áthárítják az ügyfelekre. Ez a gyakorlat azonban komoly kockázatokat hordoz magában, mivel könnyen vezethet ahhoz, hogy a bankok versenyképtelenné váljanak olyan alternatív pénzügyi szolgáltatók, mint a Revolut, szemben.

A beszámoló szerint az OTP csoport minden leányvállalata nyereséges évet zárt 2024-ben, a külföldi profit hozzájárulása pedig közel 70%-ot tett ki. Kiemelendő, hogy a bolgár DKS-csoport 201 milliárd forint értékű nyereséget produkált, míg az orosz leányvállalat 137 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el. A vezetőség hangsúlyozta, hogy helyes döntésnek bizonyult az orosz piacon való megtartózkodás, hiszen az utóbbi időszakban 500 millió dollár osztalékot vettek ki.

Csányi Sándor véleménye szerint a román piacon való visszavonulás rövid és középtávon kedvező lépés volt. Ugyanakkor a jövőbeni terveik között szerepel, hogy a bank később visszatér a régió egyik legjelentősebb banki piacára, immár megerősített jelenléttel. Ezen időszak alatt határon átnyúló pénzügyi szolgáltatások bevezetését tervezik – tette hozzá.

A zöldhitel-állomány 2024-re 57 százalékos növekedéssel 1027 milliárd forintra emelkedett, miközben a kitűzött cél 1500 milliárd forint elérése - hangzott el a pénzintézet illetékesének nyilatkozatában. A bank hangsúlyozta elkötelezettségét az ESG elvek és a fenntartható beruházások iránt. Emellett folytatják a digitális csatornák fejlesztését is, amelynek eredményeként a digitálisan aktív ügyfelek száma 2024 végére elérte a 2,1 milliót.

2025-re a menedzsment egy enyhe, de kedvező irányú változást prognosztizál a működési környezetben. Az előrejelzések szerint a teljesítő hitelállomány organikus növekedése, árfolyamszűrten, valószínűleg túllépheti a tavalyi 9 százalékot. A nettó kamatmarzs emelkedése a tavalyi 4,28-as szint körül várható, míg a kockázati profil a múlt évhez hasonló szinten alakulhat. A várható tőkeáttétel csökkenése azonban azt jelenti, hogy a ROE értéke a 2024-es 23,8 százalékos szintnél alacsonyabbra is csökkenhet.

A jegybank pénteki határozata alapján a bank 2025 végéig 150 milliárd forintig terjedő összegben jogosult saját részvényeinek visszavásárlására.

Csányi Sándor a közgyűlési beszéde végén bejelentette: az igazgatóság pénteki döntése értelmében különválasztják az OTP elnöki és vezérigazgatói feladatkörét május elsejei hatállyal. Az elnök-vezérigazgató 33 év után a bank igazgatóságának elnökeként folytatja munkáját és a stratégiai feladatokra fókuszál.

A közgyűlés jóváhagyta a társaság 2024. évi anyavállalati mérlegét 18 391,053 milliárd forint mérlegfőösszeggel, és 744,999 milliárd forint adózás utáni eredménnyel. A részvényesi fórumon döntöttek arról, hogy ebből 74,5 milliárd forint általános tartalékot képeznek, és 270 milliárd forint osztalékot fizetnek ki, ami egy részvényre vetítve, 964,29 forint. A saját részvénynek minősülő részvényekre eső osztalékot felosztják az osztalékra jogosult részvényesek között. Az osztalék kifizetése 2025. június 2-án kezdődik.

A konszolidált mérlegben 43 319 milliárd forintos mérlegfőösszeg szerepel, míg a részvényesi fórum 1056,384 milliárd forintos adózás utáni eredményt fogadott el a folyó tevékenységekből származóan. Ezen kívül a korrigált adózott eredmény 1076,140 milliárd forintra rúgott.

Az OTP Bank Nyrt. a BÉT prémiumkategóriás kibocsátója. Részvényeinek árfolyama az elmúlt egy évben 16 850 és 27 000 forint között változott, csütörtökön 25 900 forinton zárt.

Related posts