Lech Wałęsa határozott és erőteljes üzenetet juttatott el Washingtonba.

Lech Wałęsa, a volt lengyel elnök, éles kritikát fogalmazott meg Donald Trumpnak írt nyílt levelében, amelyben a Zelenszkij-Trump találkozón megjelenő amerikai álláspontot ostorozta. A veterán politikai vezető közösségi platformján osztotta meg véleményét, amelyhez 38 olyan politikai fogoly is csatlakozott, akik a korábbi lengyel kommunista rezsim börtöneit megjárták.
Wałęsa kifejezte felháborodását azzal kapcsolatban, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott beszélgetés során az amerikai elnök elvárta, hogy a hála és tisztelet jeleit mutassa Ukrajna az Egyesült Államok által nyújtott anyagi támogatásért, amelyet az Oroszország ellen folytatott harcában kapott. Szerinte ez a hozzáállás visszatetsző és elfogadhatatlan.
A Lengyelországban nemzeti hősként tisztelt egykori antikommunista ellenálló számára az Ovális Iroda légköre visszahozta azokat az emlékeket, amelyek a titkosrendőrség kihallgatásain és a kommunista bíróságok tárgyalótermeiben uralkodtak. Emlékeit idézve párhuzamot vont, és felidézte, hogy abban a régi, sötét időszakban:
A mindenható kommunista politikai rendőrség által megbízott ügyészek és bírák is elmagyarázták nekünk, hogy ők azok, akiknek minden kártya a kezükben van, nekünk pedig egy sincs. Azt követelték, hogy szüntessük be a tevékenységünket, arra hivatkozva, hogy ártatlan emberek ezrei szenvednek miattunk. Megfosztottak minket szabadságunktól és polgári jogainktól, mert nem voltunk hajlandóak együttműködni a hatóságokkal és hálát mutatni feléjük. Megdöbbentett bennünket, hogy Önök is hasonlóan bántak Volodimir Zelenszkij elnökkel.
Úgy látja, a XX. század történelme azt mutatja, hogy valahányszor az Egyesült Államok távolságot akart tartani a demokratikus értékektől és európai szövetségeseitől, végül saját magát veszélyeztette.
Az Ovális irodában történtekkel szembeni pozitív amerikai példaként Ronald Reagan elnök politikáját hozta fel, emlékeztetve, hogy a nyolcvanas évek hidegháborús időszakában az amerikai pénzügyi elkötelezettség nélkül a szovjet birodalom összeomlása nem lett volna lehetséges.
Reagan elnök tisztában volt a Szovjet-Oroszországban és az általa meghódított országokban rabszolgasorba taszított emberek millióinak szenvedéseivel, beleértve a politikai foglyok ezreit, akik a demokratikus értékek védelmében hozott áldozatukért saját szabadságukkal fizettek.
A volt lengyel elnök szerint a katonai és pénzügyi támogatás nem lehet egyenértékű azzal a vérrel, amelyet Ukrajna, Európa és az egész szabad világ függetlenségéért kiontott. Az emberi élet értékét nem lehet pénzben mérni. Ez a lengyel Szolidaritás mozgalom tagjai és a Szovjet-Oroszországot szolgáló kommunista rendszer egykori politikai foglyai számára nyilvánvaló - húzta alá. Azt kérte az Egyesült Államok vezetésétől, hogy tartsa tiszteletben azokat a garanciákat, amelyeket az Egyesült Királysággal közösen adott az 1994-es budapesti memorandumban.
Ez kifejezetten tartalmazta azt a kötelezettségvállalást, hogy megvédik Ukrajna határainak sérthetetlenségét, cserébe azért, hogy Ukrajna feladja nukleáris fegyverkészletét. Lech Wałęsa leszögezte, ezek a garanciák feltétel nélküliek: egy szó sincs arról, hogy az ilyen segítségnyújtást gazdasági csereként kezelnék.
A Nobel-békedíjas politikai vezető, Lech Wałęsa, az 1970-es években a gdanski hajógyár illegális sztrájkbizottságának egyik kulcsszereplője, később pedig vezetője lett. A szocialista rezsimet megdönteni próbáló, halálos áldozatokkal járó zavargások után bűnvádi eljárás indult ellene, és egy év börtönbüntetést kapott. 1980-ban újra sztrájkbizottságot alakított, amelyből a Szolidaritás mozgalom kinőtt. A gazdasági válság fokozódása és a lakosság elégedetlensége miatt 1981 decemberében Jaruzelski tábornok rendkívüli állapotot hirdetett, amit követően Wałęsát letartóztatták, és tizenegy hónapra a szovjet határ közelébe, Lengyelország délkeleti részére internálták.
A rendszerváltás korszakában jelentős, ám informális politikai szerepet játszott, majd 1990-ben diadalmaskodott az első szabad lengyel elnökválasztáson.