Lavrov Tucker Carlsonnak: Oroszország üzenete a hiperszonikus rakétával érkezett.


"Nem vagyunk mi azok, akik értékes földfémeken ülve szolgáljuk az ukránokat" - nyilatkozta Szergej Lavrov, amikor Tucker Carlson Moszkvába látogatott, hogy interjút készítsen vele. Az orosz külügyminiszter az ukrajnai konfliktus kapcsán azt is kifejtette, hogy milyen örökséget hagyhat Joe Biden utódjára, a megválasztott Donald Trumpra.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Tucker Carlssonnal folytatott beszélgetés során kijelentette, hogy Oroszország nem áll hadiállapotban az Egyesült Államokkal. Ugyanakkor megjegyezte, hogy egyesek ezt a konfliktust hibrid háborúnak titulálják. Carlson ezt a beszélgetést követően, amely a Vlagyimir Putyinnal készült interjúja után zajlott, most az orosz diplomácia vezetőjének véleményét is megismerhette.

Lavrov hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen az amerikai nép, az amerikai kultúra és azok vívmányainak elismerése és megbecsülése.

Kiemelte, hogy nem érti, miért ne folytathatnák közösen a munkát e két ország a béke érdekében.

Üzenet a Nyugat számára

A külügyminiszter többször is hangsúlyozta, hogy a Dnyipro városára mért csapás az Oresnyik hiperszonikus rakétával egyfajta "üzenet" volt a Nyugat számára. "Oroszország nem habozik és kész bármilyen eszközzel megvédeni magát."

A jelenlegi háború előzményeit taglalva Lavrov felsorolta:

Ukrajna 2017 óta komoly lépéseket tett az orosz nyelvű oktatás és nyelvhasználat korlátozása érdekében. Ezen intézkedések részeként az orosz vonatkozású kulturális események szervezését is betiltották, ezzel is hangsúlyozva a nemzeti identitás erősítésére irányuló törekvéseiket.

A szöveget egyedivé téve, így fogalmaznám meg: "Ráadásul a helyzet még bonyolultabbá válik, mivel az ortodox egyház és a vallásgyakorlás is jelentős nyomás alá kerül, hiszen egyre inkább az 'ukrán ortodox' vallásra helyezik a hangsúlyt."

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, nemrégiben egy korábbi megnyilvánulását idézte, amelyben arra figyelmeztetett, hogy aki oroszként él Ukrajnában, annak a családja és gyermekeik jövője érdekében talán érdemes elhagynia az országot. Emellett a külügyminiszter említést tett Zelenszkij egyik, nevét elhallgató bizalmasáról is, aki nyilvánosan szított gyűlöletet, arra ösztönözve, hogy orosz embereket és még gyermekeket is megöljenek.

A diszkrimináció minden formája teljes mértékben elfogadhatatlan.

Oroszország elutasít minden olyan megoldást, amelyek továbbra is hátrányosan érintik az orosz nyelvű közösségeket és a vallási csoportokat Ukrajnában - jelentette ki. Lavrov az interjú során hangsúlyozta, hogy az orosz vezetés véleménye szerint...

Ukrajnának sürgősen reconsiderálnia kellene a katonai jelenlétét az orosz területeken, és fontolóra kell vennie az erők visszavonását.

Fontos, hogy garantálja az orosz nyelvet beszélő közösség jogait, és törekednie kellene arra, hogy semleges, nukleáris fegyverektől mentes állammá alakuljon.

„Nem mi kezdtük a háborút” – fogalmazott Carlson kérdésére válaszolva, és részletesen felidézte azt a 2014 óta eltelt időszakot, amikor a NATO fokozatosan közelebb került orosz határainkhoz. Kiemelte: „Vlagyimir Putyin orosz elnök többször hangsúlyozta, hogy a különleges katonai műveletünk célja, hogy véget vessünk annak a konfliktusnak, amelyet a kijevi kormány a népével vívott Donbasz térségében.”

A politikus hangsúlyozta: bármilyen békemegállapodás alapvető feltétele az, hogy...

Tartsuk távol a NATO-bázisokat, és ne engedjük meg, hogy idegen katonák gyakorlatokat végezzenek Ukrajna területén.

"Ritka és értékes földfémek társaságában pihennek."

Az Ukrajnát a háborúban támogató különböző érdekcsoportok körüli diskurzus során Lavrov hivatkozott Lindsey Graham amerikai republikánus szenátor szeptemberi kijevi látogatására. Graham véleménye szerint Ukrajna tízmilliárd dollár értékű földfémkészleteken ül, amelyek rendkívül keresettek és értékesek, így jelentős előnyöket hozhatnak az amerikai gazdaságnak. Az üzletember hangsúlyozta, hogy érdemes lenne megfontolni, milyen hátrányos lenne, ha Putyinnak és Kínának átadnánk ezt az óriási, 1012 milliárd dollár értékű földfémkészletet.

Lavrov kifejtette a véleményét:

Az amerikaiak az ukránokat gyakran úgy kezelik, mint olyan eszközöket, akik értékes természeti kincsek birtokában vannak.

Trump barátságos, de...

Ezzel ellentétben Oroszország számára az emberek értéke az, ami igazán fontos, függetlenül vallási hovatartozásuktól - folytatta Lavrov, aki a diskurzus során

Többször is hivatkozott az ENSZ által létrehozott, az emberi jogokat rögzítő alapdokumentumra.

Szerinte Oroszország a alapvető emberi jogok megóvása érdekében emeli fel szavát.

Lavrov diplomatikus visszafogottsággal közelítette meg a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump esetleges békemegállapodásáról folytatott diskurzusokat. Joe Biden leköszönő elnök pedig egy jelentős örökség létrehozására törekszik, ami párhuzamba állítható Barack Obama elnöki mandátumának végéhez közeledő lépéseivel. Bár Trump erős és barátságos politikai figura, az orosz kapcsolatok terén nem igazán tekinthető barátinak – hangzott el a beszélgetés során.

Kiemelt kép: Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere, interjút nyújt Tucker Carlsonnak, a konzervatív amerikai médiaszemélyiségnek 2024. december 6-án, Moszkvában. (Fotó: MTI/EPA, Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálata)

Related posts