Krasznay Csaba szerint egyértelmű nyomok utalnak arra, hogy orosz beavatkozás történt a román elnökválasztáson, ami kétséget sem hagy a kérdésben.
Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, arra hívta fel a figyelmet, hogy Oroszország érdekei szempontjából kulcsfontosságú volt az elnökjelölt támogatása és a választások befolyásolásának végrehajtása. Ez a megállapítás a román alkotmánybíróság által az elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítésével kapcsolatban merült fel. A kiberszakértő emellett részletesen kifejtette, miként használták a TikTok platformot a külső beavatkozások elősegítésére.
A román alkotmánybíróság pénteken hatályon kívül helyezte a november 24-én tartott elnökválasztás első fordulójának eredményét, és elrendelte a teljes választási folyamat újbóli lebonyolítását. Az intézkedés hátterében a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapítása áll, amely szerint a választás kimenetelét külföldi beavatkozás, ami nemzetbiztonsági kockázatot jelentett, befolyásolta.
Krasznay Csaba, a kiberbiztonsági szakértő, az InfoRádióban arról beszélt, hogy a választások befolyásolása három különböző időszakban történhet: a választás előtt, alatt, és azt követően. A román titkosszolgálati dokumentumok alapján pedig úgy tűnik, hogy ezek közül legalább két időpontban valóban történt beavatkozás.
A választások előtti manipuláció lényegében a szavazók megtévesztésére, befolyásolására és irányítására irányul, hogy milyen jelöltre szavazzanak, illetve kit kerüljön el a voksukkal. Ezt a román titkosszolgálatok titkosítást feloldó dokumentumai is megerősítik. Egy másik lehetséges beavatkozási forma a választási informatikai rendszereken keresztül történik, mint például az eredmények folyamatos manipulálása. A román titkosszolgálatok állítása szerint ilyen események is megtörténtek. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense azonban megjegyezte, hogy nincsenek információk arról, hogy a választások után is folytatódott volna a befolyásolás.
Krasznay Csaba kiemelte, hogy a vizsgált dokumentumok nem a kiberbűnözőket célozzák meg, hanem állami beavatkozásról adnak számot, különösen Oroszország szerepét emelve ki. Ezen kívül arra is utalt, hogy a TikTok közösségi platformon kísérleteztek a választások eredményének befolyásolásával. A szakértő véleménye szerint azonban a helyzet jóval összetettebb, és több dimenzióval rendelkezik, amikor arról van szó, miként használták a közösségi platformot a román politikai kampány során.
Ahogy azt említette, Romániában körülbelül kilencmillióan használják a TikTokot, és az első fordulóban győztes elnökjelölt, Calin Georgescu rendkívül ügyesen mozgatta meg ezt a platformot, hogy elérje a fiatalabb generációt. Eredményei alapján a 18-30 éves szavazók egyharmadának támogatását sikerült megszereznie. A szakértő hangsúlyozta, hogy a jelölt TikTok algoritmusának mesteri kihasználása még nem ütközik törvénybe, hiszen ez lehetővé tette, hogy főként az ő üzenetei kerüljenek a felhasználók elé. "A TikTok olyan platform, amely az algoritmusának köszönhetően kiemeli azokat az üzeneteket, amelyek valamilyen okból figyelemfelkeltőek, és ez különösen jól látható volt."
A TikTok szabályzata szerint már illegálisnak számít, hogy jelentős összegeket fektettek be bizonyos üzenetek hirdetésbe történő promotálásába, valamint hogy román influenszerek révén terjesztették az elnökjelölt mondanivalóját. "Ez a TikTok belső irányelvei szerint tilos, és az igazi botrány az, hogy az elnökjelölt nem tette közzé ezeket a kampánykiadásokat, holott több millió eurós befektetés történt az üzenetek terjesztése érdekében" - nyilatkozta az ügyben illetékes forrás.
A harmadik, törvényellenes módszer, amely a román titkosszolgálat titkosítás alól feloldott dokumentumaiból derült ki, az volt, hogy a támadás során több ezer olyan felhasználói fiókot alkalmaztak, amelyek közvetlenül kapcsolhatók az orosz titkosszolgálatokhoz és titkosszolgálati műveletekhez - magyarázta az NKE docense. Hozzátette, hogy a TikTok folyamatosan hangsúlyozza, hogy a választások előtt együttműködött a román titkosszolgálatokkal a befolyásolási kísérletek kiszűrésében.
Krasznay Csaba állítása szerint Oroszország beavatkozásának igazolására mind műszaki, mind pedig nem műszaki bizonyítékok állnak rendelkezésre. A műszaki bizonyítékok között említette, hogy a vizsgált események során olyan módszereket és eljárásokat figyelhettünk meg, amelyek tipikusan az orosz befolyásolási kampányok sajátosságai.
A nyomozás során olyan IP-címek és orosz darknetes kiberbűnözői fórumok nyomaira bukkantunk, amelyek egyértelműen utalnak a bűncselekmények eredetére, és nem hagynak kétséget afelől, hogy itt komoly tevékenységekről van szó.
- tette hozzá. Kiemelte a nem műszaki bizonyítékok között a moldovai helyzetet. Az ottani elnökválasztás során Oroszország rendkívül aktívan próbálta befolyásolni az eseményeket. Mivel Moldovában is élnek román anyanyelvűek, és Románia az Egyesült Államok legszorosabb szövetségese a térségben, "Oroszország számára fontos volt, hogy támogassa ezt az elnökjelöltet és végrehajtsa a befolyásolás stratégiáját."
A kiberbiztonsági szakember szerint egy demokráciában nagyon nehéz a befolyásolási kísérletekkel bármit is kezdeni, mert a szólásszabadság korlátozza a nyilvános fellépést ellenük, ezért a titkosszolgálatoknak az "ellentevékenységüket" jellemzően titokban kell végrehajtaniuk. Nem lehet megoldás például, hogy lekapcsolják a TikTokot a kampány idején, bár ezúttal azzal is fenyegettek a végén, hogy elérhetetlenné teszik az elnökválasztás alatt Romániában. Krasznay Csaba arra is emlékeztetett, hogy az Európai Unió is arra kötelezte a szolgáltatót, hogy őrizze meg az elnökválasztáshoz kapcsolódó bizonyítékokat.
"Egy demokráciában nem lehet ilyen egyértelműen kifejezni azt, hogy ez befolyásolási kísérlet. Leginkább azt lehet tenni, hogy hosszú távon, a különböző legális és elérhető csatornákon az állam felhívja a választók figyelmét arra, hogy ilyen befolyásolási kísérletek léteznek" - mondta a szakértő, és jelezte, hatékony fellépésre csak a szolgáltatóval együttműködésben van mód. Ebben az esetben a TikTok lépett is, például csak a választás idején 95 román anyanyelvű tartalommoderátor állt rendelkezésre, akik együtt is működtek a román szolgálatokkal.