Kísérleti nádaratás indult a Balaton partján.


Három helyszínen - köztük Balatongyörökön - próbált ki új technológiát a Vízügy. Az enyhe telek miatt már alig lehet jégről aratni, ezért szükséges új módszerek keresése. A nádasnak azonban kulcsszerepe van a Balaton vízminőségében, ezért fontos, hogy egészséges legyen a növényzet, a megújításához pedig rendszeres aratás kell - olvasható a Keszthely Tv oldalán.

A Balaton partján a nádvágást egy különleges eszközzel, a Truxorral végezték. Ez az innovatív, önjáró és úszó munkagép nemcsak a vízen, hanem a szárazföldön is megállja a helyét, így valóban sokoldalú megoldást kínál. Az igazi előnye abban rejlik, hogy sokkal könnyebb és rugalmasabb, mint a hagyományos nádvágó gépek, lehetővé téve a hatékonyabb és kényelmesebb munkavégzést.

A Balaton víztükre hosszú évek óta nem fagyott be olyan mértékben, hogy lehetőséget adhasson a rendszeres nádaratásra. A természetvédelmi előírások értelmében a nád betakarítását úgy kell végezni, hogy ne sérüljön a gyökérzet, és ezt eddig kizárólag jégen végzett aratással tudták megoldani.

Balatongyörök környékén, a Szent Mihály kápolna szomszédságában, különféle munkagépekkel zajlott a nádaratás.

Az éghajlatváltozás következtében a jövőben nem valószínű, hogy olyan kemény telek érkeznek, mint régen. Ennek ellenére a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakértői innovatív megoldások után kutatnak, hogy alkalmazkodjanak az új körülményekhez.

"Az idei év során szoros együttműködésben dolgoztunk a szakmai partnereinkkel, köztük a természetvédelmi kezelővel, a természetvédelmi hatósággal és a Balatoni Limnológiai Kutatóintézettel. Ennek eredményeként három különböző helyszínen - Zamárdiban, Siófokon és Balatongyörökön - sikerült kijelölnünk egy-egy mintaterületet" - nyilatkozta Horváth Angéla, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője.

A február közepén véget érő kísérleti nádaratási időszak után a szakértők folyamatosan monitorozni fogják a területeket.

Azt vizsgálják, hogyan újul meg a nádasállomány. A növény aratásának ugyanis ez az elsődleges célja: ha jó minőségű a nádas, az kedvez a tó vízminőségének.

A Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője hangsúlyozta, hogy bízva várják, hogy a növény életciklusa összhangban áll a kitűzött célokkal. Ennek eredményeként a kisgépes technológiák alkalmazása a jövőben szélesebb területekre is kiterjedhet. Ez a fejlesztés lehetővé teszi, hogy a jégmentes időszakokban hatékonyabban megújítsák a Balaton nádasait, hozzájárulva ezzel a természetes élőhelyek fenntartásához és gazdagításához.

A Balaton partján begyűjtött nádból kiváló minőségű nádszövetet, nádpallókat készítenek, vagy éppen tetőszerkezetek burkolására használják fel.

Az utóbbi évek során több helyen romlott a Balaton nádasállománya - állapította meg a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet. Ez elsősorban olyan helyeken figyelhető meg, ahol az emberi beavatkozásokkal, például stégépítésekkel feldarabolódik a nádas - tették hozzá.

Related posts