Készpénz: miért kerül ez a téma az alkotmányba? A kérdés mögött sokkal mélyebb összefüggések rejlenek. Lehetséges, hogy az ingyenes felvétel maximális összegét is emelhetik – írja a Világgazdaság.

Alkotmányos joggá válik a készpénzfelvétel - jelentette be szombati évértékelőjében Orbán Viktor miniszterelnök. Ezzel megvalósulhat a korábbi, a készpénz védelmére vonatkozó javaslat. De mit jelentene ez a gyakorlatban és milyen változásokat hozna a magyaroknak?
Hosszabb ideje téma volt már a közbeszédben, de mégis váratlanul érkezett Orbán Viktor bejelentése a készpénz alkotmányos védelméről az évértékelő rendezvényen. A miniszterelnök kifejtette, hogy támogatni fogják azt a képviselői indítványt, amely javasolja, hogy az alkotmányban rögzítsék a készpénzhez való jogot.
A készpénz szabadságkérdés. Lehet, hogy a digitális pénzé a jövő, de az igazi biztosíték a készpénz. A készpénz a tiéd, a bankkártya a bankoké - fogalmazott a kormányfő, jelezve, hogy e tárgyban várják Lázár János építési és közlekedési miniszter indítványát.
A készpénzhasználat kérdése kiemelten fontos, és nem véletlen, hogy egyes országok alkotmányaikba foglalják ezt a témát. A készpénz nem csupán egy egyszerű tranzakciós eszköz, hanem a gazdasági függetlenség és a magánélet védelmének szimbóluma is. Az alkotmányos védelem arra hivatott, hogy biztosítsa a polgárok jogát a készpénzes tranzakciókhoz, ezzel megóvva őket a digitális pénzügyi világ esetleges túlsúlyától és az adatvédelmi aggályoktól. A készpénzhasználat fenntartása tehát nemcsak gazdasági, hanem társadalmi és politikai szempontból is alapvető fontosságú.
A készpénz alkotmányos védelme már régóta napirenden van a kormányzati diskurzusban. Tavaly Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke, a parlamentben felemelte a szavát a készpénz védelme érdekében, és Orbán Viktor miniszterelnök is kifejezte támogatását a javaslat iránt.
A miniszterelnök érvei szerint a készpénzhasználat egyfajta szabadságérzetet teremt, mivel lehetőséget ad a banki rendszerek megkerülésére. Ennek fényében, még a nemzetközi nyomás ellenére is, fontosnak tartja, hogy a készpénz alkotmányos védelmet élvezzen.
A kezdeményezés célja, hogy a készpénzhasználatot alkotmányos joggá emeljék, így biztosítva, hogy mindenki számára elérhető maradjon. A tervek között szerepel, hogy a kisebb településeken is kötelezővé váljon a bankok számára ATM-ek üzemeltetése. Ezen kívül azt is szeretnék elérni, hogy a készpénzfelvétel költségei ne jelentsenek akadályt, így azt korlátozások nélkül ingyenessé tennék.
Sokat vitatjuk a digitális fizetések jelentőségét, és örömmel tapasztaljuk, hogy folyamatosan bővül a lehetőségek köre. A digitális tranzakciók nemcsak kényelmesebbé, hanem átláthatóbbá is teszik a gazdaságot, hozzájárulva ezzel a feketegazdaság visszaszorításához. Ugyanakkor
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő tapasztalt makrogazdasági elemzője összefoglalta a mögöttes indokokat. Az intézkedés célja, hogy biztosítsa a készpénzes tranzakciók lehetőségét, azonban valószínű, hogy nem az a szándék, hogy a jövőben tömegesen, milliós nagyságrendben zajlanak ezek a készpénzes műveletek.
Szerinte a szürkegazdaság fellendülése hozhatja magával a kockázatokat, ezért a készpénzhasználat nem indokolja, hogy több tízmilliós tranzakciókat is készpénzben bonyolítsanak le.