Az egyetemek világában a politika kérdése mindig is központi szerepet játszott. De vajon kell-e politizálni a felsőoktatásban? Erre a kérdésre számos szempont alapján lehet választ keresni. Először is, az egyetemek hagyományosan a tudás és a kritikai gon


"A hallgatók 24 százaléka tapasztal az egyetemi képzése során erős pártpolitikai jellegű megnyilvánulásokat az oktatók részéről - 5 százalékukat pedig személyesen is érte hátrány azért, mert politikai meggyőződésük különbözött a tanárukéval" - ismertette kutatsáuk eredményeit Nagy Károly, a Transzparens-csoport menedzsere köszöntőjében a Transzparens Oktatásért Projekt első rendezvényén, ahol Schiffer András ügyvéd, és Sáfrán József, az NKE adjunktusa elemezték a felsőoktatás és politika viszonyának legfontosabb kérdéseit Hoppál Hunor, a Transzparens-csoport stratégiai igazgatójának moderálása mellett.

Nagy Károly véleménye szerint a magyar egyetemi életnek szerves része a pártpolitikai alapú diszkrimináció, amelyben a hallgatók közel fele úgy gondolja, hogy egyetemi körben nem oszthatják meg szabadon politikai álláspontjukat, véleményüket. Schiffer András azonban nem szállt fel erre a vonatra és közölte:

A társadalomtudományok terén kifejtette, hogy "igazán aggasztó", ha valaki olyan módon tanít, hogy közben hiányzik belőle a saját meggyőződése. "Alkotmányjogot vagy politikatörténetet oktatni anélkül, hogy a tanár világnézeti álláspontját figyelembe venné, az oktatás színvonalának csökkenéséhez vezet." A korábbi országgyűlési képviselő véleménye szerint a felsőoktatásban valóban léteznek problémák, de ezek nem a pártpolitikai hatásokból erednek, hanem a vélemények sokszínűségének hiányából. Schiffer hangsúlyozta, hogy a gondok akkor kezdődnek, amikor az oktató elkezdi lenézni vagy megbélyegezni a különböző választói csoportokat, ami "teljesen elfogadhatatlan."

Ennek kapcsán Sáfrán József, az NKE adjunktusa is hangsúlyozta, hogy a pártpolitizálást nem lenne szabad kizárni az egyetemekről. Felidézte, az NKE-n igyekeznek odafigyelni a kiegyensúlyozottságra, így mindig különböző világnézetű vendégeket próbálnak asztalhoz ültetni.

Felmerült, hogy Schiffer András korábban részt vett Orbán Balázs doktori védésén is, aminek kapcsán így nyilatkozott:

Orbán Balázs 20 percen keresztül fejből prezentálta disszertációját, ami valóban figyelemre méltó teljesítmény. Hangsúlyozta, hogy "ha valaki plagizál, vagy másvalakivel íratja a dolgozatát, az nem lesz képes spontán módon, érzelmekkel teli védést tartani." Az előadását rendkívül meggyőzőnek találta. Külön kiemelte a doktori tanács és a jogi kar vezetésének határozott állásfoglalását, emlékeztetve arra, hogy...

Ahogyan azt korábban már említettük, Polyák Gábor, a neves ellenzéki véleményformáló és az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének vezetője, nemrégiben egy Facebook-bejegyzésben osztotta meg gondolatait:

Az ügy hátterében álló események szerint a miniszterelnök politikai igazgatójának doktori disszertációja 2024-ben egyedül az ELTE Jogi Karán nem kapott egyhangú támogatást a doktori eljárás megkezdésére, ami rendkívül szokatlan. Ezzel összefüggésben a Tűzfalcsoport korábban közzétett elemzése felhívta a figyelmet arra is, hogy Polyák Gábor, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője nemrégiben egy, az ELTE vezetése által helytelenített, elfogult és szakmaiatlan személyeskedéssel tette magát nevetségessé.

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Freund Tamás, szintén megszólalt a botránnyal kapcsolatban. Határozottan kiállt a tudomány függetlensége mellett, és kifejezte, hogy egyetért az ELTE által megfogalmazott állásfoglalással.

Related posts