Keir Starmer: A világ, ahogyan eddig ismertük, véget ért.

Az MTI beszámolója alapján Starmer a The Sunday Telegraph című konzervatív vasárnapi brit lapban közzétett írásában kifejtette, hogy a jövő világát nem merev szabályok, hanem a diplomáciai alkuk és a szövetségi kapcsolatok formálják.
Nemrégiben az amerikai vámok bevezetéséről beszélve a brit munkáspárti miniszterelnök újra hangsúlyozta azt a már korábban kifejtett nézetét, miszerint a kereskedelmi háborúk nem ismernek győztest. Ugyanakkor kiemelte, hogy ezek a gazdasági konfliktusok jelentős és messzemenő következményekkel járhatnak Nagy-Britanniára és globális szinten is.
Starmer határozottan kijelentette:
Kiemelte, hogy továbbra is elkötelezett a szabad és nyitott kereskedelmi kapcsolatok fenntartása mellett, mivel "komoly tévedés lenne, ha elfordulnánk" ettől a megközelítéstől.
Keir Starmer megjegyezte az amerikai vámokkal kapcsolatos lehetséges brit válaszlépésekről, hogy minden opció mérlegelhető.
Mint ahogy azt már sokan tudják, Donald Trump amerikai elnök nemrégiben aláírta az új "viszonossági importvámokról" szóló rendeletét, amely révén az Egyesült Államok egy differenciált vámrendszert vezet be. A rendelet értelmében a teljes import esetében 10 százalékos alapvámmal kell számolni, míg az Európai Unióból érkező árukra 20 százalékos vámot, a Kínából származó termékekre pedig 34 százalékos vámot vetnek ki. Ez utóbbi esetében, figyelembe véve a korábban érvényesített vámokat, a végső terhelés akár 54 százalékra is emelkedhet. Emellett a Nagy-Britanniából importált termékek esetében 10 százalékos vámot alkalmaznak.
Trump bejelentése után a brit üzleti és kereskedelmi minisztérium 417 oldalas listát állított össze azokról az amerikai importtermékekről, amelyekre a brit kormány a hazai üzleti szektorral tartott négyhetes konzultáció után megtorló jellegű vámokat vethet ki, ha nem sikerül kétoldalú kereskedelmi megállapodást elérni Washingtonnal.
Keir Starmer a hétvégén telefonos egyeztetéseket folytatott több szövetséges ország vezetőjével, köztük Emmanuel Macron francia elnökkel és Giorgia Meloni olasz kormányfővel, hogy átbeszéljék az amerikai vámintézkedéseket. A Downing Street tájékoztatása szerint a brit miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a londoni válaszlépések kizárólag a brit nemzeti érdekek alapján fognak alakulni. Starmer arra is felhívta a figyelmet, hogy a brit kormány fokozatosan és megfontoltan készíti elő ezeket a lépéseket, elkerülve a hirtelen, elhamarkodott reakciókat.