Károly király szívében fájdalommal teli búcsút int Ferenc pápának.


III. Károly király egy hivatalos nyilatkozatban fejezte ki mély megdöbbenését Ferenc pápa halála kapcsán. A brit uralkodó hangsúlyozta, hogy a szentatya egy könyörületes és az egyház egységét, valamint minden hívő sorsát szívén viselő személyiségként fog élni a világ emlékezetében. A brit miniszterelnök szintén megemlékezett a katolikus egyházfőről, akit a szegények pápájaként tisztelt, és akinek távozása mély űrt hagy maga után.

A Buckingham-palota által kiadott nyilatkozatban a király és Kamilla királyné kiemelte, hogy bár mély szomorúsággal értesültek a hírről, némileg enyhíti fájdalmukat, hogy a pápa még tudott "húsvéti köszöntést küldeni az egyháznak és a világnak, amelyet olyan odaadással szolgált", mielőtt 88 éves korában elhunyt - írja a BBC.

A király és a királyné alig néhány hete, áprilisban találkozott a pápával egy olaszországi államlátogatáson - ez volt az egyik olyan alkalom, amelyre a király "különös szeretettel" emlékszik vissza. A magánbeszélgetésükön Ferenc pápa boldog 20. házassági évfordulót kívánt a királyi párnak.

Őszentsége nyomot hagy a történelemben, emlékezetes marad együttérzésével, az egyház egysége iránti mély aggodalmával és fáradhatatlan elkötelezettségével minden hívő és jóakaratú ember közös ügyei iránt.

- fogalmazott III. Károly.

A király és Ferenc pápa már régóta elkötelezett szószólói a klímaváltozás elleni harcnak. 2023-ban a pápa aggodalmát fejezte ki, hangsúlyozva, hogy a világ "összeomlik" a klímaváltozás következményei miatt. Ugyanebben az évben a COP28 klímakonferencián határozottan támogatta a fosszilis tüzelőanyagok, például a szén, az olaj és a gáz használatának leállítását, és a környezet védelmét Isten elleni bűnnek minősítette.

Ferenc pápa, akit a modernizációra nyitott pápák sorába emeltek, komoly kihívásokkal nézett szembe: meg kellett őriznie az egyház egységét egy folyamatosan változó világban. 2023-ban történelmi lépést tett, amikor lehetővé tette a papok számára, hogy megáldhassák az azonos nemű párokat. Ez a döntés mérföldkő volt az LMBTQ katolikus közösség számára, ám sokan ellentmondásosnak tartották ezt az irányváltást.

Keir Starmer brit miniszterelnök is mély tisztelettel emlékezett meg a pápa életéről, "bátornak" titulálva az egyház irányításában tanúsított hozzáállását. Hangsúlyozta, hogy ez a magatartás mély alázatból ered.

Ferenc pápa a szegénység, az elnyomás és az elfeledettség hangja volt. Mély empátiával közelítette meg az emberi törékenység valóságát, és gyakran találkozott olyan keresztényekkel, akik a háborúk, éhínségek, üldöztetések és a szegénység nehézségeivel küzdenek a világ különböző pontjain. Az ő pápasága alatt a remény és a szolidaritás üzenete erősödött, ahogy a legnagyobb kihívásokkal küzdő emberek mellett állt ki.

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – emelte ki Starmer.

A halálhír egyben figyelmeztetést is hordoz Ferenc pápa üzenetére, miszerint az embereknek a különböző vallási hovatartozások, származások, nemzetiségek és hitek felett állva kellene támogatniuk és segíteniük egymást - emelte ki a brit miniszterelnök a hétfői megemlékezés során.

Ahogy már említettük, Ferenc pápa halála után a katolikus egyházban egy szigorú eljárás veszi kezdetét. Húsvéthétfőn bekövetkezett halála után elindult a kilencnapos gyászidőszak, mely alatt a hívek emlékeznek a pápa életére és szolgálatára. Az új pápa megválasztása a konklávé keretein belül fog zajlani. Az alábbiakban részletesen összefoglaljuk a folyamat lépéseit. Az átmeneti időszak irányítását Kevin Farrell bíboros, az ír származású camerlengo veszi át, aki a Vatikán működésének biztosításáért felelős a pápa halálát követően.

Related posts