Karácsonyi ajándékok után vajon szükséges-e illetéket fizetni a családon belül? Fedezd fel velünk a választ!
A karácsonyi ünnepek közeledtével sokan szeretnék meglepni szeretteiket értékes ajándékokkal, azonban kevesen ismerik az ajándékozás jogi vonatkozásait. Gyakori, hogy az emberek nincsenek tisztában azzal, mire érdemes ügyelni az ajándék átadása vagy átvétele során. Felmerülhet, hogy mi számít jelentős ajándéknak, mikor szükséges illetéket fizetni, vagy mikor indokolt ajándékozási szerződést kötni. Ezen kívül sokan nem tudják, mi történik abban az esetben, ha az ajándékozó meggondolja magát, és vissza szeretné kérni az ajándékot. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara által végzett felmérés alapján világossá válik, hogy számos tévhit kering ezekkel a jogi kérdésekkel kapcsolatban.
Az ajándékokkal kapcsolatos legfontosabb szempont, hogy milyen értékűek – állítja a Portfolio.hu. A jogszabályok szerint két kategóriát különböztetünk meg: a szokásos és a nem szokásos ajándékokat. A kisebb ajándékok, mint például egy új ruha vagy egy turmixgép, általában nem igényelnek írásos szerződést. Azonban, ha valami értékesebbről van szó, mint például egy autó vagy jelentősebb készpénzösszeg, akkor célszerű írásos dokumentumot készíteni a jogi biztonság érdekében.
Ajándék után alapvetően akkor kell illetéket fizetnie a megajándékozottnak (de akkor sem mindig), ha szerződés is készült, vagy - okirat hiányában is - az ajándék értéke meghaladja a 150 ezer forintot. Ilyenkor az ajándék értékének 18 százalékát, ingatlan esetén pedig a 9 százalékát kell az adóhatóság határozatában foglaltak szerint kifizetni illetékként a NAV-nak. Az illetéket a megajándékozottnak kell megfizetnie.
Mindazonáltal léteznek kivételek.
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara szakértői azt ajánlják, hogy nagyobb értékű ajándékok esetén, még az egyenes ági rokonok között is célszerű írásbeli szerződést kötni. Ez különösen fontos lehet, ha például adóellenőrzés vagy válási eljárás során szükség van arra, hogy a megajándékozott igazolni tudja, miként jutott az adott tárgyhoz vagy pénzhez. Az írásbeli megállapodás segíthet tisztázni a viszonyokat és elkerülni a későbbi félreértéseket.
A szokásosnál értékesebb ajándékok, ha kivételes körülmények között kerülnek átadásra, bizonyos esetekben visszaigényelhetők. Általános szabály szerint erre legfeljebb 5 éven belül van lehetőség.