Karácsony Gergely megjegyzése bizonyos fővárosi frakciókra vonatkozóan: Van, aki politikai érdekből, a közösségi média lájkjainak kedvéért, nemzetközileg elismert személyeket támad, csupán azért, hogy elérje céljait.


A főpolgármester határozott kritikát fogalmazott meg a cégvezetőket kiválasztó bizottság működésével kapcsolatban, hangsúlyozva a folyamat átláthatóságának és hatékonyságának szükségességét.

Komoly kritikákat fogalmazott meg a főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés frakciói felé - írja a Magyar Hang.

A lap értesülései szerint Karácsony Gergely vasárnap este egy részletes és határozott hangvételű levelet intézett a bírálóbizottság tagjaihoz. A levélben reagált a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) és a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) vezérigazgatói pályázatainak meghosszabbítására vonatkozó kérésre. Kiemelte, hogy az újranyitás lehetősége nem szerepelt a bizottság által előre meghatározott feltételek között, és az eljárási szabályok menet közbeni megváltoztatása sértené a jogszabályok kereteit. Különös problémának tartotta, hogy a már benyújtott pályázatok anyagai a Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében nyilvánosak lettek, így nem lenne garantálható az egyenlő bánásmód a korábban és az újonnan jelentkezők között. A Magyar Hang megjegyzi, hogy a főváros eddig nem tette közzé, hol érhetők el ezek a dokumentumok.

Végre dolgoztak a képviselők, meghallgatásokkal folytatódhat az új fővárosi cégvezetők kiválasztása

Karácsony Gergely főpolgármester felhívta a figyelmet arra, hogy a BKK ügyében is alkalmazzák azt az eljárást, amely a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) esetében érvényesült. Ott két pályázót hallgattak meg, annak ellenére, hogy csupán három jelölt volt, s ezek közül egy személy visszalépett. "Ha ez nem valósul meg, akkor a BKK pályázatának 'újranyitására' vonatkozó kérését úgy fogom értékelni, hogy a bizottság többsége csupán ürügyet keresett arra, hogy politikai szempontokat érvényesítsen egy alapvetően szakmai kiválasztási folyamatban" - mondta a főpolgármester. Ezen kívül jelezte, hogy várja a bizottság javaslatait a vezetői pozícióra, olyan támogatottsággal, amely lehetővé teszi a szükséges 17 szavazat megszerzését a Közgyűlésben. Hangsúlyozta, hogy a jövőbeli jogi viták elkerülése érdekében a bizottságnak indokolnia kellene, miért nem hallgattak meg bizonyos pályázókat, és hogy ez milyen konkrét feltétel hiányában volt indokolt a pályázati kiírás szerint.

Inkább szórakoztató cirkusz, mint komoly pályázati folyamat - A fővárosi közszolgáltató cégek vezetőváltásának ügye egyre inkább olyan fordulatokat vesz, amelyek már-már a szürrealizmus határvonalán egyensúlyoznak.

Később kitért a Budapesti Közlekedési Vállalat BKV helyzetére is, és megerősítette, hogy új pályázatot kell kiírni a vezérigazgatói posztra, mivel az előző vezérigazgató, Bolla Tibor távozása után csak egyetlen pályázó maradt, aki megfelelt a feltételeknek. Arra kérte a bizottságot, értékelje mind a pályázati eljárás, mind az ahhoz kapcsolódó politikai kommunikáció tanulságait. Véleménye szerint világosan látszik, hogy a jelenlegi kiválasztási rendszer távol áll attól, ahogyan általában a nagyvállalati vezetők kiválasztása zajlik. Emiatt azok a komoly szakemberek, akik nem rendelkeznek korábbi kapcsolattal az adott céggel, vagy nem keresnek aktívan munkát, nem is vesznek részt ezekben a pályázatokban.

Karácsony Gergely búcsút intett a BKV vezérigazgatójának, azonban a többi cégvezető köré rajzolt célkereszt folyamatosan szélesedik.

"Ez önmagában is riasztóan hat menedzserekre, akik az életüket nem a politikai küzdőtéren élik. Hatványozza mindezt az, ahogyan egyes frakciók hozzáállnak a cégvezetők ügyéhez: pár néhány száz lájkot begyűjtő Facebook-poszt kedvéért pocskondiáznak politikai alapon nemzetközileg elismert, vagy éppen évtizedeket a köz szolgálatában töltő, tiszteletreméltó embereket, csak azért, mert azt gondolják, hogy politikailag ez előnyükre válik. Ezt a politikai bizonytalanságot és sárdobálást tetézi, hogy egy önkormányzati támogatástól vagy megrendeléstől függő, ezért eleve speciális tapasztalatot igénylő társaság esetében annak mindennapos működtetése a jelen költségvetési helyzetben a szokásos tankönyvi cégvezetői rutint messze meghaladó, a nagy közlekedési cégeink esetében szinte emberfeletti menedzsmentképességeket és felelősségvállalást igényel" - fogalmazott.

Karácsony Gergely megjegyezte, hogy nem meglepő, hogy az elmúlt egy év politikai kommunikációs stratégiái miatt nem sorakoznak a jó menedzserek a cégek vezetői posztjaiért. "Ha komolyan veszik a cégvezetők felelős kiválasztását, akkor érdemes átgondolniuk a korábbi politikai kommunikációt, és egyben a pályázati eljárást is a nagyvállalati CEO-k esetében elterjedt gyakorlatokhoz igazítani. Nagy kíváncsisággal várom az ezzel kapcsolatos javaslataikat" - tette hozzá.

Egy Habony-közeli cég korábbi vezetője is pályázott budapesti cégvezetőnek

Related posts