Jöhet a gázai tűzszünet: Harminchárom túszért Izrael akár ezer terroristát és bűnözőt is szabadon engedhet - Mandiner

Egy törékeny és bonyolult tűzszüneti megállapodás jött létre, melyet szakértők egy része kifejezetten kedvezőtlennek ítél Izrael számára. Aggodalmak merülnek fel afelől, hogy ez a megállapodás talán még az első fázisát sem fogja túlélni.
Szerdán érkezett a várva várt hír Katarból: közvetítők közreműködésével sikerült megállapodásra jutnia a Hamásznak és Izraelnek a gázai tűzszünetről, valamint a már 15 hónapja elrabolt izraeli túszok egy részének szabadon bocsátásáról. Az amerikai politikai vezetés, mind a távozó, mind az érkező kormányzat, büszkén nyilatkozott a megállapodásról, míg a gázai utcákon az emberek ünneplése olyan volt, mintha a Hamász győzelmet aratott volna a háborúban. Az Iráni Forradalmi Gárda pedig egy nyilatkozatban már kijelentette, hogy a tűzszünet a "szörnyeteg cionista rezsim" számára vereséget jelent.
A konkrét megegyezés még nem került nyilvánosságra, de az izraeli sajtóban már kiszivárogtak a részletek. A terv lényegében ugyanaz lehet, amelyet nyáron elutasított a Hamász. Izrael felkészül arra, hogy a palesztin terrorcsoport bármelyik ponton felrúghatja a megegyezést. Csütörtökön már fel is röppentek az első hírek arról, hogy a Hamász már is változtatásokat akar, amit azonban a terrorcsoport tagad.
A Times of Israel hírei alapján a tűzszüneti javaslat három lépcsőben valósulna meg: az első fázis egy hathetes tűzszünet bevezetésével indulna.
A megállapodás értelmében az izraeliek több mint ezer palesztin foglyot fognak szabadon engedni, köztük olyanokat is, akiknek kezéhez vér tapad. A fennmaradó 60 túsz sorsa attól függ, hogy a felek képesek lesznek-e megállapodni a tűzszünet második szakaszáról; a tárgyalások a harcok leállítását követően két héttel kezdődnek. A palesztinok számára a férfi foglyok a legnagyobb értéket jelentik, így valószínű, hogy a legnagyobb terrortámadásokért felelős elkövetőket próbálják majd elcserélni. Ez a megállapodás rendkívül törékeny, és könnyen széteshet, ami jól tükrözi a helyzet instabilitását.
A tűzszünet már vasárnap megkezdődhetne. Az izraeli 12-es csatorna információ szerint az első szakasz listáján négy civil nő, öt női katona, Shiri Bibas és két kisfia, Ariel és Kfir, tíz idősebb férfi, valamint tizenegy sebesült, vagy rossz állapotban levő férfi szerepel.
Az izraeli civil szervezetek különösen mély aggodalommal figyelik a fiatal katonalányok sorsát. Egyes források szerint ennek hátterében állhat, hogy a lányokat szexuális bántalmazás érte, ami miatt nem engedték őket korábban szabadon. Shiri Bibas és két kisfiának állapotával kapcsolatban már több mint egy éve tart a feszültség, hiszen a terrorszervezet nem osztott meg információt róluk. Az eddig szabadon bocsátott túszok arról számoltak be, hogy a Hamász tavaly ősszel tájékoztatta a kisfiúk apját, aki szintén fogságban van, hogy családja nem él már. Az izraeli hadsereg azonban eddig nem tudta megerősíteni ennek a kijelentésnek a valóságtartalmát.