Itt a tájékoztatás: éjfélkor lezárják a szlovák-magyar határ menti átkelőhelyeket a száj- és körömfájás miatt.

A magyar agrárminiszter szerint természetes biológiai folyamat része, ami a marhatetemek bomlásáról megjelent videókon látható, de a felvételek "súlyos károkat okoznak".
A szlovák kormány rendkívüli ülés keretében úgy döntött, hogy éjféltől lezár 17 kishatárátkelőt a magyar és osztrák határon a száj- és körömfájás járvány terjedése miatt. Richard Takáč mezőgazdasági miniszter elmondta, hogy az így "megtakarított" rendőrök és állategészségügyi szakemberek a járvány gócpontjainak 10 km-es vonzáskörzetében fogják ellenőrizni a tenyészeteket – számol be az Új Szó.
Az érintett átkelők a szlovák-magyar határon:
Közben Nagy István agrárminiszter a legfrissebb állategészségügyi operatív törzs ülését követő sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Magyarországon nem regisztráltak újabb járványkitörést. A betegséggel érintett négy telepből kettőn már sikeresen befejeződött a mentesítési folyamat, míg a másik kettőn még dolgoznak a helyzet rendezésén. A miniszter hangsúlyozta, hogy a fertőzött telepekhez való hozzáférés csak a megfelelő fertőtlenítési intézkedések után lehetséges. Ezen kívül, hogy megvédjék a telepeket a vadállomány okozta kockázatoktól, villanypásztorokat állítottak fel a területek körül.
Az agrárminiszter hangsúlyozta, hogy a szigorú járványügyi szabályok betartását a rendőrség segíti, és ismét kiemelte, a kistermelőknek a védekezéshez szükséges fertőtlenítőszereket ingyen biztosítják. Megjegyezte azt is, hogy a térségben megkezdődik a beragadt sertésállomány vágóhídi feldolgozása, az operatív törzs a Pápai Hús Kft.-t jelölte ki a feladatra, a szállítások ütemezéséről az érintett gazdálkodókkal egyeztetnek.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a hatékony védekezés érdekében elengedhetetlen a felelősségteljes hozzáállás. Kiemelte, hogy a "különböző érdekekből" készült felvételek komoly károkat okozhatnak, mivel egyrészt az illetéktelen behatolások a telepeken járványügyi kockázatot jelentenek, másrészt az ott készült felvételek olyan hatásokkal bírhatnak az emberek számára, amelyekkel nem tudnak megbirkózni. Ezzel utalt a hétvégén Hegyeshalom közelében, Csemeztanyán eltemetett több ezer marhatetemre és maradványra készült videókra.
Nagy István véleménye szerint a Csemeztanya közelében zajló események természetes biológiai folyamat részeként értelmezhetők. Az állati tetemek lebomlása során gázok szabadulnak fel, melyek elengedhetetlenül távoznak a környezetbe. Hangsúlyozta, hogy a tetemek elhelyezése a föld alatt különleges szakértelmet igényel, mivel az oszlási folyamat ütemének megfelelően rétegződik a föld a tetemek fölé. A végső, három és fél méter vastag földréteg kialakulása 10-14 napot vesz igénybe, és a hantolási fázis ekkor ér véget - tette hozzá.
A tárcavezető beszélt arról is, hogy az operatív törzs megerősítette a monitoring kutak létesítését Csemeztanyánál, illetve, hogy a dunakiliti és darnózseli telepeken lévő állatok elföldelésére folyamatban van a terület kijelölése.
Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője figyelmeztette a lakosságot, hogy a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatos szabályok megszegése bűncselekménynek minősülhet, és az ilyen esetekben eljárást indítanak az elkövetőkkel szemben. Ezen kívül elmondta, hogy a rendőrség nyomozást kezdeményezett a közösségi médiában vasárnap megjelent videó készítésének körülményeivel kapcsolatban.
Beszélt arról is, hogy a fertőzés által sújtott településeken a rendőrség munkatársai folyamatosan figyelemmel kísérik a fertőtlenítési eljárások menetét. Emellett megemlítette, hogy a magyar-osztrák határátkelőknél reggel forgalmi dugó alakult ki, ezért arra kérte az utazókat, hogy rendszeresen ellenőrizzék a police.hu weboldalon elérhető friss információkat.