Ilyen liszttel van tele rengeteg bolt hazánkban: a legtöbb magyar talán még csak nem is hallott róla - Agro Napló.


A Portfolio Csoport 2024-ben is megrendezte a Portfolio Agrárdíjak átadását a Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián. E jeles esemény során a Portfolio Agrárgazdaságért díjat Dr. Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója vehette át. A több mint másfél évszázados hagyományokkal rendelkező vállalat évente 75-80 ezer tonna búzát őröl, ezzel hozzájárulva az ország liszttermelésének 7-8 százalékához, és egy millió ember élelmezéséért felel. Lakatos Zoltán a konferencián kifejtette az ágazat előtt álló kihívásokat, valamint lehetséges megoldásokat is javasolt ezek kezelésére.

A Portfolio Csoport 2024-ben is kiosztotta a Portfolio Agrárdíjakat a Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián, Portfolio Agrárgazdaságért díjat pedig Lakatos Zoltán, Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója vehette át. A Hajdú Gabona Zrt. a malomipar egy középvállalata, napjainkban legfőképp búza őrlésével foglalkoznak, az ország lisztjének 7-8 százaléka innen származik, ami azt jelenti, hogy nagyságrendileg 75-80 ezer tonna búzát őrölnek meg évente, ezzel pedig egymillió ember ellátásáról tudnak gondoskodni. A cégnek 1843 óta van történelme és azóta van jogfolytonos működése. A Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója, Dr. Lakatos Zoltán 1977-ben került a vállalathoz.

Az elmúlt évtizedek során, körülbelül 120 malomból csupán 40 maradt aktív, működőképes állapotban. Ezen belül hat vállalat 12 malma felelős az éves termelés 80%-áért.

a malomipar jövője szoros összefüggésben áll a fenntartható gazdálkodásra való átállással. Lakatos Zoltán hangsúlyozta, hogy a termelési folyamatok optimalizálása és az innovatív technológiák alkalmazása elengedhetetlen ahhoz, hogy a szektor sikeresen tudjon reagálni a piaci kihívásokra. Kiemelte, hogy a búza minősége mellett a termesztési módszerek modernizálása is prioritás, mivel a klímaváltozás hatásai egyre inkább éreztetik hatásukat. A munkaerőpiaci problémákra tekintettel az automatizálás nemcsak a hatékonyságot növelheti, hanem a dolgozók terhelését is csökkentheti. Az ukrán importtal való versenyhelyzet pedig új stratégiák kidolgozását követeli meg, hogy a hazai termelők megőrizzék versenyképességüket. Az öntözési infrastruktúra fejlesztése is elengedhetetlen, hiszen a vízgazdálkodás kulcsfontosságú a termelés stabilitásának biztosításában. Változásokra van szükség, és a szakember szerint ez a pillanat most érkezett el. Emellett elmondta, hogy:

A jelenlegi birtokrendszerünk jelentős hátrányokkal küzd a szárazföldi gabonatermesztés terén, hiszen a sikerhez nagybirtokokra van szükség. Sajnos, ha a földminőséget vagy a birtokméretet nézzük, hátrányos helyzetben vagyunk Ukrajnával és Oroszországgal szemben. Ezen a helyzeten mindenképpen változtatnunk kellene, amennyiben van rá lehetőség.

Lakatos Zoltán a Portfolio Agrárgazdaságért díj kapcsán elmondta:

Aki olyan távolról vág neki az útnak, mint én - egy kis szabolcsi faluból, Tuzsérról - annak minden elismerés hatalmas értéket képvisel.

Háláját fejezte ki a családjának és a szakmának, akik támogatták abban, hogy elérhesse ezt az elismerést.

Related posts