Hogyan készíthetjük el saját, egyedi illatosítónkat? Potpourri, illatzselé és még sok más lehetőség vár ránk! Az illatosítók nemcsak a kellemes aromák miatt népszerűek, hanem azért is, mert otthonunk hangulatát is képesek feldobni. Az alábbiakban bemutat
Egyszer régen készült egy figyelemfelkeltő reklám egy "légfrissítő" termékről, amelyben a hatékonyságát egy igazán különleges módon mutatták be. A helyszín egy rendkívül elhanyagolt, szeméttel teli szoba volt, ahol a káosz uralkodott. A reklám során a légfrissítőt használva, a zsúfolt tér pillanatok alatt megtelt friss, üdítő illattal, szinte varázslatos módon eltüntetve a rendetlenség szagát. Ez a látványos bemutató mindenki figyelmét felkeltette, és bizonyította, hogy a termék képes a legreménytelenebb helyzeteket is megváltoztatni.
A bekötött szemű tesztalanyok azt képzelték, hogy egy varázslatosan friss és üde környezetbe csöppentek. Az élmény igencsak furcsa üzeneteket közvetített... Nem a mesterségesen illatosított levegő az, amire vágyunk otthonunkban; sokkal inkább a valóban tiszta levegő az, amit keresünk. Természetesen készíthetünk egészséges, házilag előállított illatosítókat is, de fontos, hogy tisztában legyünk néhány alapvető dologgal.
Ha megfelelően ápoljuk otthonunkat, naponta legalább kétszer szellőztetünk, néhány zöld növényt tartunk, időben megürítjük a kukákat, és figyelünk a páratartalomra, valamint a penész kialakulásának megakadályozására, akkor elkerülhetjük az agresszív, esetleg egészségünkre ártalmas illatok használatát. Mert nem lesz szükség rájuk. A következőkben olyan kreatív ötletekre összpontosítunk, amelyek révén természetes és egészséges módszerekkel, sőt gyógyító hatású illatosítókat készíthetünk otthonunk légkörének felfrissítésére. Az alábbi "illatosítók" eltarthatósága néhány órától akár hónapokig terjedhet, így válasszuk az igényeinknek megfelelő megoldásokat!
De most komolyan, tényleg főzzünk! Válasszunk olyan drogokat (például gyökerek, kérgek), amelyek nehezebben feltárhatók, szívósabb szerkezetűek, és egy egyszerű forrázással nem tudunk elég hatóanyagot kinyerni belőlük. Mellesleg főzés közben pompás illat fog terjengeni nálunk. Nem minden drog ad ki főzés alatt különösen kellemes illatot (például izlandi zuzmó), viszont nagyon hasznos, és remekül elfődögél a csodálatos zamatú -és mellesleg légúttisztító, köhögésűző és frissítő hatású- fenyő, vagy -a melegítő, nyálkaoldó és meghűléstaszító- fahéjrúd mellett. És egyébként jól ki is egészítik egymást.
Ez a feladat igazán élvezetes, hiszen az őszi időszakban sokkal inkább vonz bennünket a sütés, mint a nyári hónapokban. A sütő varázslatos világában számtalan finomság vár ránk, és az illatok, amelyek belengik a konyhát, igazán különlegesek: képzeljük el a frissen sült sütőtök aromáját, a mézeskalács fűszeres édességét, a lágy csokis keksz csábító illatát, a banánkenyér meleg, banános illatfelhőjét, vagy az almás pite édes és fűszeres varázsát. Sőt, még egy egyszerű, friss kenyér is képes mennyei illatokat árasztani, amelyek mindenkit az otthon melegébe invitálnak.
Öntsünk bőséges mennyiségű vizet a fazékba, forraljuk fel, majd állítsuk alacsony hőfokra, és hagyjuk főni, ameddig csak szeretnénk, akár hosszú órákon át. Ne felejtsük el pótolni a párolgás miatt csökkenő vízmennyiséget! Az illat fokozatosan betölti a konyhát, és idővel a ház minden zugába eljut. Ez a természetes illatosító akár két-három napig is használható, amíg megőrzi friss, kellemes aromáját – csak figyeljünk, hogy mindig legyen elegendő víz a fazékban!
Ahhoz, hogy elkészíthessük ezt a különleges aromás díszítőt, először is szükségünk lesz körülbelül két maréknyi fenyőtobozra, egy szép tálra, amiben elhelyezhetjük őket, és természetesen néhány tiszta illóolajra. Érdemes természetes illóolajokat választani, mivel a szintetikus változatok fejfájást és egyéb kellemetlenségeket okozhatnak. Ha a tobozok a szabadból származnak, először alaposan mossuk meg őket, majd szárítsuk meg kedvünkre – például a sütőben vagy a radiátor felett. Ezután válasszuk ki azokat az illóolajokat, amelyek illatát szeretnénk élvezni, és egy kis üvegcsében keverjük össze őket. A csepegtető segítségével óvatosan csepegtessünk három-négy cseppet a tobozok levélkéi közé. Így nemcsak szemet gyönyörködtető díszeket készítünk, hanem csodás illatokkal is megtöltjük a teret.
Forraljunk fel fél csésze vizet, majd vegyük le a tűzről és tegyünk bele négy csomag zselatint. Miután teljesen feloldódott, adjunk hozzá fél csésze hideg vizet, amelyben feloldottunk egy csipet sót, néhány csepp ételfestéket (nem kötelező használni), és harminc csepp tetszőlegesen választott illóolajat. Öntsük egy dekoratív üvegcsébe és hagyjuk megszilárdulni, és kész is az illatosító házilag.
Íme egy különleges módja annak, hogy saját magunk készítsünk egészséges, természetes és egyedi illatosítókat, amelyek tökéletesen illeszkednek az igényeinkhez...