Hankó Balázs: Elkötelezettek vagyunk a Nyugat-Balkán integrációja mellett az Európai Unióba.

A nyugat-balkáni országok EU-csatlakozásának alapvető lépései a felsőoktatáson, az innovációs együttműködésen és a kulturális közösségen keresztül vezetnek - hangsúlyozta a magyar kulturális és innovációs miniszter a Magyar Zene Házában kezdődött esemény kapcsán a sajtónak.
Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy a nyugat-balkáni államok oktatási, kutatási és kulturális tárcavezetői most először üléseznek hazánkban.
A térség államai közül Horvátország már az Európai Unió tagja, míg Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia jelenleg tagjelölti státuszban vannak. Koszovó pedig már benyújtotta a tagsági kérelmét. A budapesti megbeszélésen hat miniszter és két miniszter-helyettes fog részt venni.
"A kétnapos konferencia célja, hogy erősítsük a nyugat-balkáni egyetemek és a magyar felsőoktatási intézmények közötti együttműködést. Tervezett közös diplomás és dupla diplomás programjaink révén olyan képzéseket indítanánk, amelyek mindkét résztvevő országban elismert felsőoktatási végzettséget biztosítanak" - hangsúlyozta a tárcavezető.
A miniszter kifejtette, hogy Magyarország több nemzetköziesítési kezdeményezéssel rendelkezik, köztük a Pannónia Programmal, amely kiemelten fontos szerepet játszik a nyugat-balkáni országok egyetemeivel való együttműködés kibővítésében. Hozzátette, hogy az előző félév során háromezren vettek részt a programban, míg a most induló félévben várhatóan ötezren fognak külföldi tapasztalatokat szerezni.
"Az innováció világában elkötelezetten törekszünk arra, hogy olyan kutatási irányokat támogassunk, melyek kulcsfontosságúak Magyarország és a nyugat-balkáni régió számára. Ennek érdekében bővítjük a HU-rizont program együttműködéseit a térségre, és közös kutatási alapokat alakítunk ki."
Hankó Balázs élénk beszámolót tartott arról, hogy a tanácskozás második napján, kedden, a kulturális együttműködés kerül a figyelem középpontjába. A résztvevők megismerkedhetnek a Magyar Zene Háza és a Szépművészeti Múzeum működésével, amely fontos szerepet játszik a hazai kulturális életben. Továbbá szó esik arról, hogyan járulhat hozzá a néptánc és a néphagyományok identitásunk megerősítéséhez. A magyar filmipar fejlődése és kihívásai is terítékre kerülnek, gazdagítva a beszélgetés palettáját.
"A szerb kulturális miniszterrel arról is fogok egyeztetni, hogy az ősztől induló magyar-szerb, szerb-magyar kulturális évad legalább olyan sikeres legyen, mint a tavaly év végén zárult török-magyar évad" - mondta végül a miniszter.