Ne hagyd figyelmen kívül ezt a figyelmeztetést: a mobiltelefon töltésekor mindig légy óvatos, mert könnyen tűzveszélyessé válhat! Nézd meg, mi jellemzi a biztonságos telefontöltőt, és hogyan védheted meg magadat és eszközödet a lehetséges balesetekkel sze


Egy legutóbbi tanulmány alapján az Egyesült Államokban kapható töltők 58%-a potenciálisan veszélyesnek bizonyult.

"2024. december 28-tól kezdődően az USB-C csatlakozó fog dominálni az Európai Unióban. Ez annyit jelent, hogy ettől a dátumtól kezdve csak olyan okostelefonok és egyéb eszközök lesznek elérhetők az EU-n belül, így hazánkban is, amelyeket USB-C típusú csatlakozóval láttak el" - számolt be az egységes telefontöltők bevezetéséről a 24.hu tavaly év végén.

Az Európai Unióban egyelőre a régebbi telefonokhoz mindenféle mobiltöltőt lehet vásárolni, de ahogy elavulnak és elromlanak majd a mostani mobilok, úgy tűnnek el a megjegyezhetetlen nevű és számú töltőverziók is. A helyükre csak olyan, új eszközök léphetnek majd, amelyeknek gyorsabb töltésre képes töltője lesz, azaz a fent említett USB-C kábeleké a jövő. Ezzel még önmagában nem is lenne nagy baj - bár a szakembereket egyelőre nem sikerült meggyőzni arról, hogy tényleg ez a legjobb telefontöltőtípus a piacon.

A gond az, hogy a piacon számos silány minőségű telefontöltő kapható, mindössze néhány forintért.

A mobiltelefonok élettartama alatt szinte biztos, hogy nem csupán egyetlen töltővel gazdálkodunk. Sűrűn előfordul, hogy elhagyjuk, megsérül, vagy egyszerűen tönkremegy, így fél-egy évente újra kell forrást keresnünk. A legtöbb ember ilyenkor nem a márkás üzletekbe siet, ahol minőségi és tesztelt töltőket találhatna, hanem inkább a legközelebbi vegyesbolt polcain kutakodik, hogy gyorsan beszerezze a megfelelő formájú kábelt.

"Egy gyenge minőségű töltő bármikor tönkremehet. Ha például a töltő alkatrészei nem passzolnak egymáshoz tökéletesen, és kihúzáskor valamelyik rész letörik, akkor feszültség alatt maradhatnak az elemek, ami áramütést okozhat - figyelmeztetett Pamela Rucker Springs, az amerikai fogyasztóvédelmi bizottság kommunikációs igazgatója a Huffington Postban. Továbbá, a belső áramkörökkel kapcsolatos problémák is felmerülhetnek, amelyek a telefon töltési folyamatát is megnehezíthetik."

Egy nemrégiben végzett amerikai termékbiztonsági felmérés riasztó eredményeket hozott: az akkor piacon lévő töltők 58%-a nem felelt meg a biztonsági követelményeknek. A teszt során megbukott telefonöltők esetében a problémák forrása vagy az áramkörök hiányosságai voltak, vagy a csatlakozások szigetelése bizonyult elégtelennek. Ezek a hibás töltők komoly veszélyforrást jelenthetnek, mivel áramütést okozhatnak, szikrázhatnak, sőt akár lángra is kaphatnak, ami villámgyorsan terjedhet a környezetükben.

Képzeljük el, milyen súlyos következményekkel járhat, ha egy elhagyott mobiltelefon begyullad, és mi nem figyelünk fel rá időben! Az ilyen helyzetek hihetetlenül gyorsan katasztrofális fordulatot vehetnek, és a következmények beláthatatlanok lehetnek.

A telefonok töltőinek ellenőrzése és tesztelése általában úgy zajlik, hogy a forgalomba helyezés előtt extrém terhelésnek vetik alá őket. A szakemberek figyelemmel kísérik, hogy a termék milyen reakciókat mutat, amikor hőmérséklet-emelkedésnek vagy szélsőséges környezeti feltételeknek van kitéve. A neves márkák és multinacionális vállalatok kizárólag az ilyen alapos tesztelésen átesett, megbízható teljesítményű töltőket engedik a piacra.

Nagy a kísértés, hogy olcsó töltőket vegyünk, de inkább ne kockáztassunk! Ezek a silány telefontöltők lejönnek a gyártószalagról, és már be is csomagolják, majd pár száz forintért kínálják őket. Általában senki nem próbálja ki, hogy működnek-e egyáltalán vagy biztonságosak-e. Ennek tetejében a hamisítványokat is egyre nehezebb kiszúrni, az alábbi 3 dologra tehát mindenképp figyeljünk, ha új(nak mondott) töltőt készülünk vásárolni!

A töltőkábelnek mindkét végén tökéletesen kell illeszkednie, mind az adapterhez, mind a mobiltelefonhoz.

Ha a telefonunk már egy rövid töltés után is érezhetően forró, sőt, annyira felforrósodik, hogy nehezen tudjuk megfogni, akkor azonnal húzzuk ki a töltőt, és hagyjuk el a kábelt!

Nézzük meg alaposan a kábel borítását, különösen az illesztések környékén! Ellenőrizzük, hogy a gumis szigetelések megfelelően védik-e az alkatrészeket mindenhol. Ha a telefontöltő törött, szakadt vagy hiányos, akkor inkább ne is vásároljuk meg! Ha pedig kölcsön kaptunk ilyet, jobb, ha távol tartjuk magunkat a használatától!

A legjobb megoldás az, ha mobiltöltőt kizárólag szaküzletekből vagy megbízható márkaboltokból szerzünk be. Érdemes egy kicsit többet áldozni rá, mintsem hogy a silány, olcsó alternatívák miatt kockáztassuk saját biztonságunkat és a környezet védelmét!

Related posts