A lengyel lakosság felkészülése az orosz invázióra egyre fokozódik, mivel a bizalom a NATO iránt csökkenni látszik. Az emberek egyre inkább saját kezükbe akarják venni a védelmüket, és különböző intézkedéseket hoznak a biztonságuk érdekében. Az állampolgá


Lengyelország jelentősen növeli védelmi kiadásait és katonai felkészültségét az orosz fenyegetés árnyékában, miközben a lakosság körében is egyre nagyobb az érdeklődés a katonai képzések iránt - írta a BBC. A résztvevők nemcsak lőni tanulnak, hanem kézitusát, elsősegélynyújtást és gázálarc használatát is gyakorolják.

Wrocław közelében egy katonai gyakorlótéren lengyel civilek sorakoznak, hogy fegyvereket kapjanak és megtanulják a lövészet alapjait. A "Tréning a hadsereggel" elnevezésű szombati program keretében a résztvevők nemcsak lőni tanulnak, hanem kézitusát, elsősegélynyújtást és gázálarc használatát is gyakorolják. "Veszélyes időket élünk, fel kell készülnünk. Oroszország katonai fenyegetést jelent, és erre készülünk" - mondja Adam Sielicki kapitány, a program koordinátora. A képzés annyira népszerű, hogy a lengyel kormány tervei szerint minden felnőtt férfi részesülne benne.

Lengyelország, amely Oroszországgal és Ukrajnával is határos, idén GDP-je közel 5%-át költi védelemre, ami a NATO-n belül a legmagasabb arány. Donald Tusk miniszterelnök a múlt héten jelentette be, hogy az ország célja "a régió legerősebb hadseregének" felépítése. Varsó jelentős fegyverbeszerzéseket hajt végre, repülőgépeket, hajókat, tüzérségi rendszereket és rakétákat vásárol többek között az Egyesült Államoktól, Svédországtól és Dél-Koreától.

Trump és adminisztrációjának nyilatkozatai mély aggodalmat keltettek a varsói tisztviselők körében. Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter februári varsói látogatása során kijelentette, hogy Európa nem feltételezheti, hogy az amerikai csapatok jelenléte a kontinensen "örökké tart majd". Az Egyesült Államok jelenleg 10 000 katonát állomásoztat Lengyelországban, de Washington a múlt hónapban bejelentette, hogy kivonul egy kulcsfontosságú katonai bázisról Rzeszówban.

Lengyelország a következő napokban védelmi megállapodást ír alá Franciaországgal, és egy másik egyezmény az Egyesült Királysággal is előkészületben van - ezek Varsó további lépései a Washingtonnal való hagyományosan erős katonai kapcsolatoktól való eltávolodásra. Felmerült az is, hogy Lengyelország a francia katonai "nukleáris ernyő" alá kerülne.

"Úgy vélem, hogy [Trump] arra ösztönözött minket, hogy új megközelítésekkel gondolkodjunk a biztonságunkról" - nyilatkozta Tomasz Szatkowski, Lengyelország állandó képviselője a NATO-nál és elnöki tanácsadó védelmi kérdésekben. "Ha az oroszok továbbra is fenyegető szándékaikkal lépnek fel Európával szemben, akkor mi leszünk az elsők, akik védelmet nyújtanak – a kapuőrök." Jelenleg a lengyel fegyveres erők létszáma körülbelül 216 000 katona, de a kormány tervei között szerepel ennek a számnak a félmillióra való növelése, a tartalékosokat is beleszámítva. Ez a lépés Lengyelországot a NATO második legnagyobb haderejévé emelné az Egyesült Államok után.

A háborús félelmek miatt jelentősen megnőtt az igény a magánbunkerek iránt. Janusz Janczy, a ShelterPro ügyvezetője megjegyezte, hogy a Trump hivatalba lépése óta robbanásszerűen megugrott az érdeklődés a bunkerek iránt. "Korábban havonta csupán néhány telefonhívás érkezett, most viszont hetente több tucat megkeresés fut be. Az ügyfeleim főként Oroszország miatt aggódnak, és attól félnek, hogy a NATO nem fogja megvédeni Lengyelországot."

Egy friss kutatás eredményei szerint a felnőttek csupán 10,7%-a nyilatkozott úgy, hogy önkéntesként belépne a hadseregbe háborús körülmények között, míg egyharmaduk kifejezte, hogy inkább elhagyná az országot. Wrocławban végzett felmérés alapján a megkérdezett egyetemisták többsége szintén azt jelezte, hogy nem érezné magát motiváltnak arra, hogy megvédje hazáját egy esetleges támadás során.

Related posts