Gerald Durrell és Victor Hugo is megfordult azon a varázslatos szigeten, ahol még a templomot is tündérek helyezik el a legcsodásabb helyekre. Itt a természet és a művészet találkozik, és minden kanyarban egy újabb mesés történet vár arra, hogy felfedezzé


Gorey település varázslatos kikötője, amely a tenger hullámainak lágy ölelésében terül el, lenyűgözően mutatkozik meg az apály idején. A háttérben büszkén magasodik Mont Orgueil vára, ősi kőfalai és tornyai mesés panorámát kínálnak. E csodás látványt Szász Adrián örökítette meg a fényképezőgépe segítségével.

A Portelet-öböl homokja színes, kövér kavicsokkal van díszítve, és apály idején lehetőség nyílik arra, hogy átsétáljunk egy másik, apró szigetre, Janvrin kapitány rejtélyes birodalmába. Ez a zöldellő növényzettel borított kis földdarab, amelyet egy torony ékesít, dagálykor a víz színén lebegve tűnik fel, mint egy varázslatos sziget az óceán habjaiban. Janvrin kapitány a XVIII. század elején a pestisjárvány idején, már beteg állapotban tért vissza Jersey partjaihoz, de a hatóságok nem engedték partra szállni, így élete végül ezen a mini szigeten zárult le, ahol teste azóta is pihen. Talán lelke az öböl felett lebegve figyeli a napozókat és a kutyasétáltatókat – és persze minket is, akik itt élvezzük a természet szépségét.

Alig néhány perces autóút után a kis kikötőtől elérjük Jersey egyik legvonzóbb üdülőhelyét, a Sir Winston Churchillről elnevezett parkkal rendelkező Saint Brelade-t. Ez a mediterrán hangulatú, virágokkal teli és pálmafákkal övezett kis éden a sziget tizenkét megyéjének egyikét képviseli, ahol a lakosság száma alig haladja meg a százezret. A település neve Branwalatort idézi, egy VI. századi kelta vándorszentre, akinek élete tele van titkokkal. Egyes források szerint Bretagne földjén született, míg mások szerint a cornwalli király fia vagy az ősi Dol egyházmegye püspöke volt, amelynek Jersey is része volt. Az itt található templom különleges elhelyezkedése az óceán közelségében igazán egyedülálló, és ennek is megvan a maga története.

A legenda szerint, a templom eredeti helye egy mérfölddel arrébb volt, ám éjszakánként tündérek hordták át tégláról téglára a partra.

Ez nem csupán egy legenda, hanem egy igazi érdekesség: a megye vezetője Michael Jackson néven ismert!

Apropó, nagy nevek! Jersey-nek saját írója, természettudósa, autóversenyzője, sőt szupermenje is van. Meg szupermarhái, de róluk majd később. A sármos színész, akit sokan a Superman-filmekből ismerhetnek, Henry Cavill négy fivérével együtt a sziget legnagyobb településén, Saint Helierben született és nőtt fel. A brit Forma-1-es világbajnok pilóta, Nigel Mansell nemcsak lakott itt, hanem a versenykarrierje relikviáiból összeállított gyűjteményt egyedi autósportmúzeumként most is Saint Helier-ben őrzi. Ebben külön polcot szentelt egyik kedvenc pályájának, a mogyoródi Hungaroringnek.

Gerald Durrell neve szorosan összefonódik Korfu szigetével, ahol indiai származású brit zoológusként és íróként töltött évei alatt született meg számos népszerű regénye. Sokan azonban nem tudják, hogy miután Afrikában összegyűjtött egy állatkertnyi állatot, Angliában nem találtak nekik otthont. Így 1959-ben Jersey szigetén megalapította saját állatkertjét, amely máig működik és virágzik. Durrell vadvédelmi alapítványa pedig nemzetközi szinten támogatja a veszélyeztetett fajok megóvását, különösen a gorillákét. Az állatkert jelképe egy szomorú történetű madár: a valaha Mauritiuson élt dodó, mely az emberi tevékenység következtében kihalt. Ma már csak a Jersey-n található szobra őrzi emlékét, amely Durrell 1995-ös halálával együtt vált a környezetvédelem és a fajok megőrzésének szimbólumává.

Ha mindez nem lenne elegendő, az 1850-es években Victor Hugo is megfordult a szigeten, ahol a fotózás iránti szenvedélye bontakozott ki. Erről Orbán Balázs, a székely író, számolt be, aki Jersey-n találkozott és barátkozott Hugóval.

A fotósmánia világában élve talán nem is annyira meglepő, hogy a sok lenyűgöző látványosság közül éppen egy jellegtelen szikla vált a francia szerző favoritjává, melynek emléktáblájára rábukkanhatunk. Lehet, hogy a közeli Fehér Ló Fogadó, amely már a XVIII. század óta várja vendégeit, inspirálta őt. A fogadó története igazi regénybe illő, tele érdekességekkel és titkokkal...

Az impozáns La Corbière világítótorony Jersey legdélnyugatibb csücskében sem ma kezdett fényleni - idén ünnepli megépítése százötvenedik évfordulóját. Ez alkalomból újrafestették vakító fehérre, és a jubileum hetében esténként aranyfénnyel világították meg. Jó tudni: a La Corbière is csak apálykor közelíthető meg, amikor az odavezető út járható. Jersey-n a dagállyal érdemes óvatosnak lenni, mert a világon itt az egyik legnagyobb az ár-apály ingadozás, tavasszal a vízszintkülönbség a tizenkét métert is elérheti!

Érdemes óráról órára figyelemmel kísérni nemcsak a vízállást, hanem az időjárás alakulását is. Az áprilisi bolondozás nem csupán játékos meglepetéseket tartogat, hanem egy különleges varázst is ad e csodás helynek. Ezt a varázslatos atmoszférát már a titokzatos Bouley-öbölben sétálva érzékeljük, ahol a Bonne Nuit-öböl is sokkal elbűvölőbb, ha sejtelmes felhők játszadoznak az égen, mintha a nap egyhangúan tűzne. A legjobb, ha mindkét arcát megcsodáljuk. A drámai tájhoz a klasszikus zene illik a legjobban, ezért az autóban váltunk egy klasszikus csatornára. Előtte pedig egy helyi rádióállomás műsorát hallgattuk, ahol a kétnyelvű sziget sajátos szellemiségét tükrözve a riporter angol kérdéseire franciául feleltek az interjúalanyok.

Jersey-járó körtúránk legizgalmasabb kihívása az Ördöglyuk sziklakráter felfedezése. E titokzatos helyszínhez három különböző úton kell elérnünk, hogy végül felfedezhessük a rejtett szívét.

Elsőre az érkezésünkkor ránk szakad az ég. Másodjára az autóból kiszállva, a túraútvonalakat jelző táblákat csak felületesen követve eltévedünk. Harmadjára viszont a nap is ragyog, az útirányt sem vétjük el, és a hely is csak a miénk.

Valójában megfigyelhető, hogy míg a települések életkedve vibrál és pulzál, addig az öblök csendesebb ritmusban követik a mindennapok zaját, mintha a világ velünk együtt lassulna le.

Related posts