"Folyamatosan figyelemmel kísérjük a híreket, hogy időben értesüljünk, mikor szükséges elhagyni otthonainkat." - Los Angelesben élő magyar közösség a tűzvészek kapcsán.


Múlt kedd óta teljesen felborult a helyzet Los Angelesben: a tűzvészek következtében sokan elveszítették otthonaikat, és egyelőre kérdéses, mikor ér véget ez a válság.

Az utóbbi napokban Los Angelesben hatalmas tűzvész tombol, amely már több tízezer hektárt elpusztított. A legfrissebb jelentések szerint huszonnégy ember életét követelte, és több mint 150 ezer lakost kényszerítettek elhagyni otthonát. A helyzet továbbra is aggasztó, és egyelőre nem látni a végét a pusztításnak. Robert Luna, Los Angeles megye seriffje, a helyzetet szívszorítónak és tragikusnak minősítette.

A kedd óta tartó tragikus eseménysorozat következtében legalább 12 ezer épület, köztük számos lakóház, teljesen megsemmisült vagy súlyosan károsodott. Az érintett ingatlanok között sok hollywoodi híresség otthona is található. Emiatt egyes területeken kötelező kitelepítést és éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el a hatóságok.

A legsúlyosabb károk eddig Pacific Palisades városrészt, illetve Eatont érték, de Hurst városrészt sem kímélték a lángok. Napról napra egyre nagyobb a tűz kiterjedése, hiába dolgoznak a tűzoltók fáradhatatlanul az eloltásán, egyszerűen nincs elég kapacitás, amiért a lakosság a polgármestert, Karen Basst hibáztatja, aki korábban visszavágta a finanszírozásukat.

Az nlc külföldön élő olvasóinak véleményére voltunk kíváncsiak, hogy milyen élményeket és tapasztalatokat osztanak meg velünk. Az eredmények sajnos nem túl biztatóak.

A város bizonyos részein sajnos továbbra is tomboló lángokkal kell szembenézni, és a hatóságok eddig nem tudták megfékezni a tűz terjedését. Malibu közelében egy hatalmas terület szinte teljesen elpusztult. A város szívében, Hollywood Hillsen sikerült ugyan eloltani a lángokat, de a levegő minősége az egész városban rendkívül rossz, ami miatt sok embert kényszerítettek evakuálásra olyan helyekről is, ahol a tűz közvetlenül nem fenyegette őket – számolt be nekünk Budavári Fülöp, műsorvezető és tartalomgyártó.

A levegő minőségérről sajnos más olvasóink is úgy számoltak be, hogy fullasztó. "A levegő minősége sajnos jó pár napig rossz lesz. Felettünk áll a füstös levegő, nincs szél, ami kifújná. Mi 15-20 m vagyunk óceánpart közelében, South Bay."

- tette hozzá egy másik olvasónk.

A kialakult erdőtűz helyzete továbbra is aggasztó, hiszen az időjárás és a szél is csak súlyosbítja a helyzetet. "Május óta nem hullott egy csepp eső sem, a növényzet kiszáradt, és a hegyek, dombok között könnyen meggyulladhat. A szél, sajnos, gyorsan terjeszti a parazsat. A Santa Ana szél eddig is sok kárt okozott, de most még inkább fokozza a bajt. A város segítséget kap, és a szomszédos települések, valamint más államok tűzoltói már valószínűleg a helyszínen vannak, hogy közösen harcoljanak a lángok ellen. Reméljük, hogy a hétvégére már látható eredmények születnek a tűzoltási munkálatokban. A kár mértéke sajnos billió dolláros nagyságrendű, és hosszú időbe telik majd a helyreállítás."

A helyi lakosok arról számoltak be, hogy rendszeresen figyelemmel kísérik a híreket, mivel a rendvédelmi hatóságok folyamatosan naprakész információkkal szolgálnak.

- kaptuk kommentben az egyik olvasótól.

Bár mindenki reménykedik abban, hogy hamarosan sikerül megfékezni a pusztító lángokat, sajnos tűztornádók is megjelentek, ami tovább nehezíti az oltási munkálatokat, akárcsak az időjárás kedvezőtlen alakulása. Emellett néhány nappal ezelőtt a hírek arról számoltak be, hogy sok tűzcsap vagy teljesen üres volt, vagy olyan alacsony nyomású, hogy gyakorlatilag használhatatlan. A legfrissebb információk alapján azonban ez a probléma mára megoldódott.

A lakosság számára komoly nehézségeket okoz a levegő minősége, amely, ahogy olvasóink is jelezték, rendkívül aggasztó. A levegőszennyezés mellett a vízhiány is egyre inkább problémát jelent. Tovább súlyosbítja a helyzetet a lakhatási válság, amely már most is elképesztő mértékeket öltött. Ráadásul nem éppen megnyugtató, hogy a biztosítótársaságok néhány hónappal a tűzvész előtt egyoldalúan több tízezer szerződést mondtak fel. Például a State Farm, Amerika legnagyobb biztosítója, tavaly márciusban 72 ezer szerződés megújítását utasította el.

Még ha valamilyen csoda folytán akad is olyan, akinek a biztosítása fedezi a tűzkárokat, a károsultak többsége számára hónapokba, sőt, akár évekbe is telhet, mire hozzájut a pénzéhez. Ráadásul még ebben az esetben is kérdéses, hogy a kártalanítás elegendő lesz-e egy új otthon felépítésére. Azok számára pedig, akik nem rendelkeznek biztosítással, nem marad más, mint az, hogy reménykedjenek abban, hogy az esetet szövetségi katasztrófának minősítik. Ilyen körülmények között járhat bizonyos támogatás, de a teljes kár mércéjéhez képest ez is csak csekély összegnek számít.

Related posts